שתף קטע נבחר

ח"כים לאוצר: ספקו רשת ביטחון לפנסיה

המשבר בשוק ההון שוחק את הפנסיה שלנו, וחבר הכנסת חיים אורון קורא לשר האוצר להתערב ולהגביר את הפיקוח על הפנסיה ולתת לחוסכים רשת ביטחון. "כשתהיה קטסטרופה התיקון יהיה יקר יותר", הוא אומר. בר-און: "נבדוק"

מה יקרה לחיסכון הפנסיוני של מיליוני עובדים בישראל, אם המשבר בשוק ההון העולמי ימשיך להחמיר? מרכז האופוזיציה בוועדת הכספים, ח"כ חיים אורון (מרצ) תבע היום משר האוצר לספק רשת ביטחון לחיסכון הפנסיוני, מאחר והירידות החדות בבורסה וקריסתם של גופי השקעה פוגעים בחסכונות הפנסיוניים של כל החוסכים. אורון קרא לשר ליטול על עצמו את הפיקוח על קרנות הפנסיה וקופות הגמל, במקום הפיצול הקיים בין האוצר, בנק ישראל ורשות ניירות ערך.  

 

ועדת הכספים ערכה היום דיון מיוחד על המשבר בשוק ההון, בהשתתפות שר האוצר, רוני בר-און. אורון לא יכל להשתתף בדיון בכנסת מסיבות אישיות, אך שלח את עמדותיו במכתבים לשר האוצר רוני בר-און וליו"ר הוועדה ח"כ אבישי ברוורמן (עבודה). אורון ביקש לזמן את ועדת הכספים לדיון דחוף בנושא.

 

"התנפצה בעוצמה מזעזעת האשליה כי לשוק, גם אם הוא מפוקח, יש את מנגנוני הביטחון המספקים", כותב אורון לשר האוצר. "הממשלה העדיפה בשנים האחרונות להתעלם מהכרעה בעניין זה מתוך רצון להשאיר גם את מנגנוני ההגנה בידי השוק". אורון הזכיר לשר בר-און שהעלה בפניו את הבעיה הזאת במספר רב של פעמים במהלך השנה האחרונה.

 

"הנושא איננו זוכה לטיפול כולל בשל מאבקי הכוח בין הגופים השונים", אומר אורון, "לעומת הפיקוח האחיד שהיה על החסכונות במסגרת הבנקים, נוצרה בעקבות רפורמת בכר חשיפה מסוכנת של האזרח הבודד למכשירים פיננסיים. המשבר האחרון הופך לקריטי את הצורך בכינון פיקוח ורשת ביטחון, שהיא יעילה וזולה לאין שיעור מהתערבות המוצעת רק כאמצעי הצלה מקטסטרופה".

 

"כבר הוכח, במשבר ויסות מניות הבנקים, ועכשיו גם בארה"ב, כי אין ממשלה שתעמוד מנגד כשקטסטרופה כזאת מתרחשת. אין כמו תחום החיסכון הפנסיוני שבו מתחייבת יותר מכל ערבות הדדית רחבה בין כל חלקי הציבור ובין הדורות לאורך זמן ואת התפקיד הזה יכולה למלא רק המדינה בעוצמתה ובכלי הפיקוח והחקיקה שבידה".

 

אורון מציין בין הכלים האפשריים להקמת רשת ביטחון לפנסיה את הכספים המיועדים לתשתיות לאומיות בערבות מדינה, הגדלת שיעור אגרות חוב הממשלתיות כביטחונות, ועוד.

 

בדיון שנערך היום בוועדת הכספים עמד ח"כ שי חרמש (קדימה) על חשיפת קרנות הפנסיה וההשתלמות למכשירים הפיננסיים המסוכנים. "ישנו ציבור תמים שלא שותף להבנה התהליכים והבעיה איננה שקיפות", אומר חרמש, "הציבור אינו יודע לקרוא דו"חות בנקאיים והוא מתקשה לדעת במה כספו מושקע. כדאי לשקול אם לחזור למצב שבו יש גם קרנות פנסיה שמסתמכות על אגרות חוב ממשלתיות. התשואה אמנם נמוכה אבל גם הסיכון מצטמצם".

 

שר האוצר: אקח לתשומת לבי

שר האוצר הגיב שהוא רושם לפניו הערות אלה ואחרות וייקח אותן לתשומת ליבו. בפתיחת הדיון הוא התייחס בקצרה לנושא באומרו ש"אנחנו מהדקים את הבקרה והפיקוח על רמת החשיפה של הגופים הפיננסיים להשקעות בחו'ל ולתחומים בעייתיים תוך נקיטת צעדים לטווח קצר". הוא טען כי "בצד שכלול השוק השתכלל גם הפיקוח עליו , אבל חלק מהסיכונים היו קיימים עוד לפני הפרדת המכשירים הפיננסיים מהבנקים ברפורמת בכר".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
האשליה התנפצה
צילום: רויטרס
מומלצים