שתף קטע נבחר

"יהודים, תזיזו את התחת השמן שלכם לפלורידה"

קליפ של הקומיקאית שרה סילברמן קורא לצעירים יהודים לצאת לפלורידה - שם מתגוררים יהודים רבים שפרשו לגמלאות - ולשכנע אותם להצביע עבור ברק אובאמה. לסילברמן יש גם הצעה: "תגידו לסבא וסבתא שאם יצביעו מקיין - אין ביקור השנה"

שרה פיילין היא לא השרה היחידה המנסה להשפיע על תוצאות הבחירות לנשיאות ארה"ב: הקומיקאית וזוכת פרס האמי שרה סילברמן מפיצה בימים אלה קליפ בו היא מסבירה ליהודים אמריקנים צעירים, איך לשכנע את סבא וסבתא שלהם - אשר פרשו לגמלאות ועברו להתגורר במדינת פלורידה - להצביע למועמד הדמוקרטי לנשיאות, ברק אובאמה. 

"אם אובאמה לא יבחר לנשיא ארה"ב, אני אאשים את היהודים", אומרת שרה סילברמן בהומור אך כוונותיה רצינות לגמרי. הלחץ המופעל בקליפ הוא על הנכדים. הם נקראים לצאת לפלורידה (סילברמן משתמשת בביטוי היידישאי "שלאפ"), מדינה מתנדנדת ועתירת אלקטורים, כדי להסביר למבוגרים מדוע חשוב לדעתם להצביע אובאמה. חשיבות ההצבעה נובעת מהעובדה שעל פי התחזיות למועמד הרפובליקנים, ג'ון מקיין, אין כמעט סיכוי להיבחר לנשיאות בלי לנצח בפלורידה.

 

לחצו לצפייה בקליפ של שרה סילברמן 

 

בשתי מערכות הבחירות הקודמת הצביעה פלורידה עבור המועמד הרפובליקני (הנשיא ג'ורג' בוש - י.ב.ח). היהודים נחשבים לציבור המצביע מסורתית עבור המועמד הדמוקרטי בעיקר בגלל נושאים חברתיים, אך במערכת הבחירות הנוכחית מגלים יהודים רבים בפלורידה חשדנות כלפי אובאמה ומעדיפים את מקיין המבוגר.

 

"עשיתי את הקליפ כדי להאיץ בכם להיגרר לפלורידה ולשכנע את סבא וסבתא" אומרת סילברמן ומציעה לצעירים היהודים להשיג את מבוקשם באמצעות איום: אם המבוגרים אוהבים את הנכדים שלהם, הם צריכים להצביע אובאמה ואז הם יזכו לביקור נוסף עוד השנה. אם יצביעו מקיין - "אין ביקור ונקווה שהם יהיו בריאים בשנה הבאה".

 

"הסבים והסבתות שלכם לא אוהבים את אובאמה כי השם שלו מזכיר לכם שם מוסלמי והוא לא. ברק חוסיין אובאמה הוא שם מזוין", היא מודה "אבל השם ברק הוא שם יהודי", היא מרככת. "מדינות החוץ של אובאמה יותר טובה לעולם וטובה לישראל. אז תזיזו את התחת היהודי השמן שלכם לפלורידה".

 

מאחורי הקליפ עומד גוף בשם "הצבעה יהודית" (Jews Vote) הפועל לסייע בבחירתו של אובאמה בקרב יהודים. המועמד הדמוקרטי מתקשה לשכנע יהודים בפלורידה לתמוך בו  והוא זוכה לכ-60 אחוזי תמיכה בלבד, הרבה פחות מהתמיכה לה זכו ג'ון קרי ב-2004 (73 אחוז) ואל גור בבחירות 2000 (כמעט 80 אחוז).

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אובאמה. היהודים חשדנים
צילום: AP
פלורידה מתנדנדת. סילברמן
מומלצים