שתף קטע נבחר

גם הפעם: המחבל הוא תושב מזרח ירושלים

במערכת הביטחון התריעו בחודשיים האחרונים מפני היווצרות של דפוס חוזר: תושבי מזרח ירושלים מתיישבים מאחורי ההגה ויוצאים לבצע פיגועים. גם אתמול התברר כי הפיגוע התבצע על ידי תושבי מזרח העיר

כרוניקה ידועה מראש? העובדה שהמחבל, שביצע את פיגוע הדריסה אמש (יום ב') בירושלים, הוא תושב מזרח העיר לא הפתיעה רבים. שני פיגוע הדריסה הקודמים שאירעו בחודשיים האחרונים בוצעו אף הם על ידי תושבי מזרח ירושלים.

 

שר הביטחון, אהוד ברק, אמר אתמול במהלך התייעצויות ביטחוניות כי "נדרשת פעולה מיידית במישור המשפטי לקיצור זמנים דרסטי, שיאפשר למערכת הביטחון הריסת בתי מחבלים בסמוך למועד הפיגוע. כך זה יוכל לתרום להרתעת מחבלים פוטנציאלים".


זירת הפיגוע בכיכר צה"ל בירושלים (צילום: גיל יוחנן)

 

פיגוע הדריסה הראשון שאירע הקיץ נעשה על ידי המחבל חוסאם דוויאת, תושב צור באהר שבמזרח העיר. דוויאת פעל על דעת עצמו, ודרס למוות שלושה בני אדם באמצעות דחפור. בפיגוע נפצעו 36 בני-אדם, 30 מהם באורח קל. בעקבות התקרית קראו ראש הממשלה אהוד אולמרט והשר ברק להרוס את ביתו של המחבל כעונש.

 

שלושה שבועות בלבד לאחר פיגוע זה נורה למוות מחבל שביצע פיגוע באופן דומה. מקרה זה אירע בפינת הרחובות קרן היסוד והמלך דוד, ובו נפצעו לפחות 18 בני אדם. אחרי האירוע התברר כי גם הפעם היה המחבל תושב מזרח העיר. ראסן אבו-טיר, היה קרוב משפחה של מחמוד אבו-טיר, חבר המועצה המחוקקת הפלסטינית לשעבר, הכלוא בישראל.


מכוניתו של המחבל בכיכר צה"ל בירושלים, הערב (צילום: גיל יוחנן)

 

במערכת הביטחון טענו אחרי שני הפיגועים הראשונים כי תושבי מזרח הבירה משמשים פלטפורמה למחבלים, המבקשים לבצע פיגועים בתוך הקו הירוק, בשל הנגישות הקלה שלהם תודות לתעודת הזהות הכחולה בה הם

מחזיקים. גורמים בשירות הביטחון הכללי הזהירו בחודש שעבר כי "יש מגמת עלייה בכל מה שקשור לפיגועים עממיים, כמו השלכת בקבוקי תבערה, ידויי אבנים ופיגועי דקירה".

 

אפילו ראש הממשלה אולמרט הציג את הקושי הטמון במניעת פיגועים המתבצעים על ידי תושבי מזרח הבירה. "אין לנו דרך לגדר את ערביי מזרח ירושלים וכל בית של מחבל פוטנציאלי", אמר אולמרט בעקבות מתקפת הטרור הראשונה. "צריך לעצור את הפיגועים של ערביי מזרח-ירושלים, ואם עלינו לעשות זאת באמצעות הרתעה או הריסת בית - כך ייעשה".


פורסם לראשונה 22/09/2008 23:45

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הרתעה. ברק
צילום: אלכס קולומויסקי
צילום: רויטרס
זירת הפיגוע בירושלים
צילום: רויטרס
דפוס חוזר. המחבל דוויאת
צילום: AFP
מומלצים