שתף קטע נבחר

המפכ"ל על "פרשת בר-לב": תופעה הרסנית

בשיחה עם סגל הפיקוד במשטרה אמר המפכ"ל דודי כהן: "החלטותיי ניתנות ביושר ובאמונה ולמרות הקושי, אין לי ייסורי מצפון לגבי הדרך". הוא סיפר כי אמר לניצב בר-לב כי בקיץ 2010 הוא יתמנה לתפקיד בכיר. הוא הוסיף: "לא ייתכן שקצינים יקדמו אג'נדה אישית, המנוגדת לעמדת הארגון והעומד בראשו"

המפקד עולה להתקפה. מפכ"ל המשטרה, רב-ניצב דודי כהן, הסביר היום (ב') לקצינים הבכירים במשטרה מדוע הורה למפקד מחוז הדרום, ניצב אורי בר-לב, לצאת לחופשה כפויה ועל התנהגותו של בר-לב. "מדובר בתופעה הרסנית לארגון, עמדתי על שתי הרגליים, לא חיפשתי קורבן ולא ביקשתי להבליט את כוחי. ניסיתי להימנע מהסיטואציה הזו לאורך כל הדרך, אולם לצערי, הנסיבות חייבו את ההליך החריג, אך המחייב".

 

המפכ"ל, שהתייחס לראשונה לפרשה, ציין בפני חברי סגל הפיקוד הכללי כי אין מדובר במהלך אישי מול ניצב בר-לב, כי אם בהחלטות כבדות משקל. "החלטותיי ניתנות ביושר ובאמונה ולמרות הקושי, אין לי ייסורי מצפון לגבי הדרך", הוא אמר. "אני מופקד לא רק על תפקודה של המשטרה ומילוי משימותיה, אלא אף על עיצוב דמותה וקביעת ערכיה ויש לי מחויבות ארגונית לנעשה במשטרה".

 

הוא הסביר כי "במסגרת תהליך של שיבוץ וקידום, שלובים גם מהלכים שלא תמיד נראים לעין, קיימתי סבב פגישות עם כל חברי סגל הפיקוד ובתוך כך, נפגשתי עם ניצב בר-לב מספר פעמים והודעתי לו כי יסיים תפקידו בקיץ 2009 כמפקד מחוז דרום, בתום כהונה בת ארבע שנים וחצי, הוא ייצא ללימודים וישוב וישתבץ בתפקיד בכיר בקיץ 2010. יש לציין כי, באפריל 2007 הוצע לו הפיקוד על מחוז י-ם ומחוז צפון, אך הוא סירב. לא יעלה על הדעת, כי פרט כלשהו, בכיר ומוערך, ככל שיהיה, יכתיב לארגון אלו תפקידים ימלא ומתי ייאות לסיימם".

 

מפכ"ל המשטרה מתח ביקורת על ההתנהגות של ניצב בר-לב, לאחר שקיבל הודעה שעליו לצד ללימודים. "באופן עקרוני, לא ייתכן שקצינים ומפקדים בארגון, יקדמו אג'נדה אישית, המנוגדת לעמדת הארגון והעומד בראשו. זוהי שעת מבחן של כולנו לנהל הארגון באופן סדור- משטרת ישראל היא גוף היררכי, אשר המשמעת וקבלת מרות, הינם אבן יסוד בה.

 

דיכטר: בר-לב לא קיבל את המרות

אתמול אמר השר לביטחון פנים, אבי דיכטר, כי ההחלטה לפטר את ניצב בר-לב באה לאחר שזה סרב לצאת ללימודים. "בזמן האחרון אני והמפכ"ל עשינו כל מאמץ כדי לשבץ את ניצב בר-לב, אך הדרך לא צלחה, והוא סרב לקבל את המרות של המפכ"ל ושלי ולצאת ללימודים כדי לקבל תפקיד הולם ב-2010. מאחר שלא קיבל את המרות, הוחלט לשקול את פיטוריו", אמר השר. עם זאת, ביום רביעי בשבוע שעבר זימן השר דיכטר את בר-לב לשיחה אישית כדי ליישר את ההדורים והבהיר לו כי לא ידע על הודעת הפרישה.

 

במקביל, הודיע אתמול המפכ"ל, רב ניצב דודי כהן, לבר-לב על יציאתו לחופשה כפויה החל מהיום,

למשך 30 יום. במהלך החופשה ייערך לבר-לב הליך השימוע. גורמים במשטרה אמרו לאחר היוודע דבר החופשה הכפויה כי "מדובר בהדחה שערורייתית של קצין, שכל פשעו היה שהוא ביקש שלא לצאת ללימודים, על מנת לא לבזבז כספי ציבור".

 

הפרשה החלה לאחר הודעה רשמית שיצאה בשבוע שעבר על סבב המינויים הצפוי בקרב סגל הפיקוד הבכיר של המשטרה בקיץ הבא. המשטרה הודיעה אז כי בר-לב פורש משורותיה - זאת לאחר שנפגש עם המפכ"ל דודי כהן, וסירב להצעתו לצאת לתקופת לימודים. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
רב-ניצב כהן. הליך מחייב
צילום: גיל יוחנן
ניצב בר-לב. קיבל הצעה ל-2010
צילום: אמיר כהן
מומלצים