שתף קטע נבחר

סקר מכון "דחף": קדימה 29 מנדטים, הליכוד 26

בסקר שמפרסם הבוקר "ידיעות אחרונות" מתברר שהקרב על ראשות הממשלה צמוד. קדימה עם ציפי לבני מובילה על פני הליכוד בראשות נתניהו. העבודה מתרסקת ל-11 מנדטים. ש"ס עלולה להיחלש. הגמלאים מתנדנדים על אחוז החסימה

יו"ר קדימה, ציפי לבני, קוטפת את פירות הודעתה שלא תיכנע לסחטנות. סקר "ידיעות אחרונות" שערך מכון "דחף", המתפרסם הבוקר (יום ב') מגלה כי אם הבחירות היו מתקיימות היום, היתה לבני מובילה את קדימה לניצחון עם 29 מנדטים. בכך תשמור קדימה על כוחה בכנסת הנוכחית.

 

עם זאת, הקרב צמוד מאוד, והליכוד עם נתניהו בראשו מקבל 26 מנדטים, לעומת 12 שקיבל בבחירות הקודמות. עוד לפני בחירתה, הסתמנה ציפי לבני לפי הסקרים כמועמדת היחידה בקדימה המסוגלת לנצח את נתניהו. העבודה עם אהוד ברק מתרסקת ל-11 מנדטים בלבד, לעומת 19 בכנסת הנוכחית.

 

הולכים לבחירות - דיווחים אחרונים:

מנהרת הזמן
לבני נכשלה, כמו פרס / ירון דרוקמן
כישלונה של ציפי לבני במלאכת המרכבה הוא השני בתולדות המדינה. בפעם הקודמת היה זה שמעון פרס, אליו היא עולה היום לרגל. תזכורת למה שרבין כינה "התרגיל המסריח", ונגמר ב"אברשה, חזור הביתה" של שמיר
לכתבה המלאה

 

הסקר נערך אתמול בקרב 500 איש המהווים מדגם מייצג של האוכלוסיה הבוגרת בישראל. טעות הדגימה המירבית היא 4.5 אחוזים. 

 

נראה כי ש"ס, שלא קיבלה את הצעותיה של לבני, עוד עלולה להצטער על זה. לפי הסקר הנוכחי, היא נחלשת ל-11 מנדטים (לעומת 12 בכנסת הנוכחית). במקרה שכזה, כוח המיקוח שלה עוד יירד. הגמלאים, כיום שבעה חברי כנסת, מגרדים את התחתית ומתנדנדים על גבול אחוז החסימה - שני מנדטים בלבד. גם הירוקים במצב דומה. מרצ מתחזקת מחמישה מנדטים כיום לשישה על-פי הסקר הנוכחי. גם יהדות התורה מתחזקת במנדט - לשבעה.

 

ישראל ביתנו, בראשות אביגדור ליברמן, תיחלש מ-11 מנדטים כיום, לתשעה לפי סקר "דחף". המפלגות הערביות ישמרו על כוחן - 10 מנדטים. האיחוד הלאומי-מפד"ל נחלשים מתשעה מנדטים כיום לשבעה, לפי התחזית.

 

מתכוננים לבחירות

אתמול התייצבה לבני אצל נשיא המדינה, שמעון פרס, והכריזה שלא הצליחה להקים ממשלה. אחר כך, נשאה דברים: "בעיני, ראש ממשלה נבחר כדי לקדם את ענייניה של המדינה קודם כל, בעיני אם מישהו מוכן למכור את מה שהוא מאמין בו בשביל כיסא, הוא לא ראוי לשבת עליו. זה לא סוד שהציבור בישראל מאס בפוליטיקה. אני מכירה היטב את המגרש הפוליטי, ובוחרת להתנהל בו בדרכי, ואת הדרך של כל אחת ואחד מאיתנו, ישפוט הציבור".

 

בקדימה מנסים לשמור על המומנטום ומקדמים בחירות בזק. סיעת קדימה הודיעה שתגיש הצעת חוק שלפיה ייערכו הבחירות לכנסת בתוך 90 יום. זאת, במקום 111 ימים כפי שעשויים להיות במידה והכנסת לא תפזר את עצמה.יו"ר סיעת קדימה, ח"כ יואל חסון, יבקש מוועדת הכנסת לקצר את הליכי החקיקה ואת תקופת הצינון הנדרשת לחוק חדש המונח על שולחן הכנסת.

 

גם בליכוד מאיצים את ההיערכות. בכירים בליכוד העריכו כי הפריימריז על מקום ברשימת הליכוד לכנסת יתקיימו בחודש דצמבר. נתניהו מעוניין בכמה שריונים, נושא שעורר בעבר את זעמם של רוב חברי הכנסת בסיעה המתנגדים לכך.  

 

בחודשים האחרונים הועלו שמות רבים שאותם מעוניין נתניהו להביא לליכוד, ובראשם - הרמטכ"ל לשעבר משה (בוגי) יעלון והשר לשעבר דן מרידור. כמו כן הועלו שמותיהם של אנשי עסקים שונים ודמויות ציבוריות אחרות. נושא השיריונים נחשב רגיש בליכוד והוא מצריך שינויי חוקה. הדבר יכול להצית מאבקים סוערים בשורות המפלגה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מובילה. ציפי לבני
צילום: גיל יוחנן
צילום: AFP
כמעט תיקו עם לבני
צילום: AFP
העבודה מתרסקת עם ברק
צילום: גיל יוחנן
כמעט נמחקים. הגמלאים
צילום: ירון ברנר
מומלצים