שתף קטע נבחר

דו"ח: חופש העיתונות בשטחים - מהגרועים בעולם

הארגון הצרפתי "עיתונאים ללא גבולות" הציב את ישראל במקום ה-149 מתוך 160 מדינות עקב היחס שהיא מפגינה כלפי חופש העיתונות בשטחים. עם זאת, הדו"ח מציין כי בכל הנוגע לחרויות העיתונאים בתחומי ישראל - חל שיפור מתמשך

חופש העיתונות שמפגינה ישראל בשטחים הוא מהגרועים בעולם - כך עולה מדו"ח שפרסם הלילה (יום ד') הארגון הצרפתי "עיתונאים ללא גבולות" (RSF). מתוך 160 מדינות שנבדקו, דורגה ישראל בדו"ח במקום ה-149, הידרדרות של 46 מקומות לדירוגה ב-2007. ארה"ב דורגה במקום ה-119.

 

"דמוקרטיות המסובכות בעימותים מחוץ לגבולותיהן, כמו ארה"ב וישראל, מידרדרות בדירוג מדי שנה" צויין בדו"ח אשר מדגיש כי חרף היותה מדינה דמוקרטית, ישראל היא מהמדינות הגרועות בעולם בשמירה על חופש העיתונות באזורים בהם היא נתונה בקונפליקט. לעומת זאת, הדו"ח מציין כי בכל הנוגע לחרויות עיתונאיות שמעניק השלטון הישראלי בתוך גבולות המדינה, חלה השתפרות מתמדת.

 

בנוסף, מציין הדו"ח כי השנה, לראשונה מאז שנת 2003, נהרג עיתונאי פלסטיני מאש כוחות צה"ל. צלם רויטרס פאדל שנאעה, בן 23, נהרג באפריל מפגז שירה טנק של צה"ל לרצועת עזה. בתקרית נפצע גם איש הקול של רויטרס, וואפה אבו מזאיד, בן 25. הפרקליטות הצבאית טענה במהלך חקירת נסיבות התקרית כי החיילים לא יכלו להבחין אם שנאעה אוחז במצלמה או בנשק וכי החלטתם לפתוח באש היתה סבירה.

  

את דו"ח ארגון "עיתונאים ללא גבולות" מובילה איסלנד ואחריה מדורגות עוד 20 מדינות שאינן מסובכות בסכסוכים מחוץ לגבולותיהן. גאורגיה, שדורגה במקום ה-66 ב-2007, צנחה למקום ה-120 השנה בעקבות המלחמה שניהלה עם רוסיה בחבלים הבדלנים אבחזיה ודרום-אוסטיה.

 

בתחתית הרשימה מדורגות ארתריאה, צפו-קוריאה, טורקמניסטן המתוארות על ידי הארגון כ"הגהינום נמשך לעיתונאים בו הציבור מנותק לחלוטין מהעולם וכפוף לתעמולה השייכת לעידן שעבר". עיראק, פקיסטן ואפגניסטן מתוארות כ"אזורים שחורים", בהם מאוימים, נחטפים ונרצחים עיתונאים לעתים קרובות מאוד. סין, איראן וזימבבווה תוארו כמי שממשיכות להקשות מאוד על העבודה העיתונאית.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים