שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  "האפיפיור שוקל להקפיא הקדשתו של פיוס ה-12"
  משלחת רבנים שנועדה היום בוותיקן עם האפיפיור הודיעה כי בנדיקטוס ה-16 אמר להם כי הוא "ישקול ברצינות" להקפיא את הליך הפיכתו של פיוס ה-12, האפיפיור מתקופת השואה, לקדוש. זאת, כל עוד ארכיוני הכנסייה המתעדים את תקופת כהונתו של פיוס ה-12 לא נפתחו בפני היסטוריונים

  האפיפיור בנדיקטוס ה-16 הודיע היום (ה') למשלחת רבנים יהודים כי הוא "שוקל ברצינות" להקפיא את הליך הכתרתו של האפיפיור פיוס ה-12 לקדוש - לפחות עד אשר ניתן יהיה לפתוח את ארכיוני הכנסייה מתקופת השואה בפני חוקרים והיסטוריונים.

   

  התנהלותו של פיוס ה-12 בתקופת השואה זכתה לביקורת חריפה בשנים שלאחר מלחמת העולם השנייה. במרכז הביקורת הטענה בדבר שתיקתו - ובהתאם, שתיקת מדינת הוותיקן - אל מול השמדת היהודים באירופה על ידי המשטר הנאצי, והחלטתו שלא לנקוט צעדים משמעותיים כדי להביא למניעתה. אל מול הביקורת, ישנם רבים בוותיקן שהגנו על פיוס ה-12 והתנהלותו. 

   

  מוקדם יותר היום דחה הוותיקן את דרישתם של ארגונים יהודיים לפתוח לאלתר את ארכיוני הכנסייה הסודיים על תקופת כהונתו של האפיפיור פיוס ה-12. לטענת הוותיקן, פתיחת הארכיונים לחוקרים והיסטוריונים תתאפשר רק תוך שש עד שבע שנים.

   

  דובר הוותיקן, הכומר פדריקו לומברדי, אמר כי הדרישה לפתוח לחוקרים את ארכיוני הכנסייה מתקופת המלחמה הן "מובנות", אך הבהיר היום כי קיטלוגם של כ-16 מיליון מסמכים היא מלאכה שצפוייה לארוך לפחות שש שנים.

   

  הרב דוד רוזן, שעמד בראש משלחת יהודית שנפגשה עם האפיפיור הבוקר, אמר כי הנושא עלה לאחר הנאומים הרשמיים שנישאו בפגישה. "חבר משלחתנו ביקש מהאפיפיור לא להתקדם בהליך הפיכתו של פיוס ה-12 לקדוש עד שהארכיונים לא ייפתחו בפני חוקרים לצורך מחקר היסטורי אובייקטיבי, והאפיפיור אמר 'אני אבחן זאת, אני אשקול זאת ברצינות'", אמר רוזן לעיתונאים.

   

  בחודש שעבר טען האפיפיור בנדיקטוס ה-16 כי פיוס ה-12 לא חסך במאמצים להצלת יהודים במלחמת העולם השנייה. לדברי בנדיקטוס ה-16, פיוס ה-12 הפגין "אומץ לב" בניסיון להציל יהודים בשואה, ומטבע הדברים נאלץ לעשות זאת מאחורי הקלעים "בשקט ובסתר". בנדיקטוס ה-16 אמר, כי "מתי שרק היה אפשרי הוא לא חסך במאמצים להתערב לטובתם". הוא הוסיף, כי פיוס ה-12 נאלץ לסייע בסתר, "משום שרק בדרך הזאת ניתן היה להימנע מהגרוע מכל ולהציל כמה שיותר יהודים".

   

  סוגיות מעמדו של פיוס ה-12 ועמדת הוותיקן בתקופת מלחמת העולם השנייה, עמדה מאז ומעולם כצל מעל היחסים הדיפלומטיים בין ישראל והוותיקן. לפני כשבועיים, הודיע קרדינל בכיר בוותיקן, פטר גומפל, המופקד על הליך הכרזת פיוס ה-12 כקדוש, כי בנדיקטוס ה-16, לא יגיע לישראל למרות שהוזמן, כל עוד לא תוסר הכתובית במוזיאון יד ושם המציגה אותו כ"אפיפיור שנוי במחלוקת".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים