שתף קטע נבחר

חתני פרס נובל לפיסיקה: שלושה יפנים

הזוכים בפרס הם: יויצ'ירו נאמבו מארה"ב, מגלה הסימטריה השבורה הספונטנית, והיפנים מקוטו קוביאשי וטושיהידה מסקאווה, שחזו את קיומן של שלוש משפחות קווארקים

שמות הזוכים בפרס נובל לפיסיקה, הפרס החשוב בעולם בתחום זה, פורסמו לפני שעה קלה (12:15 שעון ישראל). השנה יתחלק הפרס, כמו הפרס לרפואה עליו הודיעו אתמול, לחצי ושני רבעים. במחצית הסכום, כ-700 אלף דולר, יזכה יויצ'ירו נאמבו (Yoichiro Nambu), אזרח ארה"ב ממוצא יפני, שגילה את עיקרון הסימטריה השבורה הספונטנית. במחצית השנייה של הסכום, יתחלקו היפנים מקוטו קוביאשי (Makoto Kobayashi) וטושיהידה מסקאווה (Toshihide Maskawa), שחקרו גם הם עיקרון זה. הפיסיקאים היפנים גילו את מקור הסימטריה השבורה הספונטנית וחזו על פיו את קיומן של לפחות שלוש משפחות קווארקים (חלקיקים תת-אטומיים) בטבע.

 


הזוכים המאושרים, משמאל לימין: נאמבו, קוביאשי ומסקאווה (צילום: AFP)

 

נאמבו, בן 87, נולד וגדל ביפן ומונה ב-1950 לפרופסור לפיסיקה באוניברסיטת אוסאקה. הוא נחשב לאחד ממניחי היסודות לתורת המיתרים, אך עיקר תהילתו באה בעקבות עבודתו המוקדמת יותר, בחקר הסימטריה השבורה הספונטנית. קוביאשי, בן 64, עובד במאיץ החלקיקים היפני KEK ומסקאווה, בן 68, הוא פרופסור באוניברסיטת קיוטו.

 

הזוכים המאושרים קיבלו את ההודעה המרגשת. הם יצטרפו לחבורה היוקרתית של זוכי פרס נובל לפיסיקה, בה נכללים מדענים מהוללים כגון אלברט איינשטיין ומקס פלאנק. הפרסים יחולקו בסטוקהולם ב-10 בדצמבר, יום השנה ה-112 למותו של ממציא הדינמיט אלפרד נובל, מייסד הקרן.


פורסם לראשונה 07/10/2008 12:45

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים