שתף קטע נבחר

היום תיחתם טיוטת הסכם בין העבודה לקדימה

העבודה בדרך לממשלת לבני. נציגי העבודה וקדימה, צחי הנגבי ואפי אושעיה, צפויים לחתום היום על טיוטת הסכם. עדיין אין הסכמה על דרישות העבודה לצרף שר נוסף לוועדה למינוי שופטים ולהוזיל את דמי הניהול של קרנות הפנסיה

ציפי לבני בדרך להרכבת ממשלה חדשה: בתום משא ומתן לילי וארוך, נרשמה התקדמות נוספת בשיחות בין קדימה לעבודה. נציגי המפלגות, צחי הנגבי מקדימה ואפי אושעיה מטעם העבודה, צפויים לחתום במהלך היום (ב') בראשי תיבות על טיוטת הסכם שניסחו.

 

החתימה תתבצע כ"אקט הצהרתי" לפני החג, ומטרתה לאותת כי המפלגות כמעט הגיעו להסכמה מלאה.

 

עדיין לא נפתרו כל המחלוקות בין המפלגות ויש בין שלושה לארבעה סעיפים שעליהם טרם הושגה הסכמה, והם לא יכללו בטיוטת ההסכם. בין הסעיפים הבעייתיים: דרישת העבודה לצרף שר נוסף לוועדה למינוי שופטים ודרישתה להפחית את דמי הניהול של קרנות הפנסיה לגמלאים. כמו כן דורשת העבודה להעביר את אחד מתיקי הממשלה שבידי מפלגת הגמלאים לידי סיעת צדק לזקן, המשתפת פעולה עם העבודה במישור הפרלמנטרי.

 

בסך הכל דיווחו הצדדים על שביעות רצון רבה מהשיחות. הלילה טילפנו נציגי המפלגות לאהוד ברק ולציפי לבני ועדכנו אותם בהתקדמות. כמו כן התייעצו הצדדים עם יו"ר ההסתדרות, עופר עיני, שהיה חבר בצוות המשא ומתן מטעם העבודה.

 

שני הצדדים סיכמו בין היתר בטיוטת ההסכם, כי "השר אהוד ברק והעבודה הם השותף הבכיר בממשלה. יהיה שיתוף פעולה, שקיפות והדדיות - אך סמכויות ראש הממשלה לא יפגעו". עוד הוסכם כי "תהיה שותפות אמיתית במשא ומתן המדיני בלי לפגוע בסמכויות ראש הממשלה. הדיונים בממשלה וגם בקבינט יעשו בהסכמה, ואם לא - ינסו להשיג הסכמה. במקרה שלא תושג הסכמה לבני תוכל להביא לממשלה את מה שהיא רוצה לדון בו".

 

לגבי סוגיית שר המשפטים, דניאל פרידמן, נאמר כי "הושגו נוסחאות ששומרות על מערכת המשפט". עם זאת, לא נאמרה מילה על השר דניאל פרידמן. ברק הודיע אתמול בישיבת שרינו כי הוא מתנה את הצטרפות העבודה לממשלה בהפסקת יוזמות שר המשפטים, ודורש "סיכום מפורט ומוסכם שישים קץ למתקפה חסרת האחריות על שלטון החוק בישראל ויאפשר התנהלות בוגרת ואחראית בתחום". בסוגיות התקציב, סיכמו שתי המפלגות על תוספות שיינתנו לגמלאים, "בלי לשבור את תקרת ההוצאה". 

 

בשני הצדדים הביעו אמש שביעות רצון. את ההישגים העיקריים סימנו מקורביו של ברק בתחום הנוגע לניהול הממשלה ולמעורבותו של יו"ר העבודה בשליטה במדינה - הממשלה, הקבינט, והמגעים המדיניים עם הסורים ועם הפלסטינים. "הסיכום, לפיו לא יתקבלו החלטות בקבינט ללא אישורו ותמיכתו של ברק, הוא דרמטי", אומר גורם בסביבתו של ברק. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ברק. בדרך לממשלה
צילום: גיל יוחנן
לבני. עוד 3 סעיפים במחלוקת
צילום: ירון ברנר
מומלצים