שתף קטע נבחר

שוטרים פינו את מאחז פדרמן, ועצרו ארבעה

לאחר השעה 1:30 בלילה פשטו כוחות מג"ב, משטרה וצה"ל על הבית. במהלך הפינוי נעצרו ארבעה חשודים ואדם נוסף עוכב לחקירה. אלישבע פדרמן: "הרס את כל הבית, ולקחו אותי ואת הילדים לתחנת המשטרה"

כוחות גדולים של משטרה מג"ב וצה"ל הרסו הלילה (יום א') את מאחז פדרמן בחברון. לאחר השעה 1:30 הגיעו הכוחות לאזור שבו מתגוררות משפחות פדרמן ותור. במהלך הפינוי נעצרו ארבעה חשודים. פדרמן חשוד שתקף שוטר ושבר את ידו של השוטר. בעצורים, שתי צעירות שלטענת המשטרה ניסו להצית ניידת. אדם נוסף עוכב לחקירה.

 

אשתו של נועם פדרמן, אלישבע, סיפרה ל-ynet על השתלשלות האירועים: "זה היה מוצ"ש רגיל. ניקינו אחרי השבת. תשעת הילדים הלכו לישון. סיימתי עבודה ללימודים, נועם עבד על המחשב, ופתאום שמענו כלבים נובחים. קיבלנו טלפון שכוחות רבים נמצאים בדרכם אלינו. נועם יצא לראות מה קורה, ואז זינקו עליו יס"מניקים, ומאז לא ראיתי אותו.


הבית ההרוס במאחז פדרמן (צילום: נדיה מטר)

 

"ראיתי נהרות של מדים שחורים, נעלתי את הדלת, אך הם פרצו לבית, שברו את החלונות וכל זה בלי שום התראה מוקדמת. הילדים התעוררו ובאו לחדר שלי. שלושה ילדים בני 6, 8 ו-12, שאלו אותי מה לעשות. אמרתי להם ללכת לגבעת החרסינה לדפוק על דלתותיהם של אנשים טובים שיקחו אותם לסבא וסבתא בקריית ארבע".

  

עוד היא מספרת: "הם שפכו את כל תכולת הבית. מה שהיה בארונות - ספרים, בגדים, כסף. הוציאו אותנו בכוח מהבית ולקחו אותנו לצומת גוש עציון. הם אמרו שכולנו עצורים. אני ועוד שישה ילדים בני שנה, 3, 9, 14, 16 ו-17. הרסו את כל הבית וניתקו אותו מהגז. לאחר כמה שעות הם אמרו שאנחנו לא עצורים ואיפשרו לי לחזור לבית כדי לקחת את האוטו. ראיתי את ההרס המוחלט במקום והם אמרו לי 'תקחי מה שאת רוצה'. 18 שנות נישואים מקופלים תחת ההריסות. אפילו מטרנה לא היה לי לקחת לתינוקת. את הבת הגדולה הם לקחו לתחנת המשטרה והיא נעצרה, לאחר שידה נשברה". במשטרה אומרים שעל פניו נראה שלא מדובר בשבר. עם זאת, חובש יגיע לתחנה ויבדוק אותה.

 

משפחת פדרמן מתגוררת במקום שנתיים וחצי. לדברי התושבים, החווה מאויישת כבר 11 שנה. אלישבע פדרמן אומרת כי לא היה מניע חוקי לפינוי: "עשר שנים יש חזקה על הקרקע. אף ערבי לא בא וביקש אותה. פתחנו בהליכים משפטיים ושילמנו הרבה כסף. איך הם עושים את זה בלי התראה. אני מקווה שהקב"ה ייתן לנו כוח לחזור. אין לנו עכשיו רכוש. אנחנו יכולים להקים שם אוהל. אין לנו מה להפסיד".    

 

פעילי ימין קיצוני אמרו בעקבות פינוי המאחז הלילה: "הצבנו תג מחיר לפינוי. גרמנו נזק לתשעה קברים פלסטינים בבית הקברות בחברון, ניקבנו צמיגים לכלי רכב פלסטיניים ויידינו אבנים לעבר כוחות הביטחון ולעבר פלסטינים באזור".

 

ארגון זכויות האדם ביש"ע אומר בתגובה: "יצא המרצע מהשק. כניסת המשטרה הפלסטינית לחברון נועדה לפנות את כוח האדם של צה"ל ומשטרת ישראל ממשימות של הביטחון והצלת חיים למשימות של יהודים מביתם והריסת חייהם. מחריד מה שממשלה מושחתת מסוגלת לעשות גם בפרפורי הגסיסה שלה. קציני צה"ל ומג"ב שפיקדו על ההריסה כגנבים בלילה ללא צו, ייתבעו אישית על מעשיהם".

 

צה"ל פינה בסוכות שלושה מאחזים שהוקמו אתמול על-ידי פעילי ימין: מעלות חלחול, בין כרמי צור לקריית ארבע, רכס מיגרון, ליד מאחז מיגרון בבנימין ורכס סלע סמוך להתנחלות ברכה שבשומרון. באותן נקודות היו מספר מתנחלים. כאשר הוצג להם צו שטח צבאי סגור, הם עזבו את המקום והפינוי עבר ללא אירועים חריגים. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דן בלילטי
נועם פדרמן
צילום: דן בלילטי
מומלצים