שתף קטע נבחר

אובאמה על המשבר: זה הזמן לכבות את האש

המועמד הדמוקרטי קרא בנאום בחירות לאשר את תוכנית הסיוע הפיננסית: "יגיע הזמן להעניש את מי שהדליק את האש, אבל כרגע זה הזמן לכבות אותה". מקיין ואובאמה מסכימים: "בלי אישור - המשבר יהפוך לאסון". ומה הם מבטיחים?

המועמד הדמוקרטי לנשיאות, ברק אובאמה, שב וקרא הערב (יום ד') להעביר בסנאט את תוכנית ההצלה למגזר הפיננסי: "לכולנו יש אחריות לפתור את המשבר, מכיוון שהוא משפיע על כל אמריקני", אמר בנאום בלה קרוס בוויסקונסין, "יגיע הזמן להעניש את מי שהדליק את האש, אבל כרגע זה הזמן לכבות את האש. כשפורצת אש בבית, קודם כל מכבים את האש".

  

שני המועמדים לנשיאות ארצות הברית ישובו היום לוושינגטון כדי להשתתף בהצבעה על אישור תוכנית החירום הכלכלית של הממשל. השניים קראו למחוקקים לשוב ולחדש את השיחות על התוכנית, שנדחתה בהצבעה ביום שני האחרון.

 

 

לדברי אובאמה, "הכלכלה האמריקנית זקוקה לתוכנית הסיוע. ברור שמה שנדרש כעת הוא למנוע מהמשבר להפוך לקטסטרופה".

 הוא ציין כי "המשבר הכלכלי הוא תוצאה של ספקולנטים, של לוביסטים שהגיעו לממשל, של כלכלנים שרצו שנעביר כסף למי שיש לו. המשבר הזה שם סוף פסוק לפילוסופיה הזו. אסור שיהיה לנו עוד שמונה שנים וגם לא עוד ארבע שנים לפילוסופיה הזו.

 

"דורות העתיד ישפטו אותנו לפי האופן בו התמודדנו עם המשבר הזה. האם הם יאמרו שפנינו אחד נגד השני? לא. זה יהיה אחד המקרים בהם נדע שקיים אמון ההדדי. כולנו מאמינים זה בזה. שומר אחי אנוכי, שומר אחותי אנוכי. יחד לא נוכל להיכשל".

 

"כל אגורה תחזור למשקיעים"

הוא דיבר על חששם של אמריקנים רבים לאבד את ביתם: "אני יודע שרבים חוששים לעתידם, לביתם. אני רוצה לומר בעיקר לצעירים - אני יודע שאנחנו יכולים לצאת מהמשבר, כי זו ארצות הברית. זו אומה שעמדה במלחמה ובמשבר. תמיד עמדנו בזה כאמריקנים. אנחנו מאמינים בכך שההיסטוריה נכתבת בידינו. וזו הסיבה שאני רץ לנשיאות".


נאום אובאמה בוויסקונסין (צילום: רויטרס) 

 

אובאמה ציין כי דרש ליישם בתוכנית הסיוע עקרונות של שקיפות, "שנדע לאן זורם הכסף. לא אתן לתוכנית להיות תוכנית רווחה לאנשי וול סטריט שהכניסו אותנו למשבר הזה. אתם צריכים לקבל כל אגורה חזרה, כאשר המשבר יעבור. זו לא תוכנית להעביר 700 מיליארד דולר לכמה בנקים, כל אגורה תלך חזרה אליכם - למשקיעים".

 

במקביל, נאם המועמד הרפוליקני ג'ון מקיין בעצרת בחירות באינדיפנדנס שבמיזורי, והזהיר בדומה ליריבו שאם שוב לא תאושר תוכנית ההצלה, "המשבר הנוכחי יהפוך לאסון".

 הוא הביע את אמונו בכך ששני הצדדים - הדמוקרטים והרפובליקנים - יצליחו "להגיע להסכם שיוציא את אמריקה מהמשבר".

 

מקיין הבטיח: "כנשיא, אכריז על שנת הקפאה בהוצאות הזרועות הפדרליות. יאושרו תקציבים נוספים רק להגנה לאומית, לדאגה לקשישים ולכמה עניינים קריטיים".

 

בתוך כך, בבית הלבן מתעקשים שהכלכלה האמריקנית תתאושש בהצלחה. "הם יחזרו עם הכישרון שעדיין קיים שם והמומחיות, ויהיו מסוגלים להיבנות מחדש ממה שעברנו", אמר הערב דובר הבית הלבן, טוני פראטו, בהתייחסו למגזר הפיננסי.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
דורש שקיפות. אובאמה
צילום: AFP
הקפאת הוצאות לשנה. מקיין
צילום: AP
מומלצים