שתף קטע נבחר

ערביי עכו: הפורעים מקרבנו גרמו עוול בל יכופר

במנשר שהפיצו ראשי הציבור הערבי בעיר המסוכסכת, גינו את הנהג שנסע בערב יום כיפור בשכונה היהודית, את תקיפתו ואת מעשי הוונדליזם. "הרס הצונאמי לא מבדיל בין אדם לאדם. בואו נחזיר עטרה ליושנה", קראו

"הננו פונים אליכם בקריאה מלב ללב" - כך פותחים ראשי הציבור הערבי בעכו את המנשר שהפיצו תוך פנייה ליהודים בעיר, במטרה להביא להרגעת הרוחות. כפי שהבטיחו, הם מגנים את הנהג שנסע בשכונה יהודית ביום כיפור ואת הפורעים בני עמם. במקביל, באו היום (א') שוב לעכו השר לביטחון פנים, אבי דיכטר, שנפגש עם נציגי הצדדים.

 

צו פיוס:

 

אחרי שצויינה ההקפדה על כיבוד היהודים בימי כיפור קודמים, נכתב במנשר: "אנו מצרים על כך שמתי מעט מקרבנו לא הקפידו על כך ובחרו לנהוג ברכביהם בתוך שכונה יהודית וגרמו לפגיעה ברגשותיהם של השכנים היהודים", ובהמשך: "אנו מגנים ומוקיעים בחריפות את פעולות הונדליזם של קומץ חסר אחריות ופרוע מבני עמנו, שפרע חוק וזרע הרס על-ידי ניפוץ חלונות ראווה במרכז העיר.

 

 

"מי שעשה זאת גרם עוול בל יכופר, ונזק בל יתואר וגרם לניזוקים סבל, כאב וצער, שלא לדבר על הנזקים הכספיים. כולנו צער על-כך. אנו מגנים ומוקיעים במקביל את אלה שראו לנכון לנקום בחפים, באותם דיירים ערבים המתגוררים בשכונות היהודיות במזרח העיר. גם להם נגרם עוול, סבל וכאב שלא לדבר על הנזקים הכספיים. כולנו נפגענו. הרע מכה הרי בכולם!", נכתב עוד.


"נקלענו לשעת מבחן". מהומות בעכו, בצאת יום כיפור (צילום: AFP)

 

בסיום המסמך קוראים המנהיגים הערבים: "נקלענו לשעת מבחן. עלינו לגלות בגרות ואחריות. שותפות וברית ארוכות וברוכות לא הורסים ביום אחד.

 חובה עלינו לחזור לשפיות כי הרס הצונאמי לא מבדיל בין אדם לאדם. אנו קוראים לכולם: בואו נשיב עטרה ליושנה!".

 

על המנשר חתומים ראשי הציבור הערבי בעיר, ובראשם חבר הכנס השייח עבאס זכור, אימאם המסגד אל-ר'אמל השייח מוחמד מאדי, סגן ראש העירייה אוסאמה גזאווי, חברי המועצה הערבים, איש התקשורת זוהיר בהלול, ונציגי הסוחרים וועדי השכונות.

 

"המשטרה מפחדת מערבים"

מוקדם יותר אמר ל-ynet הרב הראשי לעכו, הרב יוסף ישר, כי כל עוד יעשו הערבים גזירה שווה בין ההרס לפוגרום שביצעו אנשיהם בערב יום הכיפור למעשה הנקם של היהודים, "יהיה קשה להגיע לרגיעה". בשעות אחר הצהריים נפגש השר לביטחון פנים, אבי דיכטר, עם נציגים משני הצדדים.

 

השר נועד עם אנשי דת יהודים מעכו, בהם הרב ישר וראש ישיבת ההסדר בעכו, הרב יוסף שטרן. הם שיחזרו את אירועי יום כיפור, במהלכו פחדו אנשים לצאת מבתיהם לתפילה. "אנו מרגישים שהמשטרה מפחדת מהערבים, ופועלת רק כנגד היהודים", אמרו לדיכטר.

 

ראש ישיבת ההסדר, הרב יוסף שטרן, שהיה בין הנוכחים בפגישה עם דיכטר, אמר ל-ynet: "הייתי שמח מאוד לו האירועים האלימים בעיר היו נפסקים.

הלכידות החברתית של היהודים בעיר, התפילה ההמונית שקיימנו בערב שבת בשכונה המזרחית פשוט חיממו את הלב. את זה הייתי שמח לראות נמשך".

 

מאוחר יותר נועד השר לבטחון פנים עם נציגי הציבור הערבי, אשר מסרו לו את המנשר. כן ציינו כי אינם רואים עדות למנהיגות מתונה מהצד היהודי, לנוכח דחיית הודעת הגינוי של ראשי הציבור הערבי מצד המנהיגים היהודים. השר אמר בפגישה כי הוא מודאג מהמצב בו כל צד מתבצר בעמדתו, והוסיף כי הוא חושש "מאיזה מטורף אחד, שיגרום לאירוע חמור שיהפוך את האירועים בעכו למשהו אחר לגמרי - ומסוכן הרבה יותר".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מהומות בעכו
צילום: ערן יופי כהן
דיכטר בפגישה עם הערבים, היום
צילום: ג'ורג' גינסברג
נציגי היהודים ביציאה מהפגישה עם השר
צילום: ג'ורג' גינסברג
"הרס הצונאמי לא מבדיל בין אדם לאדם"
צילום: AFP
מומלצים