שתף קטע נבחר

סופית: הטירונים יפונו מבסיס זיקים בנובמבר

לפני כמה שבועות פורסם לראשונה ב-ynet כי צה"ל מתכוון לפנות את הטירונים מבסיס זיקים. צה"ל הוציא כעת פקודה מסודרת, ובה קבע את התאריך הסופי - 27 בנובמבר

מסמך שהופץ בצה"ל קובע כי בנובמבר ייערך טקס רשמי בבסיס הדרומי, שיסמל את סוף פעילות ההדרכה בבסיס הטירונים זיקים. על-אף ההכנות המתקדמות, מודיעים גורמים בצה"ל כי טרם נקבע כיצד יאוכלס הבסיס מחדש כפי שהצהירו בעבר.

 

ב-ynet פורסם לראשונה לפני כמה שבועות כי הצבא נערך להוצאת החיילים הצעירים מבסיס הטירונים תוך חודשים ספורים. למרות שהבסיס ספג בעבר פגיעה כואבת של רקטת קסאם, בצבא הסבירו שלמהלך אין קשר לאיום הרקטות מרצועת עזה וכי במקום יוצבו חיילים אחרים.

 

כעת נראה כי בצה"ל החלו לתרגם למעשים את החלטתו של סגן הרמטכ"ל, האלוף דן הראל. בימים אלה יצאה פקודה מסודרת ובה המועד שבו יעזבו הטירונים את הבסיס - 27 בנובמבר. 

 

בשבועות האחרונים נערכו בנושא מספר דיונים, בראשות מפקד כוחות זרוע היבשה, האלוף אבי מזרחי, במהלכם הוצג קושי מהותי לסגור את הבסיס ולבצע את ההחלטה. זאת, משום שהדבר דורש הכנה של החילות השונים לקליטת הטירונים מתוך זיקים. האלוף מזרחי קבע לבסוף כי הבסיס אכן יפונה מטירונים, ובעקבות החלטה זו יצאה הפקודה הסופית בנושא.

 

גורמים בצה"ל ציינו כי על אף ההכנות המעשיות, עדיין נותרו "פערים משמעותיים" בתהליך. בראשם חוסר מוכנות של חילות צה"ל לקלוט את אלפי הטירונים. כמו כן, טרם נמצאה היחידה שתאייש את הבסיס הגדול. יתר על כן, לא נקבע אם וכיצד יפונו כל מבני הביטחון שהובאו למקום לאחרונה בעלות של כחמישה מיליון שקלים.

 

הפרסום ב-ynet על ההיערכות בצה"ל לקראת פינויים של הטירונים עורר את חמתם של תושבי עוטף עזה וחברי הכנסת. לדבריהם, לא ייתכן שהמדינה תפנה

חיילים ותשאיר את האזרחים בקו האש. ח"כ לימור לבנת (ליכוד) אמרה כי "במדינה מתוקנת הצבא מגן על אזרחים ולא להיפך".

 

לעומתם, בארגוני הטרור הפועלים בשטחי רצועת עזה בירכו על ההחלטה וראו בה ניצחון. "ההחלטה על פינוי הטירונים מזיקים היא עוד ניצחון להתנגדות הפלסטינית. אתמול ארז, היום זיקים - מה יהיה המקום הבא? אני משאיר לישראלים לקבוע איפה הוא יהיה", אמר אבו-אחמד, דובר פלוגות אל-קודס, הזרוע הצבאית של הג'יהאד האיסלאמי.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
בסיס זיקים. ארכיון
צילום: אמיר כהן
מומלצים