שתף קטע נבחר

ברק על הפגיעה בשטרנהל: חוזרים לחיזיון אפל

במערכת הפוליטית הגיבו לפציעתו הלילה של חתן פרס ישראל מפיצוץ מטען צינור בפתח ביתו. ליד הבית נמצאו כרוזים המציעים פרס למי שיהרוג אנשי "שלום עכשיו" - והמשטרה תיגברה את הסיורים ליד בית מזכ"ל התנועה. ארגון חזית יהודית: אנחנו לא קשורים לאירוע, אך גם לא נגנה אותו

"המעשה הבריוני והמסוכן הזה הינו תוצאה של עצימת עיניים מתמשכת מול האלימות הקשה שמופנית כלפי חיילים, שוטרים וכל מי שאינו מסכים עם הקבוצה הביריונית של הימין הקיצוני". כך אמר הבוקר (יום ה') יו"ר מרצ, ח"כ חיים אורון, בעקבות פיצוץ מטען הצינור שממנו נפצע הפרופסור זאב שטרנהל.

 

המטען הונח בפתח ביתו של חתן פרס ישראל והתפוצץ כאשר נעל את דלת הבית. הוא נפגע קל ברגליו ופונה לבית החולים "שערי צדק" בירושלים. סגן מנהל בית החולים, ד"ר עובדיה שמש, אמר כי "פרופ' שטרנהל נפגע ברגלו הימנית מחדירה של שלושה רסיסים, מתוכם אחד בירך. הוצאנו את הרסיסים, הכנסנו נקז וניקינו את המקום". במשטרה חושדים כי הרקע למעשה הוא מה שהוגדר כ"אידיאולוגי" ובחקירה שותף גם השב"כ.


הכניסה לביתו של פרופ' שטרנהל (צילום: גיל יוחנן)

 

בשעות שלאחר התקרית נמצאו ברחובות הסמוכים לביתו של שטרנהל כרוזים המבטיחים פרס של 1.1 מיליון שקל לכל ההורג את אחד מחברי תנועת שלום עכשיו. בכרוז מופיעות בין היתר הקריאות: "העת הגיעה להקים מדינת הלכה ביהודה ושומרון! הגיעה הזמן לממלכת יהודה!". על המסמך חתום גוף לא מוכר בשם "צבא המשחררים הממלכתיים". המשטרה תיגברה את הסיורים סמוך לביתו של מזכ"ל התנועה, יריב אופנהיימר.

 

שר הביטחון, אהוד ברק, אמר כי "אנחנו חוזרים לחיזיון האפל של מטענים שמופעלים כנגד אנשים, במקרה הזה- כנגד איש מוכשר מאוד

שלא נרתע אף פעם מלהביע את דעתו, משום עמדתו, שהיא עמדה של מחנה שלום, עמדה של קול ליברלי, של קול דמוקרטי, של קול שפוי בתוך ההתלהמות". ברק הוסיף כי "לא ניתן לשום גורם, משום פינה אפלה של החברה הישראלית, להתנכל לאנשים בכלל ולאנשים שמשמיעים את הקול הכל-כך נדיר, בהיר וצלול כמו קולו של זאב שטרנהל".

 

ח"כ אורון קרא לשר לביטחון פנים, אבי דיכטר, להפעיל את כל האמצעים כדי לגלות מי הניח את המטען. "שלא יספרו לנו על עשבים שוטים, תופעות אלה צומחות בימין והמערכת חייבת לטפל בכך", אמר. ח"כ זהבה גלאון ממרצ אמרה כי "הנסיון לפגוע בפרופ' שטרנהל הוא תוצאה של ההתייחסות הסלחנית והמקלה ואוזלת היד של רשויות האכיפה כנגד הימין הקיצוני שזוכה ללובי בכנסת".

 

"ניסיון ההתנקשות - כמו דבריו של אחמדי-ניג'אד"

יו"ר ועדת החוקה של הכנסת ועמיתו של שטרנהל באוניברסיטה העברית, ח"כ מנחם בן ששון (קדימה), ביקר את פרופ' שטרנהל בבית החולים ובצאתו סיפר ל-ynet: "שוחחתי איתו. הוא בהכרה מלאה, חריף ועירני כדרכו". בן ששון הביע את חרדתו מכך שמעשה שכזה הוא "חלק ממארג שמקבל לגיטימיות בציבור" ואמר: "בניסיון ההתנקשות בשטרנהל יש את כל המרכיבים שמזכירים את דבריו של אחמדי-ניג'אד. גם עמדה לאומנית קיצונית, גם רדיקליזם דתי שיחד נותנים היתר של וודאות לשנות סדרי חברה באמצעים אלימים כמו רצח ומהפכה".

 

בן ששון אמר כי הוא רואה קו ישר בין המעשים שהביאו לרצח רבין, הסלחנות בציבור למעשים של פגיעות אלימות בערבים - לבין המעשה שנעשה בשטרנהל. "אני תובע מרשויות האכיפה והחקירה למצוא את העבריינים ולהעמידם לדין", סיכם.

 

חזית יהודית: לא קשורים למעשה - אך לא מגנים אותו

ח"כ עתניאל שנלר (קדימה) אמר כי מי שהניח את המטען הוא פושע מסוכן שיש להעמידו לדין, אך הוסיף: "הניסיון של גורמים פוליטיים לנצל אירועים קשים ליצירת קיטוב בחברה הוא דבר מסוכן מאין כמותו. מי שמאשים את הימין הקיצוני באופן אוטומטי מחרחר ריב ומדון". לדבריו, אין להטיל רפש בקבוצה שלמה תוך שימוש פוליטי.

 

בתנועת "חזית יהודית לאומית" נמנעו מלגנות את המעשה ואמרו: "אנו לא קשורים לאירוע ולא פועלים בדרכים שכאלה,

אבל יחד עם זאת לא נגנה אותו. שטרנהל נתן לגיטימציה לפגיעה במתנחלים ולהתרת דמנו".

 

במקביל, הודיע יו"ר ועדת הפנים, ח"כ אופיר פינס (העבודה), כי בכוונתו לכנס את הוועדה לדיון דחוף.

פינס אמר: "הפגיעה בפרופ' שטרנהל היא מעשה טרור פחדני של בני עוולה. אני קורא למשטרה ולשב"כ לעשות כל מאמץ לאתר את המפגעים במהירות ולוודא שהם יושמו לשנים ארוכות מאחורי סורג ובריח".


פורסם לראשונה 25/09/2008 08:54

 

בהכנת הידיעה השתתפו אמנון מרנדה אטילה שומפלבי, רונן מדזיני ואפרת וייס
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ברק. חיזיון אפל
צילום: דודו אזולאי
בן ששון. מארג שמקבל לגיטימיות
צילום: אלכס קולומויסקי
פרופ' שטרנהל. נפצע קל
צילום: גיא אסיאג
צילום: אלי אלגרט
ח"כ אורון. חייבים לטפל בימין
צילום: אלי אלגרט
ח"כ גלאון. תוצאה של סלחנות
צילום: דודי ועקנין
אופנהיימר. שמירה על ביתו
מומלצים