שתף קטע נבחר

הכל אודות שרה: 10 עובדות על המושלת פיילין

העולם צמא לכל פיסת מידע על המועמדת הרפובליקנית לסגנית הנשיא. מה פשר השמות המוזרים של ילדיה? כיצד היא מבלה את זמנה הפנוי? ומה עשתה כשירדו לה המים בזמן ההריון של בנה החמישי? כל מה שרציתם לדעת על פיילין ולא העזתם לשאול

13 יום אחרי שהגיחה לתודעת הקהל, מושלת אלסקה שרה פיילין מככבת במהדורות חדשות ברחבי העולם, וכולם צמאים למידע חדש. תאגיד השידור הבריטי BBC מציג עשר עובדות על המועמדת הרפובליקנית לסגנית נשיא ארצות הברית.

 

 

הילדים: טראק, בריסטול, ווילו, פייפר והתינוק טריג פקסון הם חמשת ילדיה של פיילין. טראק מכונה על שם הנהר שבו נודדים דגי הסלמון סמוך לביתה של המושלת. בתה השנייה קרויה על שם מפרץ בריסטול, שבו פועלים דייגי סלמון רבים. ווילו זו הציפור הרשמית של אלסקה. הבת פייפר מכונה על שם המטוס הקל שבבעלות המשפחה, וטריג זו מילה נורדית שמשמעותה "ניצחון אמיץ".


 

כולם רוצים לדעת על פיילין (צילום: AP)

 

אופנה: משקפי הראייה היייחודים של פיילין הציתו היסטריית צרכנים. המשקפיים של חברת "קווסאקי" נמכרים ב-300 דולרים לזוג. העיתון "לוס אנג'לס טיימס" דיווח בנוסף כי התסרוקת של המושלת עודדה נשים רבות ללכת בעקבותיה.

 

קניות לבית: המועמד לנשיאות ג'ון מקיין בחר בפיילין במטרה לחזר על אוכלוסייה המכונה "אמהות וול-מארט", והכוונה היא לנשים נשואות המתגוררות בפרברים. מתברר כי פיילין עצמה נוהגת לעשות קניות בסניף של רשת הכלבו הפופולרית בעירהּ ווסילה. 

 

תחביבים: פיילין מעידה על עצמה כציידת חובבת ודייגת מנוסה. זוגתו של מקיין, סינדי, תיארה את המושלת כ"אם הוקי, שחקנית כדורסל חובבת, ציידת איילים, דייגת סלמון, חובבת נשק ואם לחמישה ילדים". 


הסקרים מחמיאים. מקיין ופיילין מלהיבים את הקהל (צילום: AP)

 

לידה לא שגרתית: חודש לפני תאריך הלידה המשוער של טריד, ירדו לה המים רגע לפני שעלתה לבמה בטקסס כדי לשאת נאום. למרות זאת, היא החליטה לנאום בפני הקהל ומיד לאחר מכן טסה חזרה לאלסקה כדי ללדת את בנה החמישי. היא סיפרה אחרי הלידה כי שוחחה עם הרופא שלה שהסביר לה כי אין סיבה למהר.

 

הגשר לשום מקום: במהלך כהונתה כמושלת אלסקה היא ביטלה את התוכנית שכונתה "הגשר לשום מקום". היה זה פרויקט פדראלי שהעניק מאות מיליוני דולרים לבניית גשר המחבר עיירה קטנה במדינה לשדה תעופה קטן. בנאום ההכתרה שלה בוועידה היא רפובליקנית היא סיפרה כי אמרה לקונגרס: "תודה, אבל לא תודה". אולם כלי התקשורת דיווחו כי במהלך מסע הבחירות שלה ב-2006 היא הביעה תמיכה ביוזמה.

 

חסכנות: פיילין התרברבה בכך שהתנגדה לשימוש ב"מטוס הפאר" שהזמין מושל אלסקה הקודם, ולכן העמידה אותו למכירה באתר "eBay" כדי לחסוך כסף למדינה. סיפור זה התגלה כמדויק, אך היא לא ציינה כי איש לא הגיש הצעה עבור המטוס, ועוזריה נאלצו לחפש קונה בדרכים יותר שגרתיות. 


נשות אמריקה מתייצבות מאחורי פיילין (צילום: AP)

 

אמונה דתית: פיילין נולדה למשפחה קתולית באיידהו, אך בילדותה היגרו הוריה לעיר ווסילה שבאלסקה והחלו לפקוד את הכנסייה הפרוסטנית המקומית. כיום היא מעדיפה ללכת ל"כנסיית התנ"ך" האוונגליסטית באלסקה. הכנסייה הפכה למוקד סערה ציבורית בעקבות תמיכתה בתוכניות המתיימרות לשכנע הומואים להימשך לבנות המין השני.

 

איכות הסביבה: פיילין עוררה לא מעט ביקורת מצד ארגונים למען זכויות בעלי חיים בשל חיבתה לנשק ולציד איילים וראמים. יתרה מזאת, היא קידמה יוזמות חקיקה באלסקה לעידוד ציד זאבים כדי "לפקח על כמות

הטורפים". כמו כן, היא הביעה התנגדות נחרצת להרחבת רשימת החיות הנמצאות בסכנת הכחדה, בהם דובי הקוטב ולוויתנים. בנוסף, היא תומכת בקידוח נפט בשמורות טבע.

 

כינויי חיבה: בספר הביוגרפיה שלה היא מכנה את עצמה "אם הוקי ממוצעת". הספר, שפורסם לפני חודשים ספורים, מכונה "איך אם הוקי הפכה את הקערה בממסד הפוליטי באלסקה". פרשנים מעריכים כי הדימוי האמהי של פיילין ימשוך נשים רבות במדינות המתנדנדות מינסוטה ומישיגן. כינוי נוסף שאימצה פיילין לעצמה הוא "פיטבול עם אודם". המועמד הדמוקרטי ברק אובאמה כבר לגלג לדימוי באומרו כי "חזיר עם אודם הוא עדיין חזיר".


פורסם לראשונה 10/09/2008 23:41

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
העולם סקרן. פיילין
צילום: AP
נהנה מכל רגע. מקיין
צילום: AFP
מעריצה מקשיבה בשקיקה לנאום פיילין
צילום: AFP
מומלצים