שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות

  העליון: יפורסמו שמות הנישומים בהסדרי הכופר

  כך נקבע היום על ידי שופטי בית המשפט העליון, שקיבלו את עתירת התנועה לחופש המידע בנושא - למרות התנגדות רשות המסים לחשיפת פרטי עברייני המס עמם הגיעה להסדר. השופטים: הוראות החיסיון אינן חלות על מי שעבר עבירת מס

  שופטי בית המשפט העליון מרים נאור, עדנה ארבל ואליקים רובינשטיין קיבלו היום (ג') את עתירתם של התנועה לחופש המידע ואת עתירתו של רביב דרוקר, חבר הוועד המנהל של התנועה, כנגד רשות המסים. השופטים קבעו, כי מהיום והלאה במסגרת המידע המפורסם על ידי רשות המיסים על החלטותיה בנושא

  הסדרי כופר - יהיה עליה לכלול גם את שמותיהם של הנישומים שעמם נערכו הסדרים אלו. במסגרת הסדרים אלו משלמים עברייני מס סכום כסף (כופר) בכדי שלא יינקטו נגדם הליכים פליליים.

   

  מפסק הדין עולה כי במאי 2004 פנו המערערים לרשות המיסים בבקשה כי תמסור להם את זהות האנשים עמם הגיעה להסדר כופר במהלך שלוש השנים האחרונות, וכן את העבירות אותן ביצעו. לאחר שחלפו מספר חודשים מבלי שזכו לתשובה לפנייתם, עתרו המערערים לבית המשפט המחוזי בתל אביב בבקשה להורות לרשות המיסים למסור לידיהם את המידע שהתבקש. בית המשפט המחוזי דחה בדצמבר 2006 את העתירה והעותרים הגישו ערעור לבית המשפט העליון.  

   

  בית המשפט המחוזי טעה

  לטענת המערערים, בית המשפט המחוזי טעה במסקנתו כי ידיו כבולות מלהתיר את מסירתו של המידע המבוקש וכי מידע זה אינו בגדר מידע פרטי. עוד טענו המערערים, כי האינטרס הציבורי הקיים בגילויו של המידע צריך לגבור על האינטרס הצר של הנישום עצמו בשמירת המידע החסוי.

   

  המערערים אף טענו כי החשש שהובע על ידי רשות המיסים כי פרסום שמות הנישומים שזכו להסדר כופר ירתיע אחרים מבחירה במסלול זה אינו מהווה אינטרס לאומי, במיוחד נוכח העובדה שהליך פלילי שהתנהל נגד אותו נישום לא יהיה אנונימי. לעומתם טענה רשות המיסים כי המערערים לא הצביעו על כל עילה להתערב בפסק הדין של בית המשפט המחוזי ולכן דין ערעורם להידחות.

   

  איזון ראוי?

  לטענת רשות המיסים, זהות הנישומים שעמם נערכו הסדרי כופר מהווה מידע שאין למוסרו וגילויו מהווה פגיעה בחוק הפרטיות. לבסוף טענה רשות המיסים כי עמדתה משקפת איזון ראוי בין כלל הזכויות והאינטרסים העומדים על הפרק. 

   

  בפסק הדין קבעו השופטים כי נקודת המוצא העומדת ביסוד הסדרי הכופר הינה כי מדובר באנשים שעברו עבירות על חוקי המס ובאנשים שידיהם לא צחות כשלג. לדבריהם יש יסוד סביר להניח כי ביחס למי שעבר עבירת מס - לא מתקיימות לגביו גם התכליות האחרות העומדות ביסוד הוראות החיסיון בדיני המס.

   

  השופטים אף קבעו כי חשש הרשות מפני תיפקודה התקין בעקבות מסירת המידע אינה סיבה כדי להצדיק את אי מסירתו של המידע המבוקש. גם את הטענה של רשות המיסים לפיה פרסום שמות הנישומים שעמם נערכו הסדרי כופר פירושו החמרת דינם בהשוואה לאלו של המורשעים בעבירות פליליות, דחו השופטים וכתבו שאין לשכוח שההליכים הפליליים שכאלו  - התנהלו באופן פומבי.

   

  לבסוף קיבלו השופטים את הערעור וקבעו כי מעתה ואילך רשות המיסים צריכה לפרסם גם את שמותיהם של הנישומים שעמם נערכו ההסדרים.

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מדובר באנשים שידיהם לא צחות כשלג. דיון בעליון
  צילום: חיים צח
  מומלצים