שתף קטע נבחר

גורם במטה מקיין: פיילין מתנהגת כמו דיווה

מתרבים הדיווחים על חילוקי דעות וריבים בין המועמד הרפובליקני לנשיאות לסגניתו. אנשי מקיין: שרה פיילין חורגת מהמסרים שנקבעו ופועלת לביצור מעמדה כמנהיגה הבאה של המפלגה

תשעה ימים לפני הבחירות, פורצות החוצה המריבות בתוך הקמפיין של ג'ון מקיין, סימן מובהק לתחושת הכישלון שבפתח. העיתון "ניו יורק טיימס" הקדיש היום (א') לנושא כתבה במגזין סוף השבוע שלו ורשת סי-אן-אן ציטטה מקור במטה מקיין שהאשים את שרה פיילין שהיא מתנהגת כמו "דיווה" ומתעלמת מהקו של מטה המועמד הרפובליקני לנשיאות.

 

מקורבי פיילין הגיבו כי אנשי מקיין מסתירים אותה מהתקשורת ומונעים ממנה להופיע ולהעביר את המסרים שלה. אין תקדים במערכות הבחירות האחרונות למועמד לסגן נשיא שלא מנצל את תוכניות המלל של רשתות הטלוויזיה ביום ראשון להעברת מסרים. פיילין לא הופיעה בשום תוכנית כזו והיא אינה רשומה להופיע אפילו ביום ראשון הבא, יומיים לפני הבחירות.


פיילין בקרב תומכים באיווה, אתמול (צילום: AP)

 

אנשי מקיין טענו שפיילין חרגה כמה פעמים מהמסר שנקבע ותהו אם מדובר במקריות או במשהו מכוון. פיילין השמיעה דעה עצמאית בפעם הראשונה לאחר שהתברר שמטה מקיין החליט להפסיק להשקיע מאמץ במדינת מישיגן. היא דרשה לחזור ולטפל בפרשת הכומר ג'רמיה רייט - בניגוד לעמדתו של מקיין בנושא.

 

"היא פרימדונה"

"היא דיווה. היא לא מקבלת עצות מאף אחד. אין לה יחסי אמון עם אף אחד מאיתנו. היא משחקת למען העתיד שלה כמנהיגה העתידית של המפלגה. זכור שפרימדונות סומכות רק על עצמן, והן רואות בעצמן מצוידות בכל החכמה", אמר יועץ של מקיין לרשת סי-אן-אן.

 

למרות כל הפרסומים והסקרים אמר הבוקר ג'ון מקיין בראיון לתוכנית "פגוש את העיתונות" של אן-בי-סי: "סגרנו פערים השבוע ונמשיך לסגור את הפער בשבוע הבא. אנחנו בתחרות במדינות המתנדנדות. אני סומך על החושים שלי ועל ההתלהבות שאני חש בשטח". באשר לסקרים האחרונים אמר: "אני לא מאמין להם. זהו מרוץ מאוד צמוד ואני מאמין שאנצח".


ג'ון וסינדי מקיין. "לא מאמין לסקרים" (צילום: רויטרס)

 

האם מקיין באמת יכול לנצח בבחירות ביום שלישי הבא? צ'ארלי קוק, אחד הפרשנים המוערכים באמריקה כתב ב"נשיונל ג'ורנל" כי "ברור שהבחירות לנשיאות עשויות לשנות כיוון ולהסתיים בניצחון של מקיין. אבל בשלב הזה, הוא יצטרך ליהנות ממשהו דרמטי כדי שזה יקרה".

 

קרל רוב: הבחירות בכיס של אובאמה

קרל רוב, האסטרטג הפוליטי של ג'ורג' בוש, מתח הבוקר בהופעה ב"פוקס" ביקורת על הפער הגדול בין סקרים המצביעים על פער קטן בין אובאמה לבין מקיין, לבין אלו המצביעים על פער של עד 13 נקודות. רוב מתח ביקורת על הסקרים המצביעים על פער גדול, אבל גם הוא הבהיר שכדי שלמקיין יהיה סיכוי לנצח, הפער חייב להיות לא יותר מ-1-4 נקודות לטובת אובאמה.

 

למרות הביקורת שלו, קרל רוב מצייר מפת אלקטורים המעניקה לאובאמה יותר מ-270 האלקטורים הנדרשים כדי לנצח בבחירות. על פי המפה של רוב יש לאובאמה 317 אלקטורים ולמקיין 157 אלקטורים בלבד.

 

לפי המפה של האסטרטג הרפובליקני הנחשב, מדינת אינדיאנה - שבוש ניצח בה לפני ארבע שנים - עברה לקראת סוף השבוע לאובאמה. לקראת הבחירות הקודמות לנשיאות היו בה לפי הסקרים 37 אחוז דמוקרטים ו-37 אחוז רפובליקנים. לקראת הבחירות הנוכחיות שמרו הדמוקרטים על 37 אחוז ואילו מספרם של אלו המצהירים על עצמם כרפובליקנים ירד ל-27 אחוז בלבד.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
שרה פיילין. דיווה? פרימדונה?
צילום: AP
לפי החישוב של קרל רוב, לאובאמה 317 אלקטורים
צילום: AP
מומלצים