שתף קטע נבחר

פיילין נפגשה עם מנהיגים, התחמקה מעיתונאים

העצרת הכללית של האו"ם בניו-יורק סיפקה למטה מקיין הזדמנות להפגיש את סגניתו חסרת הניסיון המדיני עם מנהיגים. הלילה נפגשה מושלת אלסקה עם נשיאי אפגניסטן וקולומביה ועם הנרי קיסינג'ר. כלי התקשורת הורשו רק לצלם

המועמדת הרפובליקנית לסגנית נשיא ארה"ב, שרה פיילין, נפגשה הלילה (יום ד') לראשונה עם מנהיגי מדינות מהעולם. התמונות מפגישותיה עם נשיא אפגניסטן חמיד קרזאי ונשיא קולומביה אלווארו אוריבה - שני בעלי ברית קרובים של וושינגטון - נועדו להרגיע מעט את אלו החוששים מחוסר ניסיונה של ראש העיר שהפכה למושלת ורק לאחרונה טרחה להוציא דרכון.

 

"היא נראתה לי אשה כשירה למדי", אמר קרזאי אחרי הפגישה, "היא שאלה את השאלות

 הנכונות על אפגניסטן". האם לחמישה שנוהגת לתאר עצמה כ"אם הוקי" נועצה גם במזכיר המדינה לשעבר הנרי קיסינג'ר, ושמעה מה הוא חושב על גאורגיה, רוסיה, סין ואיראן. היא צפויה להיפגש עם מנהיגים נוספים בהמשך היום, בשולי העצרת הכללית של האו"ם בניו-יורק.

 

הופעתה הראשונה של פיילין כדיפלומטית תוכננה בקפידה על-ידי מטהו של ג'ון מקיין, שהמשיך גם הפעם להגן עליה מפני שאלות מצביעים ועיתונאים. הכללים התקשורתיים שהנהיג המטה היו קשוחים אף יותר מאלו של הנשיא ג'ורג' בוש בבית הלבן. על העיתונאים נאסר לסקר את תחילת הפגישות, כדי להימנע ככל שניתן מאפשרות שתוצג כחסרת הבנה בנושאי אקטואליה.


קרזאי: "היא שאלה את השאלות הנכונות" (צילום: AP)

 

פיילין עסוקה בימים אלו בשינון ולימוד מדיניות חוץ, לקראת העימות שלה עם המועמד הדמוקרטי לסגן הנשיא ג'ו ביידן, סנאטור בעל מוניטין רב בנושא. אתמול זכתה לראשונה לקבל תדרוך מודיעיני, שארך למעלה משעתיים. לפגישותיה של פיילין עם קרזאי ואוריבה התלוו גם שני יועציו הוותיקים של מקיין: רנדי שיונמן וסטיבן ביגן.

 

קרזאי ופיילין דנו בבעיות הביטחוניות של אפגניסטן, ובכלל זה תקיפות החמושים החוצים את הגבול מהאזור השבטי בפקיסטן, אזור מקלטם של בכירי אל-קאעידה והטליבאן. ביגן אמר כי הם גם דיברו על הצורך בתגבור הכוחות האמריקנים, נושא ששני המועמדים לנשיאות תמימי דעים לגביו. פיילין דיברה עם אוריבה על חשיבות אבטחת מקורות האנרגיה ועל ההצעה להסכם סחר חופשי בין המדינות, שזוכה לתמיכת מקיין ולהתנגדות מצד אובאמה.

 

קיסינג'ר אמר כי בפגישתה עמו, פיילין בעיקר הקשיבה, בזמן שהוא דיבר על מגוון רחב של נושאים הנוגעים למדיניות חוץ ולביטחון הלאומי. היום צפויה פיילין להיפגש עם נשיא גאורגיה מיכאיל סאאקשווילי, נשיא אוקראינה ויקטור יושנקו, ג'לאל טלבאני מעיראק, אסיף עלי זרדרי מפקיסטן וראש ממשלת הודו מנמוהן סינג. במשך 44 שנותיה, הספיקה פיילין לבקר בקנדה, מכסיקו, כוויית וגרמניה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
לא עונה לשאלות. שרה פיילין
צילום: AFP
קיסינג'ר: היא בעיקר הקשיבה
צילום: AP
מומלצים