שתף קטע נבחר

בתום כ-5 שעות דיון: חוקרי רה"מ אצל המפכ"ל

המשטרה צפויה להחליט להמליץ על הגשת כתב אישום נגד רה"מ בתום הדיון המרתוני שהחל הבוקר. יועץ התקשורת של אולמרט: "המשטרה חייבת להצדיק את העובדה שהפילה ראש ממשלה". "ידיעות אחרונות" חשף מסמכים שהציג בנו של אולמרט, המעידים כי היה משוכנע שהוא מממן את טיסותיו

רגע האמת של המשטרה: אם לא יהיו עיכובים של הרגע האחרון, צפויה המשטרה להודיע היום (א') שהשלימה את שלוש החקירות נגד ראש הממשלה, אהוד אולמרט, והיא ממליצה להעמידו לדין. הבוקר נמשך מרתון הדיונים בראשותו של ראש אגף החקירות והמודיעין ניצב יוחנן דנינו, שהחל ביום חמישי.

 

הדיונים נמשכו כחמש שעות ובסיומם פנו החוקרים לעדכן את המפכ"ל, רב-ניצב דודי כהן. בין היתר, דנו בנושא ראש אגף החקירות, ניצב יוחנן דנינו, מפקד להב 433, יואב סגלוביץ', מפקד היחידה הארצית לחקירות הונאה, שלומי איילון, וחוקרים נוספים. הם קיימו דיונים מרתוניים בפרשות אולמרטורס, מעטפות הכסף ומרכז ההשקעות.


ניצב דנינו מגיע לדיון במשטרה (צילום: גיל יוחנן)

 

במשטרה מתכוונים לעשות הכל כדי להעביר כבר היום את החומר לפרקליטות, אם לא יהיה צורך בהשלמה מהותית. אם יידרשו השלמות, יימשכו הדיונים גם ביום שני, ואז יועבר החומר.

 

כבר בעבר התבטאו גורמים במערכת אכיפת החוק ואמרו כי על פי החומר שנאסף בידיהם - יש תשתית ראייתית להעמיד לדין את ראש הממשלה. בכוונת המשטרה לצרף את שלושת התיקים לכתב אישום אחד. גורמים בפרקליטות הבהירו בשבוע החולף בשיחה עם ynet כי לאחר הגשת ההמלצות, בכוונתם לעבוד על התיקים בזריזות ולהגיש את מסקנותיהם "כמה שיותר מהר". ההערכה היא שכבר לאחר החגים, בסוף חודש אוקטובר, תפורסם ההחלטה האם יוגש כתב אישום נגד ראש הממשלה, ובאיזו פרשה.

 

יועץ התקשורת של ראש הממשלה, אמיר דן, אמר בתגובה להמלצה הצפויה להעמיד את אולמרט לדין: "לא צפויה שום הפתעה. למשטרה אין ברירה מלבד להמליץ על כתב אישום, מאחר שהיא חייבת להצדיק את העובדה שהפילה ראש ממשלה מכהן".  

 

בתוך כך, חושף היום "ידיעות אחרונות" מסמכים שהציג בנו של ראש הממשלה, שאול אולמרט, בעדותו במשטרה. מהמסמכים עולה כי שאול היה משוכנע שהוא מממן את טיסותיו בעצמו - באמצעות נקודות הנוסע המתמיד שלו ושל אביו, בניגוד למה שאומרים במשטרה.

 

שלוש פרשות, שבע חקירות

אולמרט נחקר שבע פעמים בחודשים האחרונים בחשד למעורבותו בשלוש הפרשות השונות. בפרשה הוותיקה מכולן, מרכז ההשקעות, נחשד אולמרט כי פעל בניגוד עניינים שעה שהתערב בהליכים ובהחלטות במרכז ההשקעות שבאחריות המשרד, לטובת חברת "סיליקט דימונה" שיוצגה על-ידי מקורבו, עו"ד אורי מסר.

 

הפרשה השנייה, "מעטפות הכסף", הסעירה את המדינה בשל צו איסור הפרסום שהוטל בתחילה על פרטיה. ראש הממשלה חשוד שקיבל כספים מהנדבן היהודי-אמריקני, מוריס טלנסקי. ראש הממשלה טען בחקירותיו הרבות כי המזומנים - שזרמו אליו דרך ראש לשכתו שולה זקן ומקורבו אורי מסר - נועדו למימון הבחירות בעיריית ירושלים ולפריימריז בליכוד.

 

במוצאי יום-העצמאות, עם צמצום הצו הגורף, התייצב אולמרט מול המצלמות והצהיר: "מעולם לא קיבלתי שוחד, לא לקחתי אגורה אחת לכיסי". מלבד ראש הממשלה, נגבו עדויות גם ממעורבים אחרים, לרבות מראש לשכתו לשעבר שולה זקן, ומעורך הדין אורי מסר.

 

העד המרכזי הוא טלנסקי עצמו, שאף העיד בבית המשפט בהליך חריג של עדות מוקדמת. עם זאת, לפני כשלושה שבועות הפתיע טלנסקי כשהודיע כי לא ישוב לעדות נוספת בישראל, בשל חקירה שנפתחה נגדו בארצות הברית.

 

לפני כחודשיים התפוצצה הפרשה השלישית, "אולמרטורס". בהודעה משותפת שפרסמו המשטרה ומשרד המשפטים דווח על חשדות נוספים וחמורים נגד

ראש הממשלה. לפי החשד, אולמרט ומשפחתו נהנו ממאות אלפי דולרים שהתקבלו במרמה, כאשר כמה גופים התבקשו במקביל לממן מסעות רשמיים לחו"ל בעת תפקידיו הקודמים.

 

על פי החשד, כל אחד מהגופים התבקש בנפרד לממן את אותה הטיסה. בין הגופים שמימנו לכאורה את הנסיעות: אקי"ם, על"ה, האגודה למען החייל, משרד התמ"ת, מכון ויזנטל ו"יד ושם".


פורסם לראשונה 06/09/2008 23:59

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אישום בקרוב. אולמרט
צילום: רויטרס
החוקרים מגיעים למעונו. ארכיון
צילום: גיל יוחנן
מומלצים