שתף קטע נבחר

סחבת קצב: "מזוז מתנהג כמו פרקליט טירון"

הישיבות שלא כונסו, הפרקליטה שיצאה לחופשה, המבוכה והיועץ ש"גורר רגליים": גורמי אכיפה מותחים ביקורת קשה על הטיפול בתיק קצב. במשרד המשפטים מסרבים להתרגש מדבריהם של "גורמים אנונימיים", אבל גם להם קשה להסביר לאן הולך תפוח האדמה הלוהט הזה, 5 חודשים אחרי שנגנזה עסקת הטיעון

תיק קצב, זוכרים? כמעט חמישה חודשים חלפו מאז "פוצץ" הנשיא לשעבר את עסקת הטיעון, וכתב אישום מתוקן לא נראה באופק. בשיחה עם ynet מותחים גורמים במערכת אכיפת החוק ביקורת קשה על היועץ המשפטי לממשלה.

 

מני מזוז, האשימו הגורמים, "גורר רגליים" ו"מתנהל כמו פרקליט בתחילת דרכו". לדברי גורם בכיר, המעורה בתיק הסבוך הזה, "אין ספק שיש כאן סרבול קשה בקבלת ההחלטות. היועץ צריך לנמק מדוע לוקח לו כל כך הרבה זמן להחליט אם להגיש כתב אישום - ובאלו סעיפים".

 

הגורמים יודעים לספר, כי כאשר העבירה המשטרה את "תפוח האדמה הלוהט" לפרקליטות מחוז ירושלים - תוך פחות מחודש הייתה חוות דעת סגורה מהפרקליטות. "אם בפרקליטות מחוז ירושלים יכלו בזמן כה קצר להכין חוות דעת כה מפורטת, גם היועץ יכול היה, חמישה חודשים לאחר שהתפוצצה עסקת הטיעון, לתת החלטה בנושא".

 

הגורמים התייחסו להצהרתו של מזוז, מיד לאחר שקצב חזר בו מעסקת הטיעון. לדבריהם, היועץ דיבר בישיבות סגורות על כך שכתב האישום החדש יהיה חמור הרבה יותר מעסקת הטיעון ואף אמר שהוא יעשה את כל המאמצים שהדבר יקרה תוך שבועות ספורים. "מתברר שאמירתו היתה כנראה לאוזני התקשורת בלבד ולא הגיוני שחמישה חודשים לאחר מכן הוא עוד לא החליט אם ובאיזה סעיפים להגיש את כתב האישום", אמר גורם נוסף המעורה בחקירה.

 

הפרקליטה בחופשה

טענה קשה נוספת, בעניין הטיפול בפרשה, נוגעת לחופשה שלקחה עו"ד רונית עמיאל מפרקליטות מחוז מרכז, אליה הועבר התיק לאחר שנלקח מפרקליטות מחוז ירושלים. עד כה, מתברר, היא ערכה ישיבה אחת בלבד בנושא. "לא ייתכן שהפרקליטה, אליה הועבר התיק, לא תשקיע את כל זמנה בגיבוש מסקנות וייקח לה זמן כה רב", מאשימים גורמי אכיפה.

 

גורם נוסף התייחס לכך שעסקת הטיעון נחתמה לפני שהוגשה טיוטה מסודרת של כתב האישום: "היועץ המשפטי לממשלה קפץ על המציאה של הסדר הטיעון - ואז הכל הסתבך. ברגע שהכל התפוצץ היה צריך לחזור לנקודת ההתחלה, לאחר שנחשפו חולשות רבות. אין ספק שיש כאן התנהגות טירונית של היועץ".

 

גורמים אחרים, שמעורבים בטיפול בתיק, מודים בפה מלא כי קיימת מבוכה רבה ובעיות קשות בקידום משפט לנשיא הקודם.

 

ממשרד המשפטים נמסר בתגובה: "רונית עמיאל, שהינה פרקליטה ותיקה ומנוסה, התמנתה להוביל את התיק מפני שליוותה את הפרשה והשתתפה בחלק מן הדיונים כבר בשנה שעברה. היא אף הגישה חוות דעת, ונאותה לקטוע את חופשת הלימודים בה היא מצויה ולקבל על עצמה לעמוד בראש הצוות שמטפל בתיק ולקדם במלוא המרץ את הטיפול בו. העובדה שהפרקליטה קטעה חופשה מביאה להאצת הטיפול בתיק, שכן לוח הזמנים שלה פנוי לחלוטין לטובת הטיפול בתיק".

 

בעניין הטענה בדבר "גרירת רגליים" של היועץ המשפטי לממשלה, נמסר ממשרד המשפטים: "אין לנו עניין להתייחס לאמירות של גורמים אנונימיים שאינם מוכרים לנו, אולם אנו מפנים להחלטת בג"ץ שהתקבלה השבוע בעתירת התנועה לאיכות השלטון בעניין קבלת ההחלטה בתיק קצב".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: פלאש 90
מזוז. "גורר רגליים"
צילום: פלאש 90
קצב. חזר בו באפריל
צילום: דודי ועקנין
מומלצים