שתף קטע נבחר

יהודי ארה"ב תומכים באובאמה, אך לא מספיק

המועמד הדמוקרטי מחזיק ביתרון מרשים על יריבו בקרב המצביעים היהודים, אולם ביחס לקודמיו בתפקיד נוחל כישלון. היהודים דירגו את ישראל נמוך בסדר העדיפויות, ומרביתם סבורים כי לא תצליח לגשר על המחלוקות עם הפלסטינים

המועמד הדמוקרטי לנשיאות, ברק אובאמה, מחזיק בפער ניכר לעומת יריבו ג'ון מקיין בקרב ציבור הבוחרים היהודי. כך עולה מסקר שערך הארגון "הוועד היהודי האמריקני", לקראת ראש השנה. עם זאת, אובאמה אינו זוכה להצלחה רבה ביחס למועמדים דמוקרטים קודמים. 

מהסקר עולה כי אובאמה גורף 57 אחוזים מקולות היהודים, בעוד מקיין זוכה ל-30 אחוזים בלבד. 13 אחוזים מהיהודים, כמות ניכרת, טרם החליטו למי להעניק את קולם.

 

הבעיה האישית של המצביעים היהודים עם אובאמה בולטת במיוחד לאור הבעת האמון המוחלטת שמעניקים 73 אחוזים מהמצביעים היהודים לסגן שלו, ג'ו ביידן. התמיכה להז זוכה ביידן דומה לזו לה זכה הסנאטור ג'ון קרי כשהתמודד מטעם המפלגה בשנת 2004. לשם הדגמה, התמיכה בביל קלינטון ובאל גור הייתה אף גבוהה יותר, והגיעה לכ-80 אחוזים.

 

מממצאי הסקר עולה כי היהודים אינם שבעי רצון גם מהחלופה שמציעים הרפובליקנים: 54 אחוזים מהם מסתייגים מבחירתה של שרה פיילין לתפקיד סגניתו של המועמד הרפובליקני, ג'ון מקיין. רק 37 אחוזים הביעו את תמיכתם במושלת אלסקה.

 

מקיין זוכה לעיקר התמיכה מצד היהודים האורתודוקסים - רוב מוחץ של 78 אחוז מהם תומך בו. עם זאת, הם מהווים מיעוט בקרב יהודי ארצות הברית, בעוד 62 אחוז מהרפורמים, 59 אחוז מהקונסרבטיבים ו-61 אחוז מאלה המציגים עצמם כ"רק יהודים" תומכים בברק אובאמה.

 

הסקר השנתי של "הוועד היהודי האמריקני" נערך זו השנה ה-12, והוא הסקר הארצי הראשון המבטא את עמדת יהודי ארצות הברית מאז וועידות המפלגות ומינוי סגני הנשיא. הסקר עסק במגוון נושאים בהם ישראל, שאינה נמצאת במקום גבוה בסדר העדיפויות של הבוחרים היהודים.

 

מהסקר

עולה כי כלכלה היא הנושא החשוב ביותר ליהודים, כפי שציינו 54 אחוזים מהנשאלים. 11 אחוזים ענו כי ביטוח בריאות הוא הדבר החשוב ביותר, ואילו שישה אחוז ציינו את המלחמה בעיראק. סוגיות הטרור והאנרגיה זכו ל-5 אחוזים, ורק שלושה אחוזים ציינו את ישראל כנושא חשוב.

 

הסקר בדק את עמדות יהודי ארה"ב לגבי נושאים נוספים הקשורים לישראל וגילה כי 42 אחוז מהם תומכים בתקיפה צבאית אמריקנית נגד איראן לעומת רוב של 47 אחוז המתנגד לכך. בנוסף, רוב של 56 אחוזים מיהודי ארה"ב אינם מאמינים שישראל והערבים יצליחו להתגבר על המחלוקות ביניהם ויחיו בשלום, בעוד 38 אחוזים מאמינים שהשלום עוד יגיע.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אובאמה. לא פופולרי כמו קודמיו
צילום: AFP
מקיין, חזק בקרב האורתודוקסים
צילום: AFP
מומלצים