שתף קטע נבחר

דיווח: ארגוני טרור מחפשים נשק גרעיני בפקיסטן

פעילי טרור בפקיסטן פועלים בקדחתנות להשיג "פצצה מלוכלכת" במטרה להשתמש בה נגד מדינות המערב. גורמי ביטחון מערביים טוענים כי חשפו לפחות ניסיון אחד כזה וכי ארגוני הטרור מנסים לנצל את המשבר הפוליטי במדינה

תנועות איסלאם קיצוניות בפקיסטן מנסות לנצל את המשבר הפוליטי במדינה כדי להשיג "פצצה מלוכלכת" ולהשתמש בה נגד מדינות המערב. ה"דיילי טלגרף" הבריטי דיווח הבוקר (יום ב') כי לפחות תוכנית אחת כזו נחשפה.

 

גורם בכיר במשרד ההגנה האמריקני אמר כי "ארגונים איסלאמיים רוצים לבצע פיגוע ענק ואין דרך טובה יותר להשיג מטרה זו, מאשר בשימוש בנשק גרעיני פרימיטיבי". מומחי ביטחון טוענים כי סביר שפיגוע טרור שיהיה בו שימוש בחומר גרעיני, יעשה על ידי "פצצה מלוכלכת", שמאגדת בתוכה חומר נפץ קונבנציונאלי וחומר רדיואקטיבי. ההערכה היא שמתקפה כזו בעיר כמו לונדון תגרום לפניקה בציבור, למרות שהאזור שייפגע יהיה מצומצם יחסית.

 

ארגון אל-קאעידה, שבסיסו בצפון פקיסטן, פועל בקדחנות לשים את ידיו על טכנולוגיה גרעינית במטרה להשתמש בה כדי לפגוע ביעדים מערביים. גורמי ביטחון דיווחו כי גם ארגונים אחרים, כמו הטליבאן הפקיסטני, פועלים להשגת נשק גרעיני.

 

גורמי ביטחון חוששים שהמצב הפוליטי הרעוע במדינה יקל על ארגוני הטרור להשיג את מטרתם וליצור נשק גרעיני פרימיטיבי. במערב לא רואים בנשיא הנבחר, אסיף עלי זרדרי, מנהיג חזק והם אינם מאמינים שהוא מסוגל לשפר את המצב הביטחוני בפקיסטן. דיפלומט מערבי אמר ל"טלגרף" כי "פקיסטן בסכנה להפוך למדינה כושלת וניצחונו של זרדרי לא צפוי לשפר את המצב".

 

פקיסטן היא המדינה המוסלמית היחידה בעלת נשק גרעיני. אבי תוכנית הגרעין הפקיסטנית, עבדול קאדיר חאן, פיתח את הטכנולוגיה במהלך שנות ה-90. הוא נשלח למאסר בית לאחר שהואשם במכירת סודות הגרעין ללוב, לצפון קוריאה ולאיראן. אך עם התפטרותו של הנשיא לשעבר פרבז מושארף, הוקלו תנאי המעצר שלו.

 

צבא ארצות הברית סייע בשמירה על הנשק הגרעיני של פקיסטן במהלך שלטונו של מושארף, אך קיים חשש כבד מאוד במערב שארגוני טרור יצליחו לגייס מומחים פקיסטנים שיעזרו להם לבנות נשק גרעיני.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ימגר את הטרור? זרדרי
צילום: AP
מומלצים