שתף קטע נבחר

השרים התעמתו ו"פינוי-פיצוי" פונתה מסדר היום

השרים רמון וברק התעמתו ביניהם בישיבת הממשלה, בנושא הצעת החוק של השר פרידמן להגביל את סמכויות בית המשפט העליון. "המפלגה הזאת מדברת בשם נורמות של כיבוד הסכמים?" ברק לא נותר חייב וענה: "לך? שהנורמות שלך ידועות". בשל העימותים הדיון בנושא פינוי פיצוי נדחה

אחרי כל הדיבורים וההמולה בממשלה - הוחלט היום (א') לדחות את הדיון בנושא פינוי-פיצוי - למועד אחר בשל קוצר זמן. הסיבה: הדיון סביב הצעת החוק של דניאל פרידמן, להגביל את סמכויות בית המשפט העליון, יצר עימותים קשים סביב שולחן הממשלה.

 

עיקר העימות בישיבת הממשלה היה בין המשנה לראש הממשלה, חיים רמון, לשר הביטחון, אהוד ברק - בעניין הצעת החוק של פרידמן. רמון תקף את ברק: "המפלגה הזאת מדברת בשם נורמות של כיבוד הסכמים? מפלגת העבודה שברה שיא גינס בצביעות". ברק לא נותר חייב וענה: "לך? שהנורמות שלך ידועות?!" רמון השיב: "את הנורמות שלך ראינו גם לאחרונה וגם כמה שנים אחורה".


ישיבת הממשלה. הזמן לא הספיק (צילום: AFP)

 

העימות החל כשברק והשר יצחק הרצוג ביקשו להוריד מסדר היום של הממשלה את הדיון בהצעת החוק של דניאל פרידמן. רמון ביקש את רשות הדיבור, ואמר: "אין דבר מגוחך, מצחיק וחצוף כמו עזות המצח של מפלגה שהפרה את הכלל הראשון של ההסכם הקואליציוני, של מפלגה שהדיחה ראש הממשלה. המפלגה הזאת התכוונה להצביע נגד הקואליציה ולהישאר בממשלה".

 

רמון הסביר את עמדתו: "צריך להביא להכרעת העם, באמצעות הכנסת המייצגת אותו, ובכך להכריע בעניין החוק. הוויכוח על שני סעיפים הנוגעים למספר הח"כים הדרוש כדי לאשר חוק והיקף החוק בין שתי הסוגיות האלו, צריך לעבור מהממשלה לכנסת, שם צריך להכריע בעניין הזה". 

 

המשנה לראש הממשלה הוסיף: "המצב הנוכחי הוא בלתי סביר וכך גם סבור נשיא בית המשפט העליון לשעבר, אהרון ברק, אשר רצה לקדם את החקיקה כדי להסדיר את סמכויות בג"ץ".

 

יש לציין כי ארבעה שרים מקדימה הביעו התנגדות להצעתו של השר פרידמן. ההנחה היא כי ההצעה תועבר לוועדת שרים לחקיקה. השר שאול מופז אמר בישיבה כי הצעתו של פרידמן מחייבת דיון מעמיק ושיח ציבורי. "העיתוי כרגע לא מתאים. יש אמנם מקום להגביל בעניין זה את סמכות בית המשפט העליון, אך לא ברוב של 61, אלא על פי המלצות ועדת נאמן - ברוב של 70 ח"כים. אני מציע להעביר זאת לוועדת שרים לחקיקה".

 

עוד קודם לעימות בפתח הישיבה, אמר ראש הממשלה, אהוד אולמרט, בנושא חוק פינוי-פיצוי: "אנו לא מביאים את הנושא להחלטה, אך בשעה שמתנהל משא ומתן רציני ומתמשך שעשוי להגיע לכלל גיבוש, ראוי שנתחיל לחשוב על המשמעויות וההיבטים השונים", אמר.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ישיבת הממשלה. לא היה זמן
צילום: AFP
רמון, היום. שיאי גינס של העבודה
צילום: AFP
ברק. הנורמות של רמון
צילום: גיל יוחנן
מומלצים