שתף קטע נבחר

אל-בראדעי: אין כלים לאתר פעילות גרעין סודית

ראש הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית אמר בשולי העצרת הכללית של הארגון בווינה, כי המבוי הסתום בחקירת הפעילות הגרעינית באיראן וסוריה נובעת מחוסר הסמכות לערוך ביקורים באתרים שאינם מוצהרים כגרעיניים

ראש הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית, ד"ר מוחמד אל-בראדעי, אמר היום (יום ג') כי לסוכנות הגרעין אין את הכלים המשפטיים לאתר פעילות גרעינית סודית במדינות הנמצאות תחת חקירה. דבריו של אל-בראדעי באו על רקע המבוי הסתום בו שרויה חקירת תוכנית הגרעין האיראנית והסורית, וחוסר יכולתם של הפקחים לבקר באתרים לא מוצהרים החשודים כבעלי קשר לפעילות גרעינית.

  

אל-בראדעי ציין כי מהות הבעיה טמונה בכך שכמה מדינות הנמצאות תחת חקירה (איראן וסוריה) סירבו לאשרר מחדש את פרוטוקול הסוכנות, המאפשר ביקורים תוך התרעה קצרה באתרים שאינם מוצהרים. "הסמכות המשפטית שלנו מוגבלת מאוד. במקרה של תוכנית הגרעין העיראקית בשנות ה-80, גילינו שעד שלא יהיה לנו פרוטוקול משפטי נוסף לא נהיה מסוגלים לאתר את הפעילות הבלתי מוצהרת",

 

בדברים שנשא בשולי העצרת הכללית של סוכנות הגרעין בווינה, הוסיף אל-בראדעי כי "הניסיון מלמד כי מדינה הרוצה בגרעין לא תפעל בדרך מוצהרת, היא תפתח פעילות לא מוצהרת כדי שלא תצטייר כאחת שמפרה את האמנה לאי הפצת נשק גרעיני".

 

דיפלומטים בווינה הוסיפו כי המפתח לחקירות בסוריה ובאיראן מצוי במתן גישה לאתרים שאינם מוכרזים כגרעיניים. לדבריהם, סוריה ואיראן דוחות את הבקשה בטענה שמדובר באתרים לפעילות צבאית רגילה ולכן מבחינה משפטית הם אינם נכללים בפרוטוקול סוכנות הגרעין. סוריה, המתמודדת עם אפגניסטן על מקום במועצת הנגידים של הסוכנות, גם נמנעה מלאשרר את הפרוטוקול הנוסף, המרחיב את סמכויות הפקחים.

 

אל-בראדעי אמר אתמול כי לפי כל הבדיקות שנערכו בשש השנים האחרונות, לא ניתן לשלול את האפשרות כי איראן מעשירה אורניום לצורך בניית נשק גרעיני. הוא הפציר בטהרן להפגין שקיפות רבה יותר בנושא, במטרה להפחית את הלחץ הבינלאומי המופעל עליה. אל-ברדאעי קרא גם לסוריה לשקיפות גדולה יותר ומתן גישה לפקחים.

 

בתגובה לדברים הודיע משרד החוץ האיראני כי האו"ם פועל נגד ארצו ללא סמכות. "איראן לא תשהה את העשרת האורניום, למרות החלטת מועצת הביטחון של האו"ם, המאשרת מחדש את הטלת הסנקציות על המדינה. לאו"ם אין סמכות חוקית לדרוש מאיתנו להפסיק את תוכנית הגרעין".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אל-בראדעי. דורש שקיפות
צילום: איי אף פי
מומלצים