שתף קטע נבחר

סוריה לסבא"א: נשתף פעולה, לא נחשוף סודות

"נשתף פעולה בשקיפות מלאה, אבל בשום אופן לא במחיר חשיפת מתקנים צבאיים או פגיעה בביטחוננו", אמר ראש הוועדה לאנרגיה אטומית בסוריה לחברי הסוכנות לאנרגיה אטומית של האו"ם. דיפלומטים המקורבים לוועדה אמרו כי סוריה התעלמה מבקשות הסוכנות לבדוק שלושה מתקנים

פיקוח מוגבל על מתקני הגרעין? ראש הוועדה לאנרגיה אטומית בסוריה, איברהים עות'מאן, אמר היום (ו') כי דמשק תשתף פעולה עם הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית החוקרת חשד להימצאות מתקן גרעיני בתחומה - אולם לא תתפשר על ביטחונה.

 

עות'מאן אמר לחברי הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית של האו"ם, שהתכנסו בוינה: "נשתף פעולה בשקיפות מלאה, אבל בשום אופן לא במחיר חשיפת מתקנים צבאיים או פגיעה בביטחוננו".

 

דיפלומטים המקורבים לוועדה אמרו כי סוריה התעלמה מבקשות הסוכנות לבדוק שלושה מתקנים - שהם מאמינים כי הם קשורים לפעילות גרעינית. "קיבלנו בקשות מכמה מדינות הקוראות לנו להראות יותר שקיפות. בעבר אמר ראש הסוכנות, מוחמד אל-בראדעי, כי סוריה משתפת פעולה איתנו", אמר הנציג הסורי.

 

לפני כמה ימים אמר ד"ר מוחמד אל-בראדעי כי לסוכנות הגרעין אין את הכלים המשפטיים לאתר פעילות גרעינית סודית במדינות הנמצאות תחת חקירה - כמו סוריה ואיראן. הוא הסביר כי מהות הבעייה טמונה בכך ששתי המדינות סירבו לאשרר מחדש את פרוטוקול הסוכנות, המאפשר ביקורים תוך התרעה קצרה באתרים שאינם מוצהרים. "הסמכות המשפטית שלנו מוגבלת מאוד. במקרה של תוכנית הגרעין העיראקית בשנות ה-80, גילינו שעד שלא יהיה לנו פרוטוקול משפטי נוסף לא נהיה מסוגלים לאתר את הפעילות הבלתי מוצהרת", הוא אמר.

 

אתמול דיווח העיתון "א-שרק אל–אווסט" כי מקורות צבאיים ישראלים אמרו שלאחר הפצצת הכור

בדיר א-זור, דמשק שבה לנסות ולבנות כור גרעיני צבאי בשטחה. המקורות רמזו כי העיסוק בגרעין הביא לשלוש פעולות והתנקשויות שארעו בסוריה לאחרונה

 

יום לפני כן פרסם העיתון ראיון שר החוץ הסורי, וליד אל-מועלם, בו אמר כי סוריה לא תיענה לשום בקשה של הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית, כל עוד לא יימסרו לידיה תוצאות הדגימות שנלקחו מהקרקע באזור שהופצץ. "סוריה לא תסכים שארה"ב תשתמש בסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית כקלף לחץ מדיני נגדה", הוא אמר בראיון שקיים בשולי העצרת הכללית של האו"ם בניו יורק.

 

סוריה מתמודדת בימים אלה עם אפגניסטן - הנתמכת על-ידי ארצות הברית - על מקום במועצת הנגידים של הסוכנות. על-כך אמר עות'מאן כי ארצו שיחקה "תפקיד חשוב" בתקופת הכהונה הקודמת שלה במועצת הנגידים והביאה ל"שיתוף פעולה" מלא עם הסוכנות. ההערכה היא כי בהצבעה לאפגניסטן צפוי רוב. 

 

בהכנת הידיעה השתתף רועי נחמיאס
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הכור שהופצץ בדיר א-זור
צילום: AP
מומלצים