שתף קטע נבחר

מקורבי לבני: תעדיף לא ללכת לבחירות כעת

אחרי תקופה ארוכה שבה נראה היה כי שרת החוץ מתכוננת ללכת לבחירות אם תעמוד בראשות קדימה, משדרים אנשיה מסרים אחרים: "קודם כל היא תנסה להרכיב ממשלת חירום לאומית"

אחרי שבמשך שבועות ארוכים שידרו אנשיה של שרת החוץ ציפי לבני, כי אם תבחר לעמוד בראשות קדימה, היא תעדיף ללכת לבחירות כלליות כמעט מיד, מסתמן בימים אלה שינוי בגישה. "האופציה הראשונה היא לא ללכת לבחירות", אמרו הערב (יום ב') מקורבים ללבני, "היו דיעות שונות בסביבתה, ויש שיקולים שונים, אולם קודם כל היא תנסה להרכיב ממשלת חירום לאומית, דבר שהיא חושבת שהוא חשוב".

 

על שינוי בקרב מטה לבני דווח ב-ynet כבר בסוף השבוע. חלק מיועציה סברו ועדיין חושבים כי אם תנצח, על שרת החוץ לנצל את המציאות, שתיווצר במערכת הפוליטית, להימנע מניהול סחר מכר קואליציוני עם ש"ס והעבודה.

 

אלה שתומכים בהליכה לקלפי מאמינים כי ניצחון של לבני בפריימריז יעניק לה כוח ציבורי רב, שיאפשר לה להקדים את הבחירות ולשמור על קדימה כמפלגה הגדולה ביותר בישראל.

 

למרות זאת, לאחרונה שונו המסרים מכיוונה של לבני. גורם בכיר במטה של שרת החוץ אמר ל-ynet כי הוא מעריך שבסופו של דבר לבני תעשה מאמץ משמעותי כדי להרכיב ממשלה. "אנחנו מדברים על אופציית הבחירות, כדי להבהיר לאנשי השטח שבניגוד למופז יש לנו גם את האופציה הזו, אם המשא ומתן ייכשל", הסביר הגורם.

 

"בעת הזו חשוב לשמור על יציבות"

הוא הוסיף: "אנחנו רוצים שיהיה ברור לפעילים שבניגוד למופז, לבני יכולה להוביל את קדימה לבחירות ולהביא הרבה יותר מנדטים. אבל ההערכה היא כי בעת הזו מה שנכון זה להרכיב ממשלה ולעשות מאמץ לשמור על יציבות שלטונית".

 

במקביל, במערכת הפוליטית מתקשים להעריך מה יקרה לאחר הבחירות בקדימה. בכירים במפלגת העבודה אמרו כי "עדיין לא ברור מה הסיכויים להרכיב ממשלה חדשה. הרבה מאוד תלוי במוקשים שמנסים אהוד אולמרט וחיים רמון להניח מתחת לרגלינו".

 

הבכירים ציינו כי במפלגה ידרשו לשנות את חלק מהסעיפים בהסכם הקואליציוני.

עם זאת, לא ברור אם העבודה תידרוש את תיק המשפטים, כפי שאמרו בעבר בכירים במפלגה. "אם שר המשפטים לא היה עושה את מה שהוא עושה היום, לא היתה שום בעיה", אמר בכיר בעבודה, "לא בטוח שנדרוש את החלפתו, אבל ברור שנדרוש שינויים במדיניות של משרד המשפטים כלפי מערכת אכיפת החוק".

 

כמו כן, ציינו מקורבים לברק כי יו"ר העבודה לא מתכוון לוותר על תיק החינוך. "תיק החינוך חשוב מאוד לברק", אמר בכיר בעבודה, "אין כוונה לוותר על התיק הזה". לאחרונה אמר ברק כי כשייבחר לראשות הממשלה, בכוונתו לשמש גם כשר חינוך.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
תנסה להרכיב קואליציה? לבני
צילום: AFP
בעבודה יבקשו שישנה את מדיניותו. דניאל פרידמן
צילום: אלכס קולומויסקי
מומלצים