שתף קטע נבחר

אובאמה ומקיין: אופציה צבאית רלוונטית באיראן

בשני ראיונות נפרדים שנערכו הלילה התייחסו המועמדים לסוגיה האיראנית. אובאמה הבהיר כי ישקול אופציה צבאית במקרה קיצוני, ואילו מקיין הגדיל לעשות ואמר כי יתקוף עוד טרם יותקף

שני המועמדים לנשיאות ארצות הברית, ברק אובאמה וג'ון מקיין, התייחסו הלילה (יום ב') בנחישות רבה לאיום הגרעין האיראני, והתחייבו לפעול למנוע אותו. זאת, במהלך שני ראיונות ששודרו בתוכנית התחקירים "60 דקות" של רשת CBS. המועמד הדמוקרטי הבטיח לעשות הכל "לרבות אופציה צבאית, על-מנת למנוע מהם השגת נשק גרעיני", ואילו יריבו הרפובליקני דיבר על אפשרות למתקפה מקדימה על איראן.

 

אובאמה נשאל אם איראן גרעינית מהווה איום ישיר על ארה"ב. תשובתו היתה ישירה וברורה: "כן, איראן מצוידת בגרעין היא לא רק איום עלינו, זהו איום על ישראל וזהו שינוי כללי המשחק באזור. זה בלתי קביל ולכן אמרתי שלא אסיר שום אופציה מהשולחן, לרבות הצבאית, כדי למנוע מהם השגת נשק גרעיני".

 

אובאמה הביע ביקורת על בזבוז שמונה שנות ממשל בוש בנוגע לטיפל בסוגיה האיראנית. לדבריו, "חשוב שננצל את כל הכלים העומדים לרשותנו. אנחנו לא עשינו שימוש בדיפלומטיה בשמונה השנים האחרונות, ולדעתי היא הייתה עושה הבדל".

 

מקיין נשאל אם לממשלו תהיה מדיניות של נקיטה במלחמה מקדימה נגד מדינה שעשויה להוות סכנה על ארה"ב, ושלא תקפה אותה. מקיין השיב שהוא יפקד על מתקפה מקדימה "אם יהיה ניתן להוכיח איום ישיר". הוא גם הביא את איראן כדוגמא לכך עוד טרם נשאל, כאשר הסביר: "נניח שלאיראנים יש נשק גרעיני ויש לך הרבה מידע על הכוונות האיראניות ואתה יכול לשכנע את הציבור האמריקני והעולם, זה מובן מאליו שעלינו למנוע מה שאנחנו משוכנעים שמהווה איום ישיר על חיי אזרחים אמריקנים".

 

העימות שבדרך

שני הראיונות הנפרדים נערכו לקראת סוף השבוע, לפני היוודע דבר הפיגוע בפקיסטן, והתמקדו שניהם במשבר הכלכלי החמור. העימות הראשון מבין שלושה שייערכו בין המועמדים יהיה ביום ששי הקרוב במיסיסיפי ויעסוק בנושאי חוץ ובטחון. בעקבותיו יהיו עימותים נוספים ב-7 באוקטובר וב-14 בו.

 

מקיין, המשרת 26 שנים בקונגרס האמריקני, נהנה מיתרון על סנאטור אובאמה כבעל ניסיון בנושאים בינלאומיים. אובאמה מקווה לנצל את העימות הטלוויזיוני כדי לשנו את דעת הקהל בנושא זה והוא מתכוון להקדיש את שלושת הימים הבאים להכנות לעימות, שיתבצעו בפלורידה.

 

מקורביו של אובאמה מציינים שהוא נואם מעולה, אבל אינו מצטיין במיוחד בעימותים טלוויזיוניים. במשך שלושת הימים הבאים יתעמת אובאמה מול צוות המומחים שלו בנושאי חוץ כאשר גרג קרייג, שהיה מעורכי הדין שהגנו על ביל קלינטון בפרשת מוניקה לוינסקי, אמור לשמש כמקיין בחזרות לקראת העימות.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
לא יהסס. אובאמה
צילום: AP
יתקוף קודם. מקיין
צילום: AP
מומלצים