שתף קטע נבחר

אובאמה? מקיין? קליפורניה עסוקה בזכויות הגייז

קליפורניה תעניק את 55 האלקטורים שלה לברק אובאמה - זו עובדה מוגמרת. הקרב האמיתי שמתנהל במדינה הגדולה בארה"ב בימים אלה הוא על זכותם של הומואים ולסביות להינשא. השמרנים הצליחו בחודש האחרון לצבור מומנטום במאבקם לטובת "הצעה 8" האוסרת על נישואים חד-מיניים. הקרב בעיצומו

הקרב הפוליטי האמיתי שיוכרע ב-4 בנובמבר בבחירות בקליפורניה אינו על זהות נשיא ארה"ב הבא, אלא על זכותם של בני אותו מין להינשא. ב"מדינת הזהב" מתנהל בימים אלה קרב ענק על "הצעה 8" לאסור נישואי הומואים ולסביות. הצדדים משגרים אל המערכה תשדירי תעמולה רבים ופעילות השטח נמרצת. עד כה הוצאו על הקמפיין בנושא כ-50 מיליון דולר.

  

קליפורניה תעניק את 55 האלקטורים שלה לברק אובאמה - זו עובדה מוגמרת. המועמדים לנשיאות וסגניהם מגיעים למדינה הגדולה בארה"ב רק כדי לאסוף כסף, לא כדי לשכנע.

 

תושבי קליפורניה אמנם יכריעו בעוד שבועיים בין אובאמה למקיין ועל וצירי הקונגרס, אבל הדיון בהצעה 8 היא זו שמרכזת את מירב העניין. השמרנים תורמים מיליונים לטובת ההצעה ולעומתם התגייסו ידוענים כמו הבמאי סטיבן ספילברג לתרומות למען שיוויון הזכויות של ההומואים והלסביות. 

 

ב-15 במאי פסק בית המשפט העליון של קליפורניה כי זכותם של בני אותו מין להינשא על פי החוקה האמריקנית. בעקבות כך, מיהרו זוגות רבים של הומואים ולסביות להתחתן ובהן גם לוחמת זכויות הלסביות המפורסמת ביותר, הקומיקאית ואשת הטלוויזיה אלן דג'נרס. מסצ'וסטס וקונטיקט הן שתי מדינות נוספות שבתי המשפט העליונים שלהן פסקו כי זכותם של זוגות חד-מיניים להינשא.

 

הפוליטיקאים האמריקנים זהירים יותר. אובאמה ומקיין הודיעו כי הם תומכים בזכויותיהם האזרחיות והכלכליות של זוגות הומואים ולסביות, אך מתנגדים לנישואיהם. שני המועמדים סבורים כי הנושא צריך להיות מוכרע בכל מדינה ומדינה ולא להיות מוכתב מוושינגטון.

 

ערב הבחירות לנשיאות, הופכת קליפורניה לזירת ההתמודדות העיקרית. השמרנים ובכלל זה הכנסיות התגייסו למלחמה בפסיקת בית המשפט העליון ומבקשים להעביר את ההכרעה לציבור כדי שיצביע על הצעת החוק.

 הם הציגו מיליון חתימות הדורשות להעמיד את נישואי הזוגות החד-מיניים להצבעה ב-4 בנובמבר. אם הם יצליחו - תבוטל החלטת בית המשפט העליון וייקטע מסעם של מיליוני הומואים ולסביות לבתי המשפט בקליפורניה.

 

עד לחודש שעבר היה בקליפורניה רוב מוצק המתנגד ל"הצעה 8" ותומך בהשארת פסיקת בית המשפט העליון על כנה. אלא שבינתיים צברו מתנגדי הנישואים החד-מיניים מומנטום ובסקרים האחרונים מסתמן כמעט שוויון בין התומכים והמתנגדים. בשלב זה לא ברור כיצד יוכרע הנושא בקלפי.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אילוסטרציה
צילום: ירון ברנר
מומלצים