שתף קטע נבחר

גנרלים ישראלים במיל': אובאמה טוב לישראל

שבעה בכירים לשעבר במערכת הביטחון התייצבו מול המצלמה כדי לשכנע את היהודים האמריקנים שאובאמה טוב לביטחון ישראל. אפרים הלוי: אובאמה הוא משב רוח רענן

שבעה בכירים יוצאי מערכת הביטחון, בינהם הרמטכ"ל לשעבר אמנון ליפקין-שחק וראש המוסד לשעבר אפרים הלוי, התראיינו לסרטון תמיכה בברק אובאמה ושיבחו את עמדותיו של המועמד הדמוקרטי בכל הנוגע לסכסוך במזרח התיכון.

 

בסרטון שיופץ ביום שני באינטרנט, מביעים הבכירים הערכה רבה לעמדותיו של ברק אובאמה. הם מציינים את נכונותו להידבר עם האיראנים כמרכיב חשוב במאמץ לפתור את משבר הגרעין, והתחייבותו להיכנס לעומק הסכסוך עם הפלסטינים כדי להשיג הסכם שלום.

 

 

את הוידאו הפיקה "המועצה לחינוך ומחקר" (JCER), המסייעת לשיפור רמות ההצבעה לאובאמה בקרב יהודי ארה"ב, ולהסיר את החשש שהוא מסוכן לישראל. מדובר בהצגת תמיכה מרשימה של גנרלים ישראלים ואנשי מוסד לשעבר, שחלקם מביעים תמיכה בעמדותיו של המועמד וחלקם אינם מהססים לתמוך בו בצורה גלויה וישירה.

 

אפרים הלוי אמר בסרטון כי "צריך לבצע מאמץ עליון כדי למנוע מאיראן השגת נזק גרעיני. שנת 2009 זו השנה האחרונה שבה צריך להיעשות מאמץ רציני כדי שאיראן תוותר על הנשק הגרעיני. אובאמה הוא משב רוח מרענן. הוא מתקשר מצוין ויש לזה חשיבות גדולה בניהול משא ומתן".

 

ליפקין-שחק אמר כי לאחר ששמע את ברק אובאמה בהופעות בישראל ובארה"ב, בעיקר בכינוס השנתי של איפא"ק, הוא הגיע למסקנה שהוא "סומך עליו". על המדיניות של בוש אמר כי "המעורבות האמריקנית לא נוהלה בצורה מקצוענית" וכי הוא אינו משוכנע שהדרך להתמודד עם ציר הרשע מצליחה. "אני מברך כל מי שינסה דרך אחרת", אמר.

 

כמו כן מתראיינים לסרט האלוף במילואים עוזי דיין, מי שהיה ראש המועצה לבטחון לאומי וחבר ליכוד, האלוף עמרם מצנע, לשעבר אלוף פיקוד המרכז, תת-אלוף גיורא ענבר, לשעבר מפקד עוצבת בלבנון, אלוף משנה שאול אריאלי שהיה מפקד צה"ל ברצועת עזה, תת אלוף שלמה ברום, לשעבר בכיר במודיעין של חיל האוויר ויוסי אלפר שהיה בכיר במוסד.

 

בסרטון נטען כי עוזי דיין תומך בגישתו של אובאמה ומתנגד לגישה של מקיין לגבי איראן: "נשיא אמריקני צריך להיות מעורב בסוגיית איראן. אתה לא יכול לא לדבר עם האיראנים ואז יום אחד לתקוף אותם. לכן אתה צריך לדבר אתם. אני לא אומר להיכנע להם כי בסופו של דבר צריך למנוע מאיראן להשיג יכולת גרעינית". על הנושא הישראלי-פלסטיני הצהיר דיין כי "ישראל לא רוצה לשלוט בפלסטינים, אם אנחנו רוצים מדינה יהודית ודמוקרטית".

 

תא"ל ענבר דיבר בצורה ישירה אף יותר ואמר: "אני הייתי מצביע עבור אובאמה כדי לסייע למדינת ישראל". תת אלוף שלמה ברום אמר בסרטון כי "שמונה שנים של ממשל בוש גרמו נזק רב לאינטרסים של ישראל. ברק אובאמה יהיה נשיא טוב יותר לישראל ממר מקיין כי נראה שהמדיניות של מקיין תהיה קרובה מדי לזו של בוש, וזה לא כל כך מועיל לישראל".

 

לדברי איש המוסד יוסי אלפר: "מקיין ימשיך במדיניות הכושלת של בוש. כוחו של אובאמה הוא ברצונו לדבר עם איראן. אובאמה צודק שזה רציני מדי מכדי לעשות את זה דרך מתווכים. בואו נדבר בצורה ישירה. אני מתלהב מאובאמה".

 

תא"ל שאול אריאלי אמר כי "אובאמה הוא האיש המתאים על פי הצהרותיו וכוונותיו. הדוקטרינה של בוש רק הובילה להתחזקות האיסלאם הקיצוני בלאומנות הפלסטינית".

 

עמרם מצנע אמר כי "עוד ארבע שנים של דשדוש וחוסר הכרעה רעים מאוד למדינת ישראל. חשוב שהידידה הגדולה שלנו תהיה יותר מעורבת. אובאמה מביא המון תקוות. יש לי תחושה שאובאמה, שחקן חדש ביחסי החוץ האמריקנים, יכול להצליח".

 

האלוף במילואים עוזי דיין, טען בתגובה לסרטון, כי "הידיעה לפיה אני תומך באובמה או במדיניותו הינה שקר ותרמית. זאת מכיוון שאף פעם לא תמכתי באובאמה, בגישתו או בעמדותיו. לדעתי, אסור לנו להתערב בבחירות לנשיא ארה"ב, אינני מתכוון לומר יותר מכך".

 

הוא הוסיף, כי "התרמית בוצעה על ידי ארגון המועצה לחינוך ומחקר שראיין אותי לפני מספר חודשים באשר לסוגיות המדיניות-ביטחוניות במזרח התיכון שיעסיקו את הנשיא הבא של ארה"ב . אמרתי בין השאר שמהלך אנאפוליס הוא הונאת הציבור ולפיכך יצטרך הנשיא הבא להידרש לכך ולמרות שלישראל אין פרטנר אנחנו לא רוצים לשלוט בפלסטינים מחשש שנהפוך למדינה דו-לאומית.

 

"בעניין האיראני הדגשתי את הצורך בהכנת דעת הקהל לאפשרות הסבירה של שימוש בכוח על ידי ארה"ב. שירבוב של שני קטעים לסרטון תמיכה באובאמה היא תרמית. למותר לציין שגם בסרטון אינני מביע כל תמיכה באובאמה, גישתו או דעותיו", מסר דיין.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אובאמה. טוב ליהודים?
צילום: AP
צילום: אביגיל עוזי
אפרים הלוי. בעד אובאמה
צילום: אביגיל עוזי
מומלצים