שתף קטע נבחר

העימות האחרון: מקיין נאבק לחיים ולמוות

שני המועמדים לנשיאות ארה"ב ייפגשו הלילה לעימות האחרון, שבועיים וחצי לפני הבחירות. עבור מקיין תהיה זו כנראה ההזדמנות האחרונה לבלום את ההידרדרות בסקרים. בקרב הרפובליקנים, יש מי שקורא למקיין להחליף את מנהלי הקמפיין

איור של הסנאטור הרפובליקני ג'ון מקיין לבוש כקאובוי בדרכו לדו-קרב עיטר אתמול (יום ד') את כתבת השער של ה"דיילי ניוז" הניו-יורקי. תחת הכותרת "הקרב האחרון", מכתיר העיתון את העימות השלישי והאחרון בין המועמדים לנשיאות כמאבק על החיים ועל המוות עבור מקיין.

 

מקיין ויריבו הדמוקרטי ברק אובאמה ייפגשו באוניברסיטת הופסטרה בלונג-איילנד שבמדינת ניו יורק בשעה 3:00 לפנות בוקר (שעון ישראל). זו כנראה תהיה ההזדמנות האחרונה של מקיין לבלום את התבוסה המצטיירת ולהפוך את הקערה על פיה, למעט אם יתרחש אירוע יוצא דופן בממדים של קריסת וול-סטריט. 


ההזדמנות האחרונה של מקיין (הקריקטורה ב"דיילי ניוז")

 

הסנאטור הרפובליקני הצליח בעבר לחולל קאמבקים מפתיעים, והוא מאמין ביכולתו לשנות הלילה את דעת הקהל האמריקנית. מקיין ינסה להפוך את הסקרים

שמצביעים על כך שאזרחי ארה"ב כבר נחושים בדעתם לשלוח את אובאמה לבית הלבן.

 

בשלב זה של המירוץ, מוביל אובאמה כמעט בכל המדינות "המתנדנדות" שיכריעו את הבחירות, בהן פלורידה ואוהיו. אם הבחירות היו מתקיימות היום, אובאמה היה זוכה ב-364 אלקטורים, לעומת 174 בלבד למקיין. כדי לנצח בבחירות, מועמד צריך לזכות ב-270 אלקטורים.

 

בשורות הרפובליקנים יש חילוקי דעות קשים לגבי הקמפיין שמוביל מקיין. וויליאם קריסטל, מהפרשנים הבכירים של הימין בארה"ב, כתב ב"ניו-יורק טיימס" שעל הסנאטור לפטר את כל מנהלי הקמפיין שלו. פרד ברנס, העורך של השבועון השמרני "וויקלי סטנדרט", קבע שהמצב "לא יכול להיות יותר גרוע".

 

פיילין: נכס או נטל?

חלק מהפרשנים מייחסים את קריסת הקמפיין של מקיין לבחירה במושלת אלסקה הצעירה, שרה פיילין, לסגניתו. פיילין היתה בימים הראשונים נכס ועם הזמן הפכה לנטל הכבד ביותר של מקיין. אחרים מייחסים את נפילתו לקריסה הפיננסית של בורסת וול סטריט ולתגובות ההיסטריות שבאו בעקבותיה.


קמפיין מסורבל וכושל. מקיין מנסה לגייס תומכים (צילום: AP)

 

מקורבי מקיין הצהירו בפומבי שהם חייבים להעביר את מרכז הכובד של הקמפיין מהכלכלה לאישיות ולניסיון הדל של אובאמה. אולם הציבור השתכנע בשני העימותים הראשונים מההופעה הנשיאותית של אובאמה, והביעו את סלידתם מההשמצות האישיות נגד אובאמה. עיקר הביקורת כלפי הרפובליקנים הופנתה לניסיון של פיילין לקשור אותו למרצה באוניברסיטת אילינוי, ביל איירס, שהיה אנרכיסט בשנות ה-60 ותכנן פיגועים בוושינגטון.

 

הסקרים האחרונים מעמידים את מקיין בפני דילמה לא פשוטה. כיצד ניתן לתקוף אישית את אובאמה ולהציג אותו כחסר ניסיון לטפל בקשיים העצומים שארה"ב ניצבת בפניהם. וכל זאת, מבלי להיראות כמי שנוקט אסטרטגיה של השמצות וקמפיין שלילי.

 

מקיין היה מעדיף להזכיר הלילה את איירס, את הכומר לשעבר של אובאמה, ג'רמיה רייט, ואת התבטאותו האחרונה של הכומר ג'סי ג'קסון על "הציונים". לא ברור אם הוא יעז להעלות את אחד מהנושאים הללו ביוזמתו, מבלי שיישאל על כך בצורה מפורשת על ידי המנחה, בוב שיפר מרשת CBS. לאובאמה, שהשתפשף בבחירות מקדימות מאז פברואר 2007, יש תשובות מוכנות ומשכנעות לכל אחד מהנושאים הללו, שכבר הוכיחו את יעילותן בפריימריז.


פורסם לראשונה 15/10/2008 21:08

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צובר מומנטום. אובאמה
צילום: רויטרס
לילה גורלי. מקיין
צילום: AFP
מומלצים