שתף קטע נבחר

מקיין מאבד גובה

למרות גילו הצעיר וחוסר ניסיונו היחסי, הסנאטור הדמוקרטי מצליח להציג את עצמו כמנהיג אחראי המגיב בשיקול דעת להתפתחויות הדרמטיות בכלכלה. מקיין, שקיווה כי פיילין תביא לו את הניצחון, לפתע נראה מבולבל והפכפך

הפרשנים בארצות הברית גרסו כי רק "הפתעת אוקטובר", משהו כמו לכידת אוסאמה בין לאדן, תסייע למועמד הרפובליקני לנשיאות. הסנאטור ג'ון מקיין, אדם יצירתי ומקורי, לא רצה לחכות והכין לאמריקה את "הפתעת ספטמבר" בבחירת שרה פיילין האלמונית לסגניתו.

 

זה עבד נפלא במשך שבועיים-שלושה, ונמוג. מושלת אלסקה פיילין מסתובבת היום בניו-יורק, נפגשת עם מנהיגי עולם ומצטלמת בכל הזדמנות. כל זאת, במאמץ לייצר מצג שווא של ידע ויכולת להידבר עם ראשי מדינות.


פיילין משוחחת עם בכיר במטה האו"ם בניו-יורק, היום (צילום: רויטרס)

 

לא ברור אם הציבור קונה את המפגשים המלאכותיים הללו, שעה שפיילין ממשיכה להתחמק משאלות כתבים. עד היום היא העניקה ראיון רציני אחד רציני לרשת הטלוויזיה ABC ויצאה ממנו בשלום. היא העניקה ראיון נוסף למראיין רפובליקני מוצהר בערוץ הכבלים "פוקס ניוז" וזה ממש לא נחשב. הלילה היא תעניק ראיון שני בלבד לרשת טלוויזיה גדולה, CBS, מאז בחירתה לסגניתו של מקיין.

 

בעוד אפקט פיילין מתחיל להתפוגג, מקיין עצמו נפל קורבן להפתעה האמיתית של מערכת הבחירות הנוכחית - הקריסה הכלכלית. המשבר החדש יכול להכריע

את הבחירות לטובת יריבו של מקיין, הסנאטור ברק אובאמה. 

 

למרות גילו הצעיר (47) וחוסר ניסיונו היחסי, אובאמה מצליח לשווק את עצמו לציבור כמנהיג אחראי, המגיב בשיקול דעת להתפתחויות הדרמטיות. מקיין (72) שניסיונו הוא המשאב החשוב ביותר שלו במערכת הבחירות הזו, מצטייר מאז פרוץ המשבר הכלכלי כשלפן מבולבל, האומר בתוך פרקי זמן קצרים דבר והיפוכו והנתקף בהתקפי זעם. מקיין ידוע בוושינגטון כחמום מזג, והמשבר הכלכלי טרף את כל חישוביו והביא לו את הסעיף.

 

בעל הטור השמרני המוערך, ג'ורג' וויל, פרסם היום (ד') מאמר ב"וושינגטון פוסט", שכותרתו "מקיין מאבד את הראש". וויל דן בהתנהלותו של מקיין, וכתב: "תחת הלחץ של המשבר הכלכלי, מועמד אחד לנשיאות מתנהג כשחקן טירון מבולבל המשחק בליגה גבוהה מדי בשבילו. וזה לא ברק אובאמה".

 

היועצים מביכים את מקיין

בעוד מקיין מבטיח "לנקות" את וושינגטון ואת וול סטריט, העיתון "ניו יורק טיימס" דיווח היום כי מנהל הקמפיין של מקיין, ריק דייויס, מועסק במקביל כיועץ לבנק המשכנתאות הקורס "פרדי מק", ומקבל ממנו 15 אלף דולר לחודש. רק אתמול דווח כי היועצת הכלכלית הבכירה של הסנאטור הרפובליקני, מנכ"ל HP לשעבר קרלי פיורינה, קיבלה מחברתה הקודמת עשרות מיליוני דולרים בפיצויים, כאשר החברה פיטרה 20 אלף עובדים. רק זה היה חסר למקיין - שהקרובים ביותר אליו יוצגו כחלק מהבעיה, לא הפתרון.

 

את התוצאה אפשר לראות בסקר החדש של "וושינגטון פוסט" ורשת ABC, המראה כי אובאמה ממשיך להגדיל את הפער על פני יריבו. אובאמה זוכה בסקר ליתרון של תשעה אחוזים, ומקבל 52 אחוז תמיכה בקרבה בוחרים שמתכוונים להצביע. המועמדים הדמוקרטים הקודמים לנשיאות - אל גור ב-2000 וג'ון קרי ב-2004 - לא עברו באף סקר את מחסום 50 האחוזים.


סומכים עליו. אובאמה מבקר בפאב בפלורידה (צילום: AFP)

 

האמריקנים סומכים על אובאמה יותר מאשר על מקיין כשזה נוגע לכלכלה, ועובדה זו הפכה את הקערה על-פיה במירוץ. רק לפני כשבוע וחצי הוביל מקיין בשני אחוזים על יריבו. אובאמה מצליח לשפר את מצבו גם בכמה מדינות "מתנדנדות". אילו הבחירות היו מתקיימות היום, אובאמה היה זוכה ביותר מ-270 האלקטורים הדרושים לבחירתו לנשיא ה-44 של ארה"ב.

 

הבחירות יערכו בעוד 40 יום בדיוק, והמירוץ כבר הגיע לשלב מאוד רציני. אמריקנים רבים רשאים להצביע כבר מהשבוע הבא, ובאיווה ניתן להצביע

עוד השבוע. משמעות הדבר כי בימים הקרובים יכולים שליש מהבוחרים האמריקנים כבר להצביע, כשהמצב הכלכלי עדיין מככב בכותורת.

 

מכאן גם החשיבות העצומה של העימות הטלוויזיוני הראשון שיתקיים ביום שישי הקרוב במדינת מיסיסיפי. העימות, שיוקדש לנושאי חוץ, יהיה עבור מצביעים רבים העימות היחידי שבו יצפו לפני שילכו לקלפי. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
יכול לחייך. אובאמה
צילום: AFP
מאבד סבלנות. מקיין
צילום: AP
מומלצים