שתף קטע נבחר

העבודה נגד ההצעה לצמצום סמכויות בג"ץ

הצעתו של שר המשפטים, דניאל פרידמן, לתיקון חוק יסוד השפיטה מעוררת התנגדות בממשלה. השרים הרצוג ושמחון פנו למזכיר הממשלה וביקשו להסיר את ההצעה מסדר היום

מפלגת העבודה מתנגדת לדיון בהצעתו של שר המשפטים, דניאל פרידמן, לתיקון חוק יסוד השפיטה, העלולה לפגוע במעמדו של בית המשפט העליון. הערב (שבת) פנו שרי העבודה יצחק הרצוג ושלום שמחון בדחיפות למזכיר הממשלה, עובד יחזקאל, ביקשו להסיר מסדר היום של הממשלה את ההצעה.

 

גורמים במערכת הפוליטית טוענים שההצעה עשויה לרדת ברגע האחרון מסדר היום, למרות שלפי שעה - צפוי דיון בהצעה וצפויה גם הצבעה, למרות שכלל לא ברור אם יש רוב לקדימה. פרידמן העלה את רעיון הצעת החוק כבר לפני שנה, ונתקל בהתנגדות חריפה מצידה של נשיאת בית משפט העליון, דורית ביניש.

 

בעקבות הביקורית הציבורית החליט פרידמן למתן את הצעתו המקורית. לפי ההצעה שיגיש לממשלה, תוכל הכנסת לשוב ולחוקק חוק שנפסל על-ידי בית המשפט העליון בנימוק שאינו חוקתי. זה יקרה רק אם יושג רוב של 61 חברי כנסת ובתנאי שיישמר פער של לפחות חמישה חברי כנסת בין התומכים למתנגדים. 

 

הרצוג ושמחון מתנגדים לתיקון חוק יסוד השפיטה העוסק במעמדו של בית המשפט העליון בכל הקשור לחקיקה בכנסת. הם הפנו את מזכיר הממשלה לסעיף מפורש הנכלל בכל ההסכמים בין קדימה לסיעות הקואליציה, לפיו: "כל שינוי בחוק יסוד וכל חקיקה של חוק יסוד יוגשו ויחוקקו אך ורק בהסכמת כל סיעות הקואליציה". הם מסתמכים על סעיף 33 בהסכם בין קדימה למפלגת העבודה.

 

השרים הרצוג ושמחון קובעים כי סעיף זה מהותי בתפקוד הקואליציה ואמרו שהם מצפים מכל השותפות בקואליציה להקפיד ולמלא אחריו. השר הרצוג: "מעבר לחילוקי הדעות המהותיים הקיימים בנושא, ועמדתנו הנחרצת בדבר הצורך לשמור על מעמדו של בית המשפט העליון, אני סבור, גם כמי שכיהן בעבר כמזכיר הממשלה, כי קואליציה חפצת חיים, חייבת לשמור על כללי יסוד מסוג זה". לדברי הרצוג מזכיר הממשלה הבהיר לו כי הוא יבחן את הטענה ויביא אותה בפני ראש הממשלה ויתר סיעות הקואליציה. 

 

בהכנת הידיעה השתתף אביעד גליקמן
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הצעה שנויה במחלוקת. פרידמן
צילום: גיל יוחנן
צילום: ששון תירם
הרצוג מתנגד
צילום: ששון תירם
מומלצים