שתף קטע נבחר

פיילין: אסור לערער על מאמצי ישראל מול איראן

בראיון טלוויזיוני הבהירה מושלת אלסקה כי אין לערער על זכותה של ישראל להגן על עצמה. היא אף התייחסה לדבריו של אובאמה לפיהם יש לנהל מו"מ עם איראן: "הוא תלוש"

"אסור לנו לערער על המאמצים של ישראל לדאוג לביטחונה מול האיום האיראני". כך אמרה הלילה (יום ו') המועמדת הרפובליקנית לתפקיד סגן-נשיא ארצות הברית, שרה פיילין. הדברים נאמרו בראיון טלוויזיוני שהעניקה פיילין לרשת CBS. "אסור לנו לשלוח מסר שאנו נאפשר שואה שנייה", הוסיפה. "לישראל צריכה להיות האפשרות והיכולת להגן על עצמה. היא בת-בריתנו הקרובה במזרח התיכון. אנחנו זקוקים לה, היא זקוקה לנו ואנחנו לא צריכים למתוח ביקורת על מעשיה".

פיילין נשאלה מדוע ארצות הברית אינה יכולה להביע בפני ישראל את דאגתה או התנגדותה למהלך צבאי נגד איראן.  

היא השיבה ש"זוהי ארצם", והוסיפה: "הרעים הם אלה שאומרים שישראל היא גוויה מסריחה החייבת להימחק מעל-פני האדמה. אלה שרוצים להגן על הטובים, המנהיגים של ישראל וידידיה, בעולם שלי - הם הטובים".

 

הראיון הוקדש לנושאי חוץ, והתשובות של פיילין היו מבולבלות ומקוטעות. היא נשמעה כמי שמצטטת חלקי משפטים ששיננה בתדרוך מוקדם, אך התקשתה לבנות משפטים שלמים עם רצף הגיוני. מדובר בראיון הרציני השני שהקמפיין של מקיין איפשר לפיילין לקיים מאז ההכרזה המפתיעה על מועמדותה.

 

פיילין נשאלה אם ממשלת פקיסטן מגינה על אל-קאעידה בגבולה. "אני לא מאמינה שזו משימתו של הנשיא החדש. גם העם הפקיסטני רוצה חופש. הם רוצים ערכי דמוקרטיה בארצם. הם רוצים להיפטר מהאלימות של האיסלאם הטרוריסטי, לא רק בארצם אלא בעולם כולו".

 

"אובאמה תלוש"

בראיון הראשון שלה לרשת ABC ציינה פיילין את סמיכותה של אלסקה לרוסיה כחלק מהניסיון שלה במדיניות חוץ. על דברים אלה היא חזרה גם בראיון הלילה, ואמרה כי "לאלסקה יש גבול ימי צר עם רוסיה, ומהצד השני גבול יבשתי עם קנדה. זה מוזר שלועגים לי".

 

האם היית מעורבת במגעים עם רוסיה? שאלה המראיינת, והמושלת השיבה: "יש לנו משלחות מסחר הבאות ויוצאות.

זה מאוד חשוב, כשאתה מתייחס לנושאי ביטחון לאומי עם רוסיה. כשפוטין מרים את ראשו ומגיע למרחב האווירי של אמריקה, לאן הם מגיעים? לאלסקה. זה מעבר לגבול".

 

בהמשך לפגישתה השבוע עם הנרי קיסינג'ר, שהביע תמיכה בדיאלוג עם סוריה ואיראן, נשאלה פיילין מהי עמדתה בנושא. ""אחמדי-נג'אד הוא לא אחד לנהל אתו משא ומתן", אמרה. "אתה לא יכול סתם לשבת אתו בלי תנאים מוקדמים. ברק אובאמה כל-כך תלוש בהצהרתו לפגוש כמה מנהיגים ברחבי העולם שרוצים להרוס את אמריקה. בלי תנאים מוקדמים זה מעבר לתמימות ומעבר לשיפוט רע".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים