שתף קטע נבחר

חברה קדישא: הרוג תאונת המטוס לא ייקבר בארון

בני משפחתו של מנחם בן-זכריה מנתניה שנהרג בתאונת המטוס, ביקשו לקבור את חלקי גופתו בארון - אך חברה קדישא מתנגדת בשל סיבות הלכתיות ולדברי המשפחה מציעה "לשים בובה" . האחות: "אם יסרבו לקבור - ניקח את הארון הביתה"

מחלוקת קשה בין חברה קדישא למשפחתו של מנחם (מני) בן-זכריה מנתניה, שנהרג ביום שישי בהתרסקות מטוס קל סמוך למושב בצרה בשרון, מונעת את קבורתו. בני משפחתו מבקשים לקבור את חלקי גופתו בארון, אך חברה קדישא מסרבת לכך בתוקף, ודורשת לקבור אותו בתכריכים. הרב הראשי, הרב שלמה עמאר, מנסה למצוא פתרון לנושא ובמקביל פועלת בנושא ראש העיר, מרים פיירברג.

 

"הם אמרו לנו שזה נגד ההלכה ושבמקום זה הם יסדרו אותו - וישימו בובה", אמרה היום (א') ל-ynet אחותו של מנחם, חבי. "לא מספיק הסבל שאנחנו עוברים, הם עוד מענים אותנו ומוציאים לנו את הנשמה. במקום שנתכונן לשבעה, אנחנו

 צריכים להתעסק בנושא זה ולהילחם כדי שמני ייקבר בכבוד. זו בושה למדינת ישראל שאלו שירותי הקבורה שלה".

 

מצבן של ארבע הגופות של הטייסת ושלושת החברים שהיו על המטוס - היה קשה. בחברה קדישא הסבירו למשפחה כי אין זה נהוג לקבור את שרידי גופתו בארון מבחינה הלכתית. "יושב לפנינו רב, מתרווח על כורסתו ומבטיח לנו שהם יסדרו אותו ושיהיה בסדר", אומרת האחות חבי. "שאלתי אותו 'ומה אם אמי, שלא יודעת את כל הפרטים, תבקש לחבק את אחי?' הוא ענה לי 'זו בעיה שלכם'".

 

לדברי האחות, מבירור שעשו בני המשפחה עלה שבכוונת חברה קדישא לקבור את חלקי הגופה יחד עם בובה. "לא אתן שדבר איום שכזה יקרה. אח שלי יקבל את הכבוד הראוי לו ואם הם יסרבו לקבור אותו בארון, אנחנו נביא אותו בארון הביתה, נשים אותו בבית ונשב שם. מהבוקר אנחנו על הרגליים, עוסקים רק בזה. הם פשוט מענים אותנו".

 

הרב הראשי של נתניה אמר שנציג רשמי של חברה קדישא ראה את הגופה - והיא שלמה - ולכן אין צורך בארון.

 

חבי מותחת ביקורת קשה על ההתנהלות של חברה קדישא בנתניה. "בושה למדינת ישראל שככה מתנהגים. בגלל שהם מונופול שחי על חשבוננו, הם מרשים לעצמם לעשות מה שהם רוצים. לצערי זו מדינת ישראל שלנו".

 

דוד לוין מחברה קדישא בנתניה, אמר בתגובה: "המשפחה באה לחברה קדישא בדרישה, ולא בבקשה, לקבור בארון. אנחנו סירבנו. אנחנו פועלים על-פי ההלכה ולפי כללי ההלכה לא קוברים בארון. התייעצנו גם עם הרב הראשי של נתניה, שאישר את החלטנו ואמר גם הוא כי יש לנהוג על-פי ההלכה. לפי מה שהבנו, יש גופה וגם אם היא לא שלמה - ניתן לעטוף אותה ביותר תכריכים ולבצע את הקבורה בצורה מכובדת".

 

עוד אמר לוין: "ניסינו ללכת לקראת המשפחה, ביקשנו לשבת עם המשפחה ולמצוא פתרון ביחד, להסביר להם מה אנחנו מסוגלים לעשות. אנחנו לא נגד המשפחה, אלא בעדה. אנחנו ברורים ונחרצים בעניין הזה, כי אנחנו ארגון ציבורי ואי אפשר שכל אחד יבקש מה שהוא רוצה. אנחנו נשמח להיפגש עם המשפחה ברוח טובה, מפוייסת ולהציע להם פתרונות".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום רפרודוקציה: ג'ורג' גינסברג
מנחם בן זכריה. נהרג בהתרסקות
צילום רפרודוקציה: ג'ורג' גינסברג
שרידי המטוס
צילום: עידו ארז
מומלצים