שתף קטע נבחר

מרצ והגמלאים עם לבני, אבל עוד לא בקואליציה

נציגי שתי הסיעות המליצו על יו"ר קדימה להקמת הממשלה, אך הציבו תנאים. לגמלאים חשוב לא לשבת עם הפורשים מהסיעה, מרצ דורשת "להפסיק את עידן הפרידמניזם"

עם לבני - אבל על תנאי. אחרי שעד כה רק סיעת קדימה המליצה לנשיא שמעון פרס להטיל את מלאכת הרכבת הממשלה על ציפי לבני, הבוקר (יום ב') הצטרפו גם מרצ והגמלאים לממליצים על יורשתו המיועדת של ראש הממשלה המתפטר, אהוד אולמרט. אך הצעד הטקסי לא באמת מקרב את לבני להרכבת קואליציה.

 

 

נציגי מרצ, יו"ר המפלגה חיים אורון (ג'ומס) וח"כ זהבה גלאון, הדגישו עם צאתם מהפגישה עם פרס, כי אין בהמלצה זו התחייבות כי יצטרפו לממשלה שתקום.

 "בין שתי האופציות של בחירות כלליות והקמת ממשלה חלופית, אנו חושבים שצריך למצות את בניית הקואליציה", אמר אורון.

 

יו"ר מרצ, שנפגש ביום שישי עם לבני במסגרת מגעיה להקמת ממשלה חדשה, פירט את התנאים אותם יציב. "לא נשב בקואליציה שרק תמשוך זמן. נדרוש קידום תהליך השלום עם סוריה והפלסטינים; התייחסות למשבר הכלכלי, שיכול להיות חמור, בהתאם להשקפותינו; ושינוי מהותי במדיניות הממשלה הקודמת בסוגיית מערכת אכיפת החוק והניסיונות לקעקע את מערכת המשפט".

 

משנשאל אורון על-ידי כתב ynet האם ידרוש את החלפתו של שר המשפטים, דניאל פרידמן, כתנאי להצטרפות לממשלה, ענה: "דרישה מעין זו הינה שולית יותר מאשר שינוי כל התייחסות למערכת אכיפת החוק, עם זאת הממשלה הנוכחית צריכה להפסיק את עידן הפרידמניזם אשר עומד בניגוד לעמדותינו".

 

"נוכל לשבת באותה המתכונת"

מיד לאחר נציגי מרצ נכנסו לפגוש את הנשיא חברי סיעת "גיל" (הגמלאים), שהמליצו אף הם על לבני. עם זאת, לשאלת כתב ynet הדגישו כי לא יהיו מוכנים לשבת בקואליציה יחד עם סיעת "צדק לזקן", שלושת חברי הכנסת שפרשו מסיעתם.

 

"חד וחלק, אם סיעה זו תצורף לקואליציה אנחנו לא נשב איתם שם", אמר ח"כ יצחק גלנטי. "אנחנו המפלגה החוקית היחידה שנבחרה ואיננו רואים מקום לפעילות משותפת עם אותה הסיעה".

 

שר הבריאות, יעקב בן-יזרי, חזר על דבריו של יו"ר המפלגה, רפי איתן, אחרי שזה נפגש עם לבני ביום שישי:

"הסברנו לנשיא שאנחנו כבר שנתיים וחצי בקואליציה על בסיס הסכמים ומצע ואנו מאמינים באמונה שלמה שנוכל לשבת באותה המתכונת, אם הקואליציה נשארת באותם התנאים".

 

סבב השיחות יימשך עד השעה 18:30, ובערב צפוי פרס להכריז על לבני כמועמדת להקמת הממשלה. לאחר מכן, ימריא לארצות הברית, שם ישתתף בעצרת האו"ם בניו-יורק.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אורון וגלאון, היום בבית הנשיא
צילום: גיל יוחנן
מומלצים