שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  יוסי יזרעאלי ינחה כיתות אמן בתמונע

  הבמאי הישראלי ידגים את שיטתו המהפכנית בסדרת מפגשים פתוחים לקהל שייערכו בתיאטרון תמונע, בהשתתפות כמה מבכירי השחקנים בארץ

  תיאטרון תמונע בתל-אביב ייארח את הבמאי יוסי יזרעאלי לסדרה חד פעמית של כיתת אמן. יזרעאלי, הנחשב לאחד הבמאים ואנשי התיאטרון המרכזיים בארץ, חוזר לישראל אחרי שנה של עבודה אקדמית בארה"ב ובמפגשים הוא ידגים באמצעות רשימה מפוארת של שחקנים את שיטת העבודה המהפכנית שלו.

   

  ברשימת השחקנים המשתתפים במפגשים יהיו בין היתר גם יוסי גרבר, יצחק חזקיה, תיקי דיין, איתי טיראן, רמי ברוך, דליה שימקו, אסתי זקהיים, דביר בנדק, דודו ניב, הדס קלדרון וענת עצמון, שידגימו את שיטתו המהפכנית של יזרעאלי, הנחשב לאחד הבמאים המובילים בישראל.


  יזרעאלי. פותח את חדר העבודה בפני הקהל (צילום: מרב יודילוביץ') 

   

  במסגרת כיתות האמן, שיהיו פתוחות לקהל, ידריך יזרעאלי את השחקנים המקצועיים בתמונות מתוך הקלאסיקה העולמית. הסדרה תיפתח ב-14 בנובמבר, במפגש שיעסוק ביצירותיו של סופוקלס "אדיפוס" ו"אנטיגונה" ובהפרשים של שבוע זה מזה יעסקו שאר המפגשים ביצירותיהם של איבסן ("בית בובות"), סטרינברג ("מדמואזל ז'ולי"), לורקה ("חתונת הדמים", "ירמה"), צ'כוב ("השחף", "הדוד ואניה"), שקספיר ("המלט", "המלך ליר"), בקט ("סופמשחק") ופינטר ("לילה"). בתום כל כיתה תינתן לקהל האפשרות לשאלות.

   

  בשיטת יזרעאלי מנחה הבמאי את השחקן לאתר את חומרי המשחק על ידי קריאה שונה של הטקסט הקלאסי המבוססת על איתור תפריט פעולות בעזרת מה שיזרעאלי מכנה כ"ריקוד העקרב". הכוונה להמרת הקריאה הליניארית בקריאה רוחבית, רב כיוונית, שמשחררת את השחקן מחלוקת תכנית, מהרכבת ביוגרפיה לדמות ומעבודה על מצבים ויחסים בין הדמויות. כיתות האמן מיועדות לאנשי תיאטרון אך במקביל גם לקהל צופי התיאטרון.

  זו הזדמנות נדירה למפגש קצת אחר עם אחד היוצרים מעוררי המחלוקת אך גם המשפיעים ביותר על תחומי אמנויות הבמה והתיאטרון בישראל.

   

  יזרעאלי, בוגר האקדמיה המלכותית לדרמה ואוניברסיטת בריסטול שימש בשנות השבעים כמנהלו האמנותי של תיאטרון הבימה. בשנות השמונים ניהל את תיאטרון החאן בירושלים והוזמן על ידי המחזאי ארתור מילר לביים בניו יורק את "ציד המכשפות" בהשתתפות מרטין שין ומייקל יורק. יזרעאלי ביים בתיאטרונים רבים בישראל, בהם הקאמרי, שם העלה את הגרסה הראשונה למחזה "עוץ לי גוץ לי", בתיאטרון גשר ("מדמואזל ז'ולי"), בתיאטרון החאן ("שש דמויות מחפשות מחבר" ו"דון פרלימפלין ואהבתו לבליסה בגן ביתו") ואת האירוע הבימתי "צור וירושלים" שעלה על במת תיאטרון בית ליסין.

   

  בשנה שעברה ביים כמתנת פרידה מהחוג לתיאטרון באוניברסיטת תל-אביב, שם שימש במשך ארבעה עשורים כמרצה מן המניין, את "המלך ליר", בהשתתפות בוגרי החוג לדורותיו. רשימת הפרסים בהם זכה כוללת בין היתר שלושה פרסי כינור דוד לבימוי ומדליית איבסן מטעם עיר הולדתו של המחזאי הנורבגי.

   

   

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  יזרעאלי. יבצע את ריקוד העקרב
  צילום: נעה שילר
  לאתר ההטבות
  מומלצים