שתף קטע נבחר

מופז: פינוי-פיצוי יחליש את ישראל בכל מו"מ

זמן קצר לאחר הודעת לשכת רה"מ על דיון בהצעת פינוי-פיצוי בגדה, הוצפה המערכת הפוליטית בתגובות. "אולמרט ממשיך בניסיונות לבצע מחטפי מדיניות ברוח השמאל הקיצוני", אמר ח"כ גדעון סער. השר עמי איילון מהעבודה הביע תמיכה בקיום הדיון: "קידום היוזמה יותר מלגיטימי"

הודעתה של לשכת רה"מ, לפיה הממשלה תדון ביום ראשון בתוכנית פינוי-פיצוי, שתוצע לתושבי יהודה ושומרון, טלטלה הערב (יום ד') את המערכת הפוליטית מתרדמתה. שר התחבורה, שאול מופז, אמר כי חוק פינוי-פיצוי "מחליש את ישראל ומחליש את עמדתה בכל משא ומתן עתידי, לא אתן לו יד".

 

מקורביו הוסיפו, כי הכוונה לקיים דיון בעניין בעיתוי הזה תמוהה, ואף ניצלו את ההזדמנות כדי לתקוף את שרת החוץ, ציפי לבני. לדבריהם, יש פרטים במשא ומתן, שגם לבני שותפה לו, שאינם ידועים לציבור ויכולים להסביר את החיפזון בהעלאת ההצעה הזאת. "אנו קוראים ללבני להעביר את הדברים לציבור באופן ברור ולהפסיק לדבר בשתי שפות, אחת בחוץ ואחת של ויתורים", אמרו מקורבי מופז.

 

למרות זאת, מקורביה של לבני הביעו התנגדות לעיתוי הדיון. "העלאת הנושא מוקדמת מדי. קודם כל צריך לקבוע את קו הגבול עם הפלסטינים, בטרם הנושא יהיה בכלל רלוונטי", אמרו המקורבים, "אנחנו עוד לא שם. הנושא צריך להיות מקודם, אבל אך ורק לאחר שנקבעים הגבולות. ראש הממשלה, הבהיר שהוא לא מתכוון להעלות את זה להצבעה, אלא רק לדיון".

 

סגן ראש הממשלה, יו"ר ש"ס אלי ישי, הבהיר כי מפלגתו תתנגד ליוזמה. "מדובר במהלך המחוסר לגיטימיות ציבורית, חוקית ואנושית. ש"ס תתנגד בכל תוקף למהלך", אמר. לדבריו, "הרעיונות ההזויים הללו מציגים אותנו לא רק כחסרי חוט שדרה ותרניים אלא כחסרי חוליות. עם ישראל עוד לא נרפא מהפצעים של הגירוש האומלל מרצועת עזה ויש מי שרוקח באופן לא לגיטימי גירוש נוסף".

 

"רק הממשלה תפונה"

במערכת הפוליטית יצאו נגד הודעת משרד ראש הממשלה, למרות שהובהר בה כי ההצבעה בנושא תוכנית פינוי-פיצוי, אותה יזם המשנה לראש הממשלה, חיים רמון, לא תתקיים בשלב זה. ממועצת יש"ע נמסר בתגובה לדיון, כי "הפינוי היחיד שעומד להתבצע בקרוב הוא פינויה של ממשלת אולמרט ובתוכה חיים רמון מחיינו הציבוריים".

 

יו"ר סיעת הליכוד, ח"כ גדעון סער, הגדיר את הדיון בממשלה כ"מחטף". "אולמרט ממשיך בניסיונות לבצע מחטפי מדיניות ברוח השמאל הקיצוני בימיו האחרונים בתפקיד". סער הוסיף, כי "לאולמרט לא היה רוב בכנסת להעביר חוק הזוי זה לפני שהתפטר ואין, ולא יהיה לו רוב להעברתו גם עתה".

 

לדבריו הצטרף גם ח"כ רובי ריבלין שאמר, כי הדיון במשטרה הוא בגדר של שערוריה. "הממשלה מתפרקת מנכסיה. בדמדומי שלטונו, אולמרט חייב לסלק את ידיו מכל מהלך מדיני-אסטרטגי. אסור לממשלה לאותת על מהלכים שרוב הכנסת ובוודאי רוב העם מתנגדים לו".

 

לעומת זאת, במפלגת העבודה בירכו על היוזמה. השר עמי איילון אמר, כי קידום חוק פינוי-פיצוי הוא אחד הלקחים המדיניים המרכזיים מהפינוי החפוז והמאולתר מרצועת עזה. "קידום היוזמה יותר מלגיטימי ויאפשר לעצב מציאות של שתי מדינות עוד בטרם הסכם", אמר איילון, "מפלגת העבודה קיבלה החלטה ברורה לפיה קידום יוזמה זאת הוא חלק מהסיבות לישיבתה בממשלה".

 

ח"כ קולט אביטל (עבודה), שהייתה מיוזמי חוק פינוי-פיצוי לפני כשנתיים, אמרה כי: "הבאת הנושא לדיון בממשלה מחזקת את עמדותיי בעניין. אני קוראת לממשלה לקדם את הנושא במהירות האפשרית".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
"דיון לגיטימי", עמי איילון
צילום: יהונתן צור
מתנגד לעיתוי. לבני
צילום: AFP
צילום: גיל יוחנן
יתנגד בתוקף ליוזמה. שאול מופז
צילום: גיל יוחנן
מומלצים