שתף קטע נבחר

צילום: AP, AFP

מסר ללבני: בש"ס מזהירים, בעבודה מתלבטים

עם ניצחונה המסתמן, תידרש ציפי לבני למשימת הרכבת הממשלה. יו"ר ש"ס כבר מציב תנאים: "אם תהיה התמודדות אמיתית עם מיליון ילדים רעבים ולא תהיה התפרקות מנכסים מדיניים תוך דגש על ירושלים - נהיה בממשלה, אם לא - לא נהיה". בעבודה נשמעים קולות שונים לגבי הישארות בממשלה

האם העבודה וש"ס ישארו גם בקואליציה עתידית? עם ניצחונה של השרה ציפי לבני בפריימריז בקדימה, כפי שחוזים מדגמי הטלוויזיה, נשאלת השאלה כיצד תיראה הממשלה העתידית, והאם תצליח לבני לכונן ממשלה.

 

יו"ר ש"ס, אלי ישי, כבר הציב את תנאיו להישארות בממשלה: "אם תהיה התמודדות אמיתית עם מיליון ילדים רעבים ולא תהיה התפרקות מנכסים מדיניים תוך דגש על ירושלים - נהיה בממשלה, אם לא - לא נהיה. אני בטוח שיו"ר קדימה החדשה לבני בטוחה שלציבור לא חשוב הניצחון של היום אלא העשייה של מחר. הבחירות הן אמצעי ולא מטרה".

 

הוא הוסיף כי גם בקדימה יש שחפצים בבחירות. "התחושה שלי היא שבתוך קדימה חפצים ללכת לבחירות. אי אפשר להקים ממשלה עכשיו. אנחנו נשב בממשלה רק אם הם ימלאו את דרישתנו. אני לא מאמין באופציה של ממשלה עם 61 ח"כים. או שתהיה ממשלה יציבה עם ש"ס או בחירות".

 

חברו למפלגה, השר אריאל אטיאס אמר כי מפלגתו לא חוששת מהקדמת הבחירות: "איננו שואפים לבחירות ולא חוששים מהן".  

 

מי שעוד הזכיר את המילה בחירות הוא שר החקלאות, שלום שמחון (העבודה). "יש ללכת לבחירות ולאפשר לעם לבחור את ראש הממשלה הבא", הוא אמר. "לא ייתכן כי 15 אלף איש יכריעו מי יעמוד בראש ממשלת ישראל. אני מברך את לבני על ניצחונה ואני מאמין שמפלגת העבודה תעדיף ללכת לבחירות".

 

חברו למפלגה, ח"כ אופיר פינס, שפרש ממשלת אולמרט ונזכר בתקופה האחרונה כמועמד לתפקיד שר המשפטים בממשלה החדשה, בירך את לבני על זכייתה בפריימריז. עם זאת, הוא הבהיר כי העבודה לא תשב בממשלה בכל מחיר, אם זו תהיה רק "ממשלת הישרדות". לדבריו, ההישארות בממשלה מותנית בסדר היום שזו תבחר להוביל במבחר נושאים - המדיני, הכלכלי, המשפטי ועוד. "הסיכוי לממשלה או לבחירות שקול. אם לבני תיכנע לכל תביעה וסחטנות יכול להיות שהיא תישאר בלעדינו", הוא אמר. 

  

גם בליכוד מדברים על בחירות. ח"כ גלעד ארדן (הליכוד) אמר: "מי שנבחר על ידי 20 אלף איש, אין לו שום סמכות מוסרית להקים ממשלה מבלי לקבל את אמון הציבור. לכן יש ללכת מיד לבחירות".

 

ויש כאלו שלא מדברים על בחירות - כמו במרצ, שהוזכרה כשותפה פוטנציאלית בקואליציה עתידית. "אני מקווה שכעת לבני תפסיק לעמעם את עמדותיה ונוכל להבין ממנה מהי קדימה ומה דרכה", אמר יו"ר המפלגה, חיים אורון. "מגיעות לציבור תשובות בעניינים כמו המשך המשא ומתן על הפלסטינים והסורים, הפסקת הפגיעה המתמשכת בסמכויות בית המשפט ועמדותיה בנושא בתקציב".

 

חברו למפלגה, ח"כ יוסי ביילין, בירך על בחירתה של לבני ואמר כי הוא מקווה שהיא תרכיב את הממשלה הבאה. ביילין קרא ללבני לבנות קואליציה שתאפשר את השלמת המשא ומתן לשלום עם הפלסטינים ועם סוריה.


פורסם לראשונה 17/09/2008 22:44

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מציב גבולות. ישי
צילום: דניאל בראון – ג'יני
צילום: דודי ועקנין
בעד פרישה שמחון
צילום: דודי ועקנין
מומלצים