שתף קטע נבחר

סקר: גזענות עלולה להרוס לאובאמה את המירוץ

סקר שנערך בשיתוף אוניברסיטת סטנפורד מעלה כי המועמד הדמוקרטי עלול להיפגע קשות מרגשות גזעניים ולהפסיד בבחירות בשל כך. אחוז המצביעים הדמוקרטים שלא יצביע עבור מועמד שחור לנשיאות - גבוה מהפער שבו ניצח הנשיא בוש את קרי בבחירות 2004

המועמד הדמוקרטי לנשיאות ארה"ב, ברק אובאמה, עלול להיפגע מרגשות גזעניים הקיימים בקרב מצביעים דמוקרטים ולהפסיד בבחירות לנשיאות, בגלל התנגדותם לבחירתו של נשיא שחור. בסקר שבוצע בשיתוף אוניברסיטת סטנפורד זוהו רגשות גזעניים בקרב חלק מהמצביעים הדמוקרטים, העלולים להכריע את המירוץ לטובת המועמד הרפובליקני, ג'ון מקיין. 

הסקר שפורסם היום (שבת) מעלה כי לשליש מהמצביעים הדמוקרטים הלבנים יש דעות שליליות על שחורים.

המימצא המעניין ביותר הוא שאחוז המצביעים הדמוקרטים שלא יצביע עבור מועמד שחור לנשיאות - גבוה מהפער שבו ניצח הנשיא בוש בבחירות 2004 את המועמד הדמוקרטי ג'ון קרי.

 

עד עתה דיברו האמריקנים בחדרי חדרים על האפשרות שברק אובאמה לא יהיה הנשיא בגלל צבע עורו, אך זו הפעם הראשונה שסקר של אוניברסיטה יוקרתית מצביע כי האפשרות הזו ממשית.

 

רק שבעה מכל עשרה דמוקרטים חשים מחוייבים להצביע עבור אובאמה, בעוד שלושה מכל עשרה הבהירו כי יצביעו עבור מקיין. נראה כי מדובר בבוחרים הלבנים בני מעמד הפועלים במדינות "מתנדנדות" כאוהיו ופנסילבניה, שהצביעו בהמוניהם עבור הילארי קלינטון בבחירות המקדימות של הדמוקרטים.

   

עשרה אחוז מהנשאלים הלבנים הודו בפני הסוקרים כי הסבירות שיצביעו עבור אובאמה פחותה, מפני שהדבר יהפוך אותו לנשיא השחור הראשון בתולדות ארה"ב. שישה אחוזים השיבו שדווקא עובדה זו מגבירה את הסיכוי שיבחרו באובאמה. 84 אחוז אמרו בסקר שהדבר לא ישפיע כלל על החלטתם.

 

21 אחוז מהלבנים אומרים שמנהיגים שחורים "מנסים לקדם עניינים מהר מדי", 12 אחוז סבורים שהם לא עושים זאת מספיק ורוב של 62 אחוז חושב שהמנהיגים השחורים לוחצים לקדם נושאים שונים בקצב הראוי.

פול שניידרמן, שסייע בניתוח הסקר, הבהיר לאור התוצאות כי "יש פחות גזענים משהיו לפני 50 שנה, אבל זה לא אומר שיש רק מעט גזענים".

 

המסקנה של הסוקרים היא שאובאמה זקוק לפער גדול בקלפי כדי להתגבר על אחוז הגזענים שיצביעו נגדו בגלל צבע עורו. כדי להשיג זאת, יהיה עליו להתגבר על בעיות אחרות שמצביעים דמוקרטים ועצמאים מזהים אצלו. כרבע מהמצביעים הדמוקרטים מטילים ספק ביכולתו של אובאמה לחולל את השינוי שהוא מבטיח.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אובאמה. הלבנים מתנדנדים
צילום: AFP
מומלצים