שתף קטע נבחר

ניצחון בעליון למרזל: יצעד עם דגל באום אל-פחם

בית המשפט אישר לפעילי הימין הקיצוני לקיים תהלוכה בעיר הערבית, אבל לא במרכזה. איתמר בן-גביר: "נקבע שחייבים לתת לאנשי הימין את אותן הזכויות של השמאל". ראש העיר אום אל-פחם: לעצור את ההתגרות הזו

פעילי ימין קיצוני יוכלו לקיים תהלוכת דגלים באום אל-פחם - כך אישר היום (ד') בית משפט העליון. על פי ההחלטה, התהלוכה באום אל-פחם תתקיים לאחר הבחירות לרשויות המקומיות, שיתקיימו ב-11 בנובמבר.

 

בית המשפט דן בעתירתם של ברוך מרזל ואיתמר בן-גביר, שביקשו לערוך את התהלוכה באום אל-פחם. השופטים

 קיבלו את החלטתם, לאחר שהמשטרה הסכימה לעריכת המצעד במסלול אחר ולא במרכז העיר.

 

במהלך הדיון טענה הפרקליטות, כי זו חלופה מאוד סבירה וכי בעקבות הפרסומים השונים בדבר העתירה, הצטבר מידע אצל גורמי הביטחון על הסיכון שבעניין. השב"כ אף המליץ למשטרה לסגת גם מעניין החלופה, בשל חשש ממשי שהאירוע יוביל להתלהטות יצרים, לא רק באום אל-פחם אלא גם במקומות אחרים בארץ. לדברי הפרקליטות, החלופה נותנת מענה גם לצרכי העותרים וגם לשמירה על הביטחון.

 

בן-גביר אמר כי בית המשפט החליט בדיון הקודם, כי המשטרה חייבת לתת לעותרים לצעוד בתוך אום אל-פחם. לדבריו, אין להיכנע לאיומי הטרור והאלימות וכמו שבמצעד הגאווה יכלו להביא אלפי שוטרים לשמור על הסדר, כך גם במקרה זה.

 

במהלך הדיון העיר השופט אדמונד לוי לנציגי הפרקליטות: "אתם זוכרים שאום אל-פחם זה בשטח השיפוט של מדינת ישראל".

  

לאחר הדיון אמר בן גביר ל-ynet: "אנחנו מאוד מרוצים מההחלטה. בית המשפט אמר בצורה מפורשת שחייבים לתת לאנשי הימין את אותן זכויות של אנשי השמאל. אנחנו בעוד כמה שבועות נצעד בתוך העיר אום אל-פחם עם דגלים, כדי להעביר לכולם שמדינת ישראל שלנו". מרזל הוסיף: "זכינו בניצחון גדול. אום אל-פחם היא בתוך שטח המדינה ונוכל להניף דגלים גם שם".

 

"נממש את זכותנו להגנה"

מנגד, בעיר הערבית יצאו נגד ההחלטה. ראש עיריית אום אל-פחם, השייח' האשם עבד אל-רחמן, אמר: "מספיק מה שקרה בעכו ומה שקרה ב-2000. לעשות שלום לוקח הרבה זמן, אך מלחמה עושים בדקה. חפשו דרך לחיות ולא דרך איך לטרפד את החיים.

 

עבד אל-רחמן הוסיף: "אני פונה לכל אדם שיכול לעצור את ההתגרות הזאת. אני גם פונה לאנשי הימין ומזמין אותם לאום אל פחם. בואו לכאן בצורה ספונטנית, תרבותית. בואו ותבקרו, אני אלווה אתכם, אך אל תתגרו. ככה לא בונים

 עתיד ולא בונים חיים". תושבים בעיר הוסיפו: "הקטסטרופה כבר בדרך, זה לא טוב ולא בריא".

 

מי שעוד מתנגד לקיום המצעד הוא יו"ר בל"ד, ח"כ ג'מאל זחאלקה, אמר כי בג"ץ נתן הכשר לפרובוקציה גזענית. "גזענות היא מעשה פלילי שכרוך בעונש, ולא צורה של חופש ביטוי. עצם ההחלטה נותנת לגיטימציה לעמדות גזעניות של יורשי כהנא, שהוצאו מחוץ לחוק. אנו נממש זכותנו להגן על אום אל-פחם בפני גזענים ופאשיסטים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
מרזל ובן-גביר. בקרוב באום אל-פחם
צילום: גיל יוחנן
צילום: חגי אהרון
זחאלקה. בג"ץ נתן הכשר לפרובוקציה
צילום: חגי אהרון
מומלצים