שתף קטע נבחר

דיווח: דמשק מנסה לחדש פעילות הגרעין

מקורות צבאיים ישראלים אמרו ל"א-שרק אל-אווסט" כי לאחר הפצצת הכור בדיר א-זור, דמשק שבה לנסות ולבנות כור גרעיני צבאי בשטחה. המקורות רמזו כי העיסוק בגרעין הביא לשלוש פעולות והתנקשויות שארעו בסוריה לאחרונה

האם דמשק לא מוותרת על הגרעין? מקורות צבאיים ישראלים מאשימים את ההנהגה הסורית כי חידשה את פעילותה לבניית כור גרעיני צבאי בשטחה - כך דיווח הבוקר (ה') העיתון "א-שרק אל–אווסט", היוצא לאור בלונדון.  

 

בתידרוך שהעניקו אתמול אותם מקורות לכמה עיתונאים הם הבהירו כי ישראל לא תרשה שהדגם האיראני יחזור על עצמו בסוריה ולא תמתין עד שדמשק תבנה את כוחה הגרעיני - אלא תעצור את הפרויקט הזה בכל האמצעים שבידיה.

  

לפי הדיווח בעיתון, לאחר שהושמד הכור הגרעיני הסורי הסמוך לדיר א-זור אשתקד, שבו הסורים וחידשו את פעילותם בניסיון לבנות מספר מתקנים חדשים. אותם מקורות ציינו כי הסורים ממשיכים בתוכניתם לפי המודל האיראני - בניית מספר מתקנים במספר אזורים בעת ובעונה אחת. לדבריהם, צפון קוריאה היא שעומדת מאחורי הפרויקט, ומשלחת מומחים מטעמה אף קיימה ביקור עבודה בסוריה בחודש שעבר - שם החלו לתכנן את הפרויקט.

 

על-פי העיתון, המקורות הצבאיים אמרו כי "בשנה האחרונה אירעו שלוש תאונות המעידות כי התחמשות סורית בגרעין היא קו אדום שאסור לחצות אותו". לפי הדיווח, הכוונה בשלוש התאונות הן: ההפצצה בדיר א-זור, חיסול יועצו הביטחוני של הנשיא אסד, הגנרל מוחמד סולימאן, ופיצוץ מכונית התופת ביום שבת, סמוך למבנה של המודיעין הסורי.

 

תאונות אפופות מסתורין

לפי מקורות ישראליים, הגנרל סולימאן היה אחראי על תוכנית הגרעין הסורית וכן על התיאום עם צפון קוריאה. בנוסף, רמזו אותם המקורות הצבאיים, כי ישנה אפשרות שישראל מעורבת בפעולות בתוך סוריה, וזאת בניגוד לעמדה הרשמית של ישראל שלא הודתה עד כה באופן רשמי בתקיפה בדיר א-זור.  

 

בנוגע לפיגוע בשבת האחרונה בדמשק, לפי מקצת הדיווחים נהרג בו קצין סורי בדרגה המקבילה לתת-אלוף, שהיה אחראי על תוכנית הגרעין הסורית ועמו מספר פקידים ואנשי צבא שעבדו בפרויקט.

 

לפי אחד הדיווחים, בין 17 ההרוגים קצין ששמו ג'ורג' איברהים אל-ע'רבי, ובנו, קצין בדרגת סגן.

דיווחים אחרים טוענים כי מדובר בקצין אחר ששמו עבד אל-קרים עבאס, סגן ראש ענף פלסטין במודיעין הסורי. סוכנות הידיעות האיטלקית "אקי" ציטטה גורמי אופוזיציה סורים שטענו כי עבאס היה אחד הקצינים שנחקרו בנוגע לפרשיית ההתנקשות בראש ממשלת לבנון לשעבר, רפיק אל-חרירי.

 

בתוך כך דיווח העיתון כי מקורות מערביים בישראל ציינו אתמול כי פיצוץ מכונית התופת גרם למתיחות בין ישראל לבין סוריה, למרות שדמשק נמנעה מלהאשים את ירושלים במישרין והסתפקה בקביעה: "גורמים מחוץ למדינה הם שהשתתפו בפיצוץ". אותם מקורות ציינו כי ישראל פועלת בכל האמצעים להכות את סוריה ולהעכיר את האווירה בין דמשק לבין מספר בירות מערביות, ובמיוחד בירות אירופיות. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הכור בדיר א-זור
צילום: AFP
צילומי הלווין מהאזור
צילום: דיגיטל גלוב, מתוך אתר ה"ניו יורק טיימס"
מומלצים