שתף קטע נבחר

המשבר הסתיים: האוניברסיטאות ייפתחו ביום א'

ראש הממשלה זימן את שרי החינוך והאוצר לדיון מיוחד בלשכתו, ובסיומו הוחלט כי התוספת התקציבית לאוניברסיטאות תעמוד על 465 מיליון שקלים. בנוסף, יוקצה סכום של 50 מיליון שקלים לצורכי פיתוח, שתעביר המדינה

שנת הלימודים באוניברסיטאות ובמוסדות להשכלה גבוהה תיפתח ביום ראשון כסדרה. זאת בעקבות דיון פסגה מיוחד שכינס ראש הממשלה, אהוד אולמרט, היום (ה') בלשכתו.

 

ראש הממשלה הכריע בישיבה עם שרי האוצר והחינוך כי התוספת התקציבית שתועבר לאוניברסיטאות תעמוד על 465 מיליון שקלים. בנוסף, יוקצה סכום של 50 מיליון שקלים לצורכי פיתוח, שיושלם על ידי המדינה, בכפוף לתוכנית שיגישו ראשי המוסדות להשכלה גבוהה ובפיקוחה של שרת החינוך.


הדיון בלשכת ראש הממשלה (צילום: משה מילנר לע"מ)

 

אולמרט אמר בסיכום הדיון: "הממשלה רואה חשיבות רבה בהשכלה הגבוהה, בטיפוח המצוינות בחברה הישראלית, ובהחזרת מדענים וחוקרים הנמצאים במוסדות אקדמאיים ברחבי עולם". בפגישה השתתפו גם יו"ר ועד ראשי האוניברסיטאות פרופ' מנחם מגידור, נשיא אוניברסיטת בר-אילן פרופ' משה קווה, יו"ר הוועדה לתכנון ולתקצוב פרופ' שלמה גרוסמן ומנכ"ל הות"ת סטיבן סתיו.

 

יו"ר התאחדות הסטודנטים, בועז טופורובסקי, אמר לאחר קבלת ההחלטה: "אנו שמחים ששנת הלימודים נפתחת כסדרה ושהוחזרו חלק מהתקציבים של ההשכלה הגבוהה שקוצצו בשנים האחרונות. אני מקווה שכעת ניתן יהיה למצוא פתרון ארוך וכולל למערכת".

 

מוועד נשיאי האוניברסיטאות (ור"ה) נמסר: "אנו מודים לראש הממשלה ומעריכים את התערבותו לפתרון המשבר. אנו מצפים להודעה רשמית משר האוצר שתאשר את ההסכם שהושג".

 

בפתח הפגישה, אמר אולמרט כי "המשא ומתן צריך להתנהל בין הצדדים בלי מעורבותי. עם זאת זומנה הפגישה היום כדי לקבל החלטה. אני מבין את הבעיות הקיימות, אך הסטודנטים בכל המוסדות בישראל צריכים לפתוח ביום א' את שנת הלימודים".

 

אתמול פוצצה הפגישה בין נציגי האוצר וראשי מערכת ההשכלה הגבוהה, כ-30 דקות לאחר שהחלה, בעקבות טענת נציגי האוצר כי נשיאי האוניברסיטאות העלו את רף דרישותיהם. בתום הפגישה דיווחו הצדדים כי הפערים גדולים מאוד ובלתי ניתנים לגישור. נציגי האקדמיה אף טענו, כי שר האוצר לא הופיע לפגישה, למרות שהובטח להם כי ישתתף בה,

 אולם במשרד האוצר הכחישו זאת.

 

לאחר פיצוץ הפגישה, אמר ל-ynet יו"ר ועד ראשי האוניברסיטאות, פרופ' מנחם מגידור, כי "הממשלה מתעללת בסטודנטים וחונקת את ההשכלה הגבוהה". הוא הוסיף כי "משרד האוצר לא הביא שום דבר שיכול לפתור את הבעיות הבוערות של ההשכלה הגבוהה, ובראשן איכות ההוראה, המחקר והשירות לסטודנטים".


פורסם לראשונה 30/10/2008 12:22

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אולמרט. דיון בלשכתו
צילום: גיל יוחנן
מומלצים