שתף קטע נבחר

צילום: יעקב סער, לע"מ

הממשלה באגרנט: לקבוע שהסמכות בידי גולדה

בעדות מזכיר הממשלה, מיכאל ארנון, הוקראו פרוטוקולים מהישיבה בערב יום כיפור 1973. רה"מ גולדה מאיר כינסה רק את השרים התל-אביבים, וחששה שישראל תיחשב תוקפנית

אור חדש נשפך היום (ג') על מלחמת יום כיפור, 35 שנה אחרי, עם חשיפת 20 עדויות בפני ועדת אגרנט שחקרה את המחדלים. אמנם עדותה של ראש הממשלה בזמן המלחמה, גולדה מאיר, לא פורסמה - אך עדותו של מזכיר הממשלה דאז, מיכאל ארנון, נחשפה לעיון. הוא סיפר בין היתר על כינוס כמה משרי הממשלה שהתקיים יממה לפני פרוץ הקרבות.

 

העדויות נחשפו

 

במהלך עדותו של ארנון, קרא חבר הוועדה, הרמטכ"ל לשעבר יגאל ידין, פרוטוקול מערב המלחמה: "ראש הממשלה אומרת: 'אני נשארת בתל-אביב ולא יכולתי להביא חברים מירושלים שישתתפו איתנו בישיבה. באם יתפתח משהו, כפי שאמר שר הביטחון, נצטרך לפעול על-פי ההיררכיה הקיימת. אם אפשר יהיה לגייס את הממשלה - מובן שטוב יותר לכולנו שתשב הממשלה כולה, ולי ודאי שטוב יותר".


גולדה מאיר עם אריאל שרון בסיני (צילום: יהודה ציון, לע"מ)

 

ידין הוסיף וקרא בנושא שאלת גיוס המילואים: "כל זה אינו מדבר על מלחמה. הלוואי ולא נצטרך זאת. אך זאת לא הכוונה. אני רוצה לענות להלל (שלמה הלל, שר המשטרה) - כל מה שצריך לעשות כדי להגיע ליותר מידע או אפילו לאזהרה או למסירה למקומות שצריכים לדעת על כך בעצמם, שאיננו מתכוונים לשום דבר ביום הכיפורים וכן במוצאי יום הכיפורים - כל זה נעשה".

 

"הרמטכ"ל אמר - סבירות לא גבוהה"

השר ישראל גלילי, המשיך ידין להקריא מהפרוטוקול, אמר באותה ישיבה ערב המלחמה: "אנחנו צריכים לומר לעצמנו, לראש הממשלה, לשר הביטחון, כי הם יכולים לראות את עצמם מוסמכים גם להורות על שלבי גיוס אם יראו לנכון עוד בטרם התכנסה ישיבת הממשלה".

 

גלילי אמר את הדברים בהתייחס לשאלה - למי ניתנת הסמכות להורות על גיוס מילואים. "גם שמתי לב למה שאמר הרמטכ"ל, שיש סבירות לא גבוהה - אם כי אינו מקבל על עצמו לומר, שיש הוכחות שהדבר לא ייתכן - על-כן אני הייתי רוצה שפשוט לא יהיו עיכובים לפעילות אופרטיבית בהיעדר סמכות".

 

על דבריו של גלילי, אמר מזכיר הממשלה ארנון בוועדת אגרנט: "ביום הכיפורים בצהריים, כאשר החשש היה שיגידו הנה אנחנו בכלל עומדים להתקיף, ואנחנו עומדים לעשות איזו פעולה תוקפית, ואני קורא את דבריו של גלילי - בהקשר שאם תהיה איזו פעולת גיוס של מילואים וכתוצאה מזה יאשימו אותנו שאנחנו חיממנו ועשינו רעש ויאשימו אותנו במי יודע מה -

 שלא יבואו אז אל ראש הממשלה בטענה ויגידו: מה פתאום סתם קראת למילואים וגרמת לכל ההידרדרות הזאת ואותי לא שאלת?"

 

על כינוס ישיבת הממשלה בערב יום כיפור, סיפר ארנון: "ראש הממשלה כינסה רק את השרים התל-אביבים באותו יום שישי, כי היא לא רצתה בערב יום הכיפורים להביא את האחרים". כן סיפר על דיון לגבי הודעה לארצות הברית, שם "השר גלילי אמר: 'אני רוצה שיהיה ברור שראש הממשלה מוסמכת להגיד לקיסינג'ר כך וכך'. וזה לא מפני שאם השר גלילי לא היה אומר, היא לא היתה מוסמכת, אבל ליתר ביטחון שזה ייאמר".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
גולדה מאיר. אנחנו לא מתכוונים לשום דבר
צילום: הרמן חניתה, לע"מ
קיסינג'ר. גולדה מוסמכת לדבר איתו
צילום: לע"מ
מומלצים