שתף קטע נבחר

ח"כ פינס: צריך בארץ כמה רודי ג'וליאנים

אלכסנדר לאוטין, שאשתו מרגריטה נרצחה במהלך ניסיון חיסול עבריין, ביקר בוועדת הפנים של הכנסת את פעולות המשטרה - שלא הצליחו למנוע את רצח אשתו. ח"כ פינס המליץ להעלות את נושא המלחמה בפשע בסדר העדיפויות

מה עושים נגד הפשיעה בה נפגעים אזרחים תמימים? נושא הפשע הגואה והפגיעה בחפים מפשע עלה היום (ב') על סדר היום של ועדת הפנים של הכנסת. את הדיון יזם אלכסנדר לאוטין, שאשתו מרגריטה ז"ל נרצחה בחוף בת-ים. בדיון אמר יו"ר הוועדה, ח"כ אופיר פינס (העבודה): "אנחנו צריכים כמה רודי ג'וליאנים כדי לנהל את מלחמת החורמה הזאת". 

 

המקרה אירע בסוף חודש יולי. שני מתנקשים ניסו לפגוע ברמי אמירה בחוף טובגו בבת ים, אך הם פגעו והרגו את מרגריטה לאוטין, בת 31 מיהוד - שבילתה בחוף עם בעלה ושני ילדיה הקטנים. לפני שבוע וחצי הוגש כתב אישום נגד שמעון סבח ורונן בן-עדי בגין רצח. בעקבות הרצח נעצר גם איציק אברג'יל, ששני הנאשמים ברצח קשורים למשפחת הפשע שלו, אך הוא שוחרר בסופו של דבר.

 

בדיון השתתף בין היתר אלכסנדר לאוטין. הוריה של אשתו המנוחה, סרגיי ואינה מרזליאקוב, ישבו יחד איתו בראש השולחן. לאוטין טען בדיון שבכל המידע אותו קיבל מהמשטרה, לא היו תשובות למספר שאלות: "אם נטען שנוכחות המשטרה על החוף היתה סיפור הצלחה ואדם נרצח, האם כל אזרח לא צריך לחשוש מהפעולה המוצלחת הבאה של המשטרה שתסיים את חייו בארון מתים? איך קרה שהשוטרים שהיו שם לא מנעו את הרצח? ואם המשטרה בנתניה מבקשת לסגור מסעדות כדי להגן על שלום הציבור, מדוע לא סגרה קודם את חוף בת-ים, כשאנחנו היינו שם המשפחה האחרונה?"


בני משפחת לאוטין וח"כ פינס (צילום: דודי ועקנין)

 

תת-ניצב דודו מנצור וניצב משנה קובי זריהם, מהמשרד לביטחון פנים, השיבו כי אנשי היחב"ל קיימו שם מעקב סמוי אחרי עבריינים ידועים שלא היו חמושים, והעבריינים שניסו להתנקש בחייהם ורצחו את מרגריטה לאוטין, הגיעו למקום בהפתעה, מבלי שהתקבל מידע מוקדם. "הנוכחות שלנו במקום היתה רק כדי לזהות אנשים עם פוטנציאל בעייתי לבצע פשע", אמר תנ"צ מנצור. "צריך לשנות את החוק כדי לאפשר לנו במצבים כאלה למנוע מאנשים לשבת היכן שירצו", הוסיף נצ"מ זריהם. "גם בנתניה לא נתנו לנו לסגור את המסעדות".

 

אלכס לאוטין שיסע את דבריו. "אשתי נרצחה בבת-ים ועמד שוטר בינינו לבין הרוצח, שהיה צריך להגן עלינו בגופו. אחר כך, בבית, אמר לי שוטר אחר שאחרי הירי כל האחרים "ברחו כמוכם". זריהם השיב לו: "אף אחד לא אמר לך שברחו. השוטר ההוא היה בתצפית ולא במצב של הגנה וברגע שירו הוא רדף ותפס את אחד היורים". את כל יתר התשובות הבטיחו נציגי המשרד להשמיע במשפט שמתנהל נגד שני הרוצחים.

 

"ליזום תוכנית לאומית"

ח"כ פינס קרא בדיון להעלות את הנושא הזה בסדר החשיבות. "במלחמה במשפחות הפשע, מי שישאיר את המשטרה לבדה נדון מראש לכישלון, וזה ייגמר רע", הוא אמר. "אם הביטחון האישי של כל אזרח בישראל יקר לנו, ראש הממשלה הבא צריך ללכת לבחירות עם היעד הזה וליזום תוכנית לאומית שתעמיד את המלחמה הזו בראש סדר העדיפות של המדינה".

 

הוא הוסיף: "אנחנו צריכים כמה רודי ג'וליאנים כדי לנהל את מלחמת החורמה הזאת, שאין לה סוף, באפס סובלנות ובאפס לגיטימציה לאנשים האלה. הכנסת מוכנה להעלות את הנושא לראש סדר העדיפות ולקדם במהירות כל יוזמת חקיקה של הממשלה או לקבל את תמיכת הממשלה לכל חקיקה פרטית כדי לתת את הכלים לכל מי שצריך".

 

פינס קרא לנציגי המשטרה, משרד המשפטים והביטוח הלאומי "לגלות ראש גדול ולא לשחק ראש קטן" בכל הנוגע ליוזמות החקיקה. באשר לטיפול במשפחות שיקיריהן החפים מפשע נרצחו או נפגעו במלחמה בין משפחות הפשע - הוא תבע למצוא "פתרונות יצירתיים" שידאגו להם כמו לקורבנות נפגעי פעולות האיבה, עד שיורחב החוק גם על קורבנות "פיגועי הטרור הפלילי".

 

בדיון השתתף גם מנכ"ל עיריית נתניה, צבי רק, שאמר כי הרשות המקומית לא יכולה להתמודד עם האירועים האחרונים בכלים הקיימים. "הגיע הזמן לחשיבה אחרת, כי העירייה לא יכולה לקבל אחריות בלי סמכויות רחבות", הוא אמר. "נתניה אמנם נכללת בתכנית 'עיר ללא אלימות' והפקחים יכולים להיות משטרה עירונית, אם יקבלו את השיניים החוקיות המתאימות".

 

ח"כ יצחק אהרונוביץ (ישראל ביתנו), ניצב בדימוס ולשעבר סגן מפכ"ל המשטרה, גילה כי הוא האיש שמאחורי התוכנית למלחמה במשפחות הפשע. "אבל אצלנו יד ימין לא יודעת מיד שמאל. רשות המסים שצריכה להיות מעורבת בתוכנית, עסוקה במלחמות שלה ואיננה שם - ושופטת מבטלת צווים לסגירת מסעדות". לפי תחושתו, את הרצח בבת-ים אפשר היה למנוע. "משהו קרה שם, אין אמנם אשמים, אבל צריך להפיק לקחים כדי למנוע את הרצח הבא של חפים מפשע".  

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
לאוטין וח"כ פינס
צילום: דודי ועקנין
צילום: רפרודוקציה אבי כהן
מרגריטה לאוטין. נרצחה ליד בעלה וילדיה
צילום: רפרודוקציה אבי כהן
ג'וליאני. הצליח בניו-יורק
צילום: רויטרס
מומלצים