שתף קטע נבחר

השאלות הקשות: ה"הפתעה" והתגובה האיטית

למרות שחששו מאירוע שיצית אש בין יהודים לערבים, לפי דיווחים - השוטרים הגיבו באיחור, ולא מנעו את צעדת הערבים שזרעו את ההרס. תגובת המשטרה: פעלנו במקביל עם הכוחות שהיו. העיקר שלא נגבו חיים

המשטרה שוב הופתעה: המידע המצטבר מהאירוע הקשה שפתח את המהומות בעכו, מעורר שאלות קשות לגבי תפקודם של כחולי המדים בהיערכות לקראת יום כיפור, ובמהלך האירוע. במשטרה טוענים כי אנשיהם פעלו כשורה, ואף מנעו פגיעות בנפש, אך לנוכח האירועים החמורים שהתגלגלו למהומות בצאת יום כיפור, עולות לא מעט שאלות.

 

בשל ניסיון השנים הקודמות, המשטרה חששה מפני אירוע בודד בין יהודים לערבים, שיצית תבערה. השנה, בנוסף לעובדה שעכו היא היא עיר מעורבת ומתוחה, מדובר בשנת בחירות - והיה חשש כי גורמים קיצוניים ינסו לצבור הון פוליטי. משטרת עכו נערכה מבעוד מועד, ומפקד התחנה, סגן-ניצב אבי אדרי, אף הנחה את הרשות המקומית לשכור חברת אבטחה שאנשיה יוצבו במוקדי חיכוך אפשריים.

 

למרות כל אלה, מעדויות שהגיעו לידי ynet עולה כי המשטרה הגיבה באיחור רב לאירועים שהתפתחו בשכונה המזרחית בעכו.  

 

תושבים רבים כי קריאותיהם למוקד המשטרה לא נענו, ובהמשך נענו באי-אמון לגבי דיווחיהם. חלקם טענו שרק כאשר פנו לתחנות המשטרה בקריית שמונה ובקריית מוצקין, חילחלה ההבנה שמשהו קורה בעכו.

 

מדיווחי המשטרה עצמה, הרכב שנכנס לשכונה, ובגינו החלה המהומה, פרץ מחסום משטרתי. 

 

במהלך השעות שבהן נוהל משא ומתן ל"חילוץ" המשפחה הערבית מהשכונה המזרחית בעיר, היה למשטרה די והותר זמן להיערך למסע הנקם וההרס בשכונות היהודיות, אבל זה לא קרה. הערבים חזרו לכיוון העיר העתיקה בתהלוכה שבמהלכה נגרם עיקר הנזק לרכוש. מספר מועט יחסית של שוטרים היה בעיר באותה שעה, ולמרות ירי של רימוני גז והלם, הם לא הם הצליחו למנוע את ההרס. רק בשעות שלאחר מכן תוגברה העיר בעוד עשרות שוטרי יס"מ ומג"ב.

 

המשטרה: אירוע לא צפוי

מפכ"ל המשטרה, רב-ניצב דודי כהן, נדרש להתייחס לטענות על תפקוד המשטרה: "אני ער לעובדות וער לתוצאות. אני מציע לכולם להמתין לתוצאות התחקיר שמבצעת המשטרה בנוגע לתגובתה על האירועים וכן לתגובת התושבים במהלך ובסיום האירועים.

 

"זה אירוע שלא היה צריך להתרחש והיה מצופה משני הצדדים לא להגיע אליו מלכתחילה. חשוב לי להדגיש כי תחנת המשטרה בעכו היתה ערוכה ליום הכיפורים בהתאם לשנים הקודמות, ולא היה לנו כל מידע על אירוע מסוג זה".


פרשים מול מפגינים בעיר החצויה (צילום: ערן יופי כהן)

 

דובר המשטרה במרחב גליל, רב-פקד ערן שקד, מסר את התגובה הבאה: "המשטרה עדיין לא ביצעה את התחקיר, לאחריו  יוסקו המסקנות. ביחס למהירות התגובה: ניידות של תחנת עכו החלו לטפל באירוע כשעוד היה מדובר באירוע נקודתי ומקומי. בהמשך היו מספר מוקדים נוספים של מהומות והמשטרה פעלה בכל הנקודות האלה במקביל, בכוחות שהיו בידיה באותה עת".

 

ביחס לטענות על תגבור מאוחר בכוחות מיוחדים, אמר הדובר: "מטבע הדברים ההיערכות בעכו הייתה על פי תרחישים צפויים. מדובר היה באירוע לא צפוי, מתפתח ומתגלגל. ברגע שהבנו מה רמת הסיכון, הוזרמו לעיר כוחות גדולים. השורה התחתונה היא שאירוע בעל פוטנציאל נפיצות גבוה, נגמר ללא אובדן חיי אדם, ונזק לרכוש בלבד".

 

במשטרה מתחו ביקורת על אלו שמתחו ביקורת על עבודת השוטרים בעכו: "את כל תחלואי החברה מפילים על המשטרה. אף גורם לא יישם את המלצות ועדת אור, למעט המשטרה שחסרה בכוחות".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המהמות בצאת יום כיפור
צילום: ערן יופי כהן
שאלות נוקבות על תפקוד השוטרים
צילום: AP
חכו לסוף התחקיר. המפכ"ל
צילום: שי וקנין
מומלצים