שתף קטע נבחר

עסקת שליט: התגמשות ישראל תלחיץ את חמאס

מחר תתכנס ועדת השרים להחליט על הסכמה ישראלית לשחרור עוד אסירים "עם דם על הידיים" בתמורה לחייל החטוף. במקרה כזה, יגבר הלחץ מכיוון מצרים על חמאס, להחליף את השמות הנוספים ברשימה. אחת האפשרויות: חמאס יתפשר על ה"איכות", ויעלה את מספר האסירים

לפני יומיים חגג גלעד שליט את יום הולדתו השלישי בשבי חמאס ברצועת עזה. מחר (יום א') צפוי להתקיים בוועדת השרים דיון לגבי הגמשת הקריטריונים לשחרור אסירים במסגרת עסקה אפשרית. בדרג מקבלי ההחלטות בחמאס מסרבים להתייחס לפי שעה לדיונים אלו, אך שינוי בעמדה הישראלית צפוי לגרור לחץ כבד מצד מצרים, להתגמשות גם מצד חוטפי שליט.

 

הוועדה, בראשות המשנה לראש הממשלה חיים רמון ובהשתתפות השרים אבי דיכטר, עמי אילון, גדעון עזרא ודניאל פרידמן, אמורה להציג לממשלה שמות מועמדים נוספים לשחרור. בחמאס אומרים כי מבחינתם לא יהיה כל שינוי ברשימות שהוגשו למצרים. לדבריהם, הרשימה כוללת אסירים שנשפטו לתקופות מאסר ממשכות, כולל מאסרי עולם רבים, ואין סיכוי שיתשחררו שלא במסגרת עסקה לחילופי שבויים.

 

דובר גדודי עז א-דין אל קאסם, הזרוע הצבאית של חמאס, אבו עוביידה, אמר לעיתון הערבי הלונדוני "א-שרק אל-אווסט" שהתפרסם הבוקר: "החלטנו שלא לדבר על נושא שליט. אולם באופן עקרוני אין לנו נכונות לדון בכל רשימה שהכין הכיבוש. עליו לממש את הרשימה ששלחנו לו". יש לציין שאבו עוביידה אינו קשור לגורמים המנהלים את המגעים מול מצרים בנושא.

 

יחד עם זאת, גורמים פלסטינים ומצרים אמרו ל-ynet, כי במידה שישראל תודיע מחר על שינוי רציני בקריטריונים שייאפשר שחרורם של אסירים "עם דם על הידיים", מהתקופה שלפני האינתיפאדה הנוכחית - או אסירים שנשפטו באינתיפאדה הנוכחית אך מצבם הרפואי מעיד כי לא יהוו סיכון כלשהו בעתיד - צפויים שלטונות מצרים ללחוץ על חמאס להגמיש את עמדתם.

 

עד כה, חמאס מתעקשת להביא לשחרורם של 350 אסירים "כבדים", שידיהם מגואלות בדם, ביניהם האחראי על הפיגוע במלון "פארק" בנתניה; עבדאללה ברגותי, האחראי על שורת פיגועי התאבדות בהם נהרגו ונפצעו מאות ישראלים; ראש התנזים של הפתח לשעבר, מרואן ברגותי; ואחמד סעדאת, מזכ"ל החזית העממית לשחרור פלסטין. ישראל אישרה עד כה 71 שמות בלבד.

 

"המצרים יבהירו כי יש בבתי הכלא הישראליים יותר מעשרת אלפים אסירים פלסטינים, ואין זה נבון מצד חמאס להמשיך להתעקש על 200 שמות. האם ייתכן שבחמאס לא מוצאים עוד 200 אחרים שראויים לא פחות?", אומר גורם פלסטיני שהשתתף במגעים עם המצרים בימים האחרונים.

 

בתקופת הרמדאן, החודש הקדוש למוסלמים שיחל בימים הקרובים, צפויים המגעים סביב מעבר רפיח בין חמאס למצרים לעלות מדרגה. מצרים ממשיכה לקשור בין פתיחת המעבר - או הקלות בפתיחתו -

 למידת ההתקדמות בסוגיית שליט והאסירים. בינתיים, נפתח המעבר ליומיים כמחווה של רצון טוב לצורך מעבר מאות חולים וכן מצרים שהיו תקועים ברצועת עזה.

 

ההערכה היא שגם בעניין שליט צפויה להירשם התקדמות מסוימת, גם אם לא כזו שתביא כעת לפריצת דרך אמיתית. אחת ההערכות היא שכתחליף לאסירים שבחמאס יידרשו להסיר מהרשימה, תעלה התנועה את מספר האסירים שהיא דורשת לשחרר, העומד היום על בין 1,300 ל-1,400.

 

בהכנת הידיעה השתתף רועי נחמיאס
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AP
גלעד שליט. 797 ימים בשבי
צילום: AP
הפגנה לשחרור שליט, ביום חמישי בת"א
צילום: AP
מומלצים