שתף קטע נבחר

אחרי ההתפטרות: מרתון פגישות במשכן הנשיא

מיד לאחר שאולמרט יגיש את מכתב ההתפטרות, יחל הנשיא בסבב השיחות עם כל סיעות הכנסת כדי להחליט מי יוכל להרכיב ממשלה חדשה. הנסיעה לארה"ב עשויה להידחות

הנשיא ידבר עם כו-לם. הערב ב-19:30 צפוי ראש הממשלה, אהוד אולמרט, להניח על שולחנו של נשיא המדינה, שמעון פרס, את מכתב ההתפטרות הרשמי. מרגע זה, תהפוך הממשלה בראשותו לממשלת מעבר, והנשיא יפתח בסבב פגישות עם כל סיעות הכנסת.

 

הולך הביתה:

 

מלשכת פרס נמסר כי הנשיא עומד בהחלטתו לקיים פגישות עם כל סיעות הבית, מהגדולות ועד הקטנות,

על מנת לבחור את חבר/ת הכנסת שלו או לה הסיכויים הגדולים ביותר להרכיב את הממשלה הבאה.

 

והסבב יחל ממש שעה קלה לאחר ההתפטרות. ראשונים, ב-20:30, יבואו למשכן הנשיא נציגי הסיעה

הגדולה בכנסת, קדימה. לאחריהם, ב-21:00, יגיעו נציגי סיעת העבודה ומאוחר יותר ייפגש פרס עם נציגי סיעת הליכוד.

 

נשיא המדינה פינה את כל לוח הזמנים שלו מחר במטרה להיפגש עם כל הסיעות האחרות לפני נסיעתו המתוכננת לוושינגטון בערב. עם זאת, נמסר מלשכת הנשיא, כי אם לא יספיק לשמוע את כל הנציגים, ידחה את נסיעתו ביום.

 

28 ימים, עם אופציה להארכה

לקראת הפגישות, נמשכות ההתייעצויות הפנימיות במפלגות. שר בכיר בעבודה אמר ל-ynet: "יש לנו את המועמד הראוי. נמליץ על ברק". יצוין כי הדבר אינו אפשרי מבחינה חוקית, שכן ראש הממשלה הבא צריך להגיע מספסלי הכנסת המכהנת - וברק אינו מכהן כח"כ.

 

לחבר הכנסת שעליו תוטל משימת הרכבת הממשלה יינתנו 28 ימים לביצוע המשימה. הנשיא יהיה רשאי להאריך תקופה זו ב-14 ימים.

אם האדם שאותו מינה הנשיא לא יצליח להרכיב ממשלה או יציג ממשלה שלא תזכה באמון הכנסת, יוכל הנשיא להטיל את המשימה על חבר כנסת אחר שלרשותו יעמדו עוד 28 ימים.

 

אם גם חבר הכנסת השני, לא יצליח להרכיב ממשלה או שהנשיא יעריך שאין אפשרות להשגת רוב בכנסת - יוקדמו הבחירות והן ייערכו בתוך 90 יום. פרט לאפשרויות הללו יכולים גם חברי הכנסת עצמם להשפיע על הנשיא, במקרה ש-61 מהם יודיעו לו באופן רשמי כי הם תומכים בחבר כנסת אחד לתפקיד ראש הממשלה.

 

בהכנת הידיעה השתתף אטילה שומפלבי
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
פרס ואולמרט. ממשלת מעבר
צילום: עמוס בן גרשום, לעמ
מומלצים