שתף קטע נבחר

בג"ץ: ח"כ לשעבר בשארה ימשיך לקבל פנסיה

נשיאת בית המשפט העליון, דורית בייניש, והשופטות מרים נאור ועדנה ארבל, דחו את עתירתו של דני דנון, יו"ר מרכז הליכוד העולמי, שביקש לשלול את אזרחותו של בשארה. בית המשפט קבע כי הכנסת עדיין עוסקת בחקיקה בנושא, ולכן הוא מנוע מלהתערב בסוגייה

ח"כ לשעבר עזמי בשארה ימשיך לקבל את דמי הגמלה החודשיים המשולמים לו בתור חבר כנסת לשעבר, כך קבע בצהריים (יום ב') בג"ץ. נשיאת בית המשפט העליון, דורית בייניש, והשופטות מרים נאור ועדנה ארבל, דחו את עתירתו של דני דנון, יו"ר הליכוד העולמי, שביקש לשלול את אזרחותו של בשארה. השופטות טענו כי המהלך החוקתי טרם הושלם ולכן אין באפשרותן כרגע להתערב.

 

במהלך הדיון טען פרקליטם של העותרים, עו"ד תומר רייס, כי בשארה נמלט מישראל באמצע החקירה המתנהלת נגדו בחשד לביצוע עבירות ביטחון, ולכן מדובר במקרה בו "צריך וראוי" לשלול את אזרחותו ואת תשלום הפנסיה שניתן לו.

 

מנגד, ביקשה נציגת הפרקליטות, עו"ד יוכי גנסין, כי בית המשפט ידחה את העתירה בטענה כי הכנסת חוקקה לאחרונה חוק בעניין שלילת גמלה מחבר כנסת החשוד בעבירות ביטחון – ולכן יכולים העותרים לפנות לשר הפנים בנושא. לדבריה, אף לא ניתן להשתמש בחומר הראיות שהצטבר נגד בשארה במהלך חקירתו משום שעזב את הארץ.

 

עוד קודם למתן החלטת ההרכב המליצו השופטות לעותרים למשוך את עתירתם – כרמז לכך שבכוונתן לדחות את הבקשה. בהחלטה כתבה הנשיאה בייניש כי בשארה אינו שוהה בישראל ולכן לא ניתן לדעת את כל החשדות והראיות נגדו. לדבריה, הכנסת מקיימת בימים אלה הליך חוקתי סביב נושא הגמלאות לחברי כנסת החשודים בעבירות ביטחון, ולכן לא יוכל בית המשפט להתערב בסוגיה עד שיסתיים התהליך.

  

היועצת המשפטית של הכנסת, עו"ד נורית אלשטיין, מתחה לאחרונה ביקורת חריפה על הצעות חוק, שמבקשות לשלול את דמי הגימלה החודשיים שמושלמים לבשארה. בחוות דעת מיוחדת שחיברה אלשטיין והגיעה לידי ynet, קבעה אלשטיין כי יש בהן משום פגיעה חמורה בקניין, וכי הן מעוררות קשיים ניכרים.

 

חבר הכנסת לשעבר בשארה נמלט מהארץ בשנה שעברה, לאחר שנחקר כמה פעמים בחשד כי סייע לחיזבאללה במתן מידע במהלך מלחמת לבנון השנייה. כתב האישום נגדו לא הוגש מעולם - ומאז שהסתלק הוא שב ותוקף את מדיניות ישראל בראיונות ובהופעות פומביות.

 

אלשטיין כתבה את חוות הדעת לקראת הדיון בוועדה הכנסת, בעניין הכנתן לקריאה ראשונה של שלוש הצעות חוק שמטרתן לשלול את זכויותיו של בשארה.

 

הצעת החוק הראשונה, שהוגשה על ידי חבר הכנסת דוד רותם (ישראל ביתנו), מבקשת לשלול תשלומים מחבר כנסת שחשוד בעבירה נגד ביטחון המדינה. שתי הצעות החוק האחרות, שהוגשו על ידי חברי הכנסת יצחק לוי, אפי איתם וצבי הנדל (האיחוד הלאומי - מפד"ל), מבקשות להפסיק תשלומי פנסיה רק לבשארה, כאשר אחת מהן קובעת כי התשלומים יחודשו עם התייצבותו לחקירה במשטרה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
בשארה. ימשיך לקבל פנסיה
צילום: איי אף פי
מומלצים