שתף קטע נבחר

מחקר: מקיין מפסיד במלחמה על התקשורת

המועמד הרפובליקני נתקל בסיקור עיון בשבועות האחרונים של המירוץ לנשיאות. המשבר הכלכלי עשה את שלו ומקיין זוכה בעיקר לכתבות בעלות אופי שלילי

אם הבחירות היו נערכות מעל כותרות העיתונים - אובאמה היה כנראה מנצח. מחקר חדש חושף כי המועמד הרפובליקני לנשיאות ארה"ב, ג'ון מקיין, נאבק במבול של סיקור תקשורתי שלילי בעוד יריבו הדמוקרטי, ברק אובאמה, מוצג באור חיובי לרוב.

 

ממחקר שפרסם אתמול (יום ד') "הפרויקט למצוינות בעיתונות" עולה כי מרבית הכתבות על מקיין שפורסמו בששת השבועות מאז ועידת הרפובליקנים, היו בעלות אופי שלילי - ורק 14 אחוזים מהן הציגו את המועמד באור חיובי. תדמיתו של המועמד הדמוקרטי עומדת בניגוד מוחלט לזו של מקיין: רק 29 אחוז מהידיעות נקטו בגישה עוינת, בעוד 36 אחוז נחשבות כאוהדות.

 

המחקר, שבדק 857 כתבות מ-43 כלי תקשורת, מצא עוד כי הסיקור התקשורתי של אובאמה מיד לאחר ההכרזה עליו כמועמד בוועידה הדמוקרטית, היה שלילי יחסית - אך הלך והשתפר ככל שניכרה הצלחתו בסקרים. מקיין, לעומת זאת, התחיל ברגל שמאל, אך הסיקור אודותיו הידרדר לאחר שממדי המשבר הכלכלי החלו להתברר.

 

ניסיונותיו של מקיין להסית את תשומת הלב מן הכלכלה הדואבת ולהפנותה לעבר אובאמה, הצליחו אמנם לפגוע ביריבו, אולם הנפגע העיקרי מן התהליך היה בסופו של דבר המועמד הרפובליקני עצמו.

 

ומה עם המועמדת לתפקיד הסגנית? מתברר כי הסיקור התקשורתי של מושלת אלסקה, שרה פיילין, התחיל בנימה חיובית, אבל מהר מאוד שקע והידרדר. 39 אחוזים מהכתבות על פיילין נקטו בנימה ביקורתית בעוד 28 אחוזים בלבד סיקרו לטובתה. שליש מן הכתבות לא נטו לכאן או לכאן.


מי אהוד יותר? מקיין ואובאמה (צילום ארכיון)

 

גם בסקרים - אובאמה מוביל

מסקר שנערך אתמול בארצות הברית עולה כי התמיכה במועמד הדמוקרטי לנשיאות הולכת וגדלה, ועומדת כעת על יתרון של 10 אחוזים על-פני יריבו הרפובליקני, ג'ון מקיין. סקר של מכון זוגבי עבור סוכנות הידיעות "רויטרס", שנתוניו נאספו במהלך שלושת הימים האחרונים, קובע כי אובאמה זוכה ל-52 אחוזי תמיכה, בניגוד ל-42 להם זוכה מקיין.

 

מדובר בסקר השלישי ברציפות בו מגדיל אובאמה את הפער לטובתו. ביום שני האחרון עמד יתרונו על ששה אחוזים, ואילו אתמול עלה הפער לשמונה. מדובר בחדשות מצוינות לאובאמה, שכן מדובר בישורת האחרונה של מסע הבחירות, פחות משבועיים לפני היום הגורלי. מדובר גם בפעם הראשונה בה הפער בין אובמאה למקיין גדל במספר דו-ספרתי. עד כה נע ההבדל בין השניים בין 2 ל-6 אחוזים, עד שעלה וקבע שיא חדש.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
חביב התקשורת. אובאמה
צילום: AFP
מוצג באור שלילי. מקיין
צילום: AP
מומלצים