שתף קטע נבחר

הסגל הזוטר בת"א: מקצצים במלגות? נשבות

ארגון הסגל הזוטר באוניברסיטת תל-אביב טוען כי ההנלה החליטה לקצץ את מלגות הקיום של תלמידי מחקר לתואר שני ושלישי, מבלי ליידע אותם

שנה אקדמית בפתח, ושוב איום על פתיחתה הסדירה: הסגל האקדמי הזוטר באוניברסיטת תל-אביב מאיים לשבש את פתיחת שנת הלימודים. נציגי הסגל טוענים כי ההנהלה החליטה לקצץ במלגות הקיום של המסטרנטים והדוקטורנטים - מבלי לידעם.

 

בימים האחרונים העבירה הנהלת אוניברסיטת תל אביב הנחיה לכלל הפקולטות, לערוך קיצוץ של אלפי שקלים בשנה ממלגת הקיום של 2,500 תלמידי מחקר לתואר שני ושלישי, בהם מאות בעלי משפחות. הקיצוץ, בשיעור של חמישה אחוזים, מצטרף לשחיקה ריאלית בערך המלגה של חמישה אחוזים נוספים.

 

בסגל הזוטר טוענים כי ההחלטה התקבלה באופן חד-צדדי על-ידי האוניברסיטה, והועברה בחוזר פנימי מבלי ליידע בכך את נשואי הקיצוץ. נציגי הסגל מעריכים כי האוניברסיטה פעלה כך בכדי שלא להרתיע סטודנטים לתארים מתקדמים מלהירשם לאוניברסיטה.

 

תלמידי המחקר המצטיינים, הזכאים למלגת קיום, נדרשים להקדיש את מירב זמנם לעבודת המחקר - ומלגת הקיום היא מקור פרנסתם. לטענת הסגל הזוטר, נשיא האוניברסיטה, פרופ' צבי גליל, לא טרח להשיב לפניותיהם.

 

הקיצוץ הנוכחי מצטרף לבעיות רבות הנוגעות לזכויות תלמידי תואר שני ושלישי. כך למשל, בשנה האחרונה החליט רקטור האוניברסיטה, פרופ' דני לוויתן, שלא להאריך את מלגתם של תלמידים שמחקרם נקטע בשל חופשת לידה או שירות מילואים ממושך. בנוסף לכך, מלגות המחקר ניתנות ללא כל זכות סוציאלית, פנסיה או פיצויי פיטורין, וללא כל כיסוי ביטוחי מתאונות עבודה.

 

יו"ר ארגון הסגל האקדמי הזוטר באוניברסיטת תל אביב, דני שפרוך: "זה מחטף כוחני. האוניברסיטה שוברת את מטה לחמם של הסטודנטים המצטיינים - בהם מאות בעלי משפחות שהמלגה היא הכנסתם היחידה. סטודנטים אלו הינם שבויים

של המערכת ואינם יכולים לעזוב את לימודיהם באמצע, לאחר שנים של השקעה. לא נסכים לצעד חד-צדדי זה. אנו מטילים את מלוא האחריות להשלכות האפשריות של החלטה זו על נשיא האוניברסיטה, פרופ' צבי גליל".

 

אגודת הסטודנטים הודיעה כי היא תומכת בשביתת הסגל הזוטר. יו"ר אגודת הסטודנטים באוניברסיטה, גיל גולדנברג: "על הנהלת אוניברסיטת תל אביב לצאת חוצץ נגד הגזירות שמטיל משרד האוצר על ציבור הסטודנטים. לקהילה האקדמית בישראל נחוצה מנהיגות אמיצה, העומדת איתן מול האוצר, שתהיה מסוגלת לטרפד את כוונתו לפגוע בציבור הסטודנטים בישראל".

 

מאוניברסיטת תל-אביב טרם התקבלה תגובה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מה, אין תרגול?
צילום: דנה קופל
מומלצים